Wstępna ocena lokalizacji elektrowni jądrowej [ROZPORZĄDZENIE]
01.07.2024
Wstępna ocena terenu przeznaczonego pod lokalizację obiektu energetyki jądrowej to najważniejszy cel projektu rozporządzenia, które przyjmie rząd.
Dlaczego wprowadzamy regulację?
Wprowadzone rozporządzenie Rady Ministrów pozwoli na:
- przyspieszenie procesu licencjonowania elektrowni jądrowej bez uszczerbku dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej;
- zmniejszenie ryzyka ekonomicznego związanego z wykluczeniem danej lokalizacji - podczas oceny wstępnej;
- zmniejszenie liczby i rodzaju niezbędnych badań i analiz w stosunku do liczby i rodzaju badań i analiz niezbędnych do wykonania na etapie szczegółowej oceny terenu przeznaczonego pod elektrownię jądrową;
- danie możliwości wczesnego wykluczenia danej lokalizacji elektrowni jądrowej, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z bardzo szczegółowymi badaniami lokalizacyjnymi.
Jaki problem rozwiązujemy?
Rozporządzenie pozwoli przyspieszyć planowanie kolejnych lokalizacji elektrowni jądrowych w Polsce. Zadbamy, aby proces był bardziej elastycznym, co pozwoli na jego przyspieszenie i obniżenie kosztów. Potrzebujemy elektrowni jądrowych jako uzupełnianie dla OZE w nowym, zielonym miksie energetycznym – projekt pomoże przyspieszyć tempo kolejnych inwestycji.
Projekt dotyczy:
- określenia szczegółowego zakresu przeprowadzania nieobowiązkowej, wstępnej oceny terenu przeznaczonego pod lokalizację elektrowni jądrowej;
- wskazania przypadków wykluczających możliwość uznania terenu za nadający się pod lokalizację elektrowni jądrowej;
- określenia szczegółowego zakres wstępnego raportu lokalizacyjnego dla elektrowni jądrowej.
Jakie konkretnie zmiany wprowadzamy?
Projekt rozporządzenia przewiduje 9 grup kryteriów niezbędnych do przeprowadzenia wstępnej oceny terenu przeznaczonego pod lokalizację elektrowni jądrowej.
Dla inwestorów przyszłych elektrowni jądrowych nie przewiduje się dodatkowych wydatków w stosunku do istniejącego stanu prawnego. Na etapie wstępnej oceny terenu przeznaczonego pod lokalizację elektrowni jądrowej, inwestorzy będą przeprowadzać tylko część badań i analiz wymaganych w dotychczasowym stanie prawnym do przeprowadzenia szczegółowej oceny terenu w oparciu o przede wszystkim dostępne dane archiwalne, uzupełnione o niezbędne badania terenowe – tylko w przypadku niewystarczalności danych archiwalnych.
Koszty inwestora będą związane głównie z przetwarzaniem i kopiowaniem udostępnionych nieodpłatnie danych niezbędnych do przeprowadzenia oceny terenu, a także z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych prac terenowych. Po wstępnej pozytywnej ocenie rozpocznie się szczegółowy proces dotyczący dalszej realizacji inwestycji.
Materiały
Link do projektuWstępna ocena lokalizacji elektrowni jądrowej [ROZPORZĄDZENIE]
Wstępna_ocena_lokalizacji_elektrowni_jądrowej_[ROZPORZĄDZENIE]_PDF.pdf 0.32MB