W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar w zakładzie przerobu odpadów w Gronowie Górnym - powiat elbląski

18.11.2021

Na całej szerokości rozciąga się palące się nocą składowisko odpadów, wysokie na kilka metrów płomienie rozświetlaną okolicę. Po prawej stronie widoczne sylwetki strażaków podających prąd wody w natarciu.

18 listopada 2021 roku ok. godziny 2:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu wpłynęła informacja, że na terenie jednego z zakładów przy ul. Berylowej w Gronowie Górnym palą się składowane tam odpady. Na miejsce natychmiast skierowano strażaków z jednostek ratowniczo – gaśniczych z Elbląga i Pasłęka oraz sąsiednich jednostek OSP.

Na miejscu strażacy zastali rozwinięty pożar składowiska z odpadami sztucznymi przeznaczonymi do produkcji granulatu. Pracownicy opuścili budynek przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej (JOP). Intensywnie rozwijający się pożar zagrażał sąsiedniej hali produkcyjno-magazynowej. Ponadto zakład znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie torowiska PKP oraz budynku mieszkalnego. Z uwagi na to, działania straży musiały być prowadzone zarówno w obronie zagrożonych obiektów jaki i w natarciu na ognisko pożaru. Z uwagi na duże zapotrzebowanie środka gaśniczego, ograniczoną pojemność zbiornika ppoż. i ograniczoną wydajność sieci hydrantowej na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki z terenu powiatu elbląskiego, w tym między innymi SCCN z OSP Krzewsk ze zbiornikiem o pojemności 17 tys. litrów wody oraz SPGaz z JRG 1 z Elbląga z zapasem sprzętu ochrony układu oddechowego.

W celu zabezpieczania chronionego rejonu, do pustych strażnic w Elblągu i Pasłęku zostali skierowani druhowie z sąsiednich jednostek OSP z Jegłownika, Nowakowa, Zielonki Pasłęckiej i Tolkmicka.

W trosce o zdrowie mieszkańców, we wczesnych godzinach porannych w mediach społecznościowych i w lokalnych mediach pojawił się apel strażaków do okolicznych mieszkańców ostrzegający przed unoszącą się chmurą dymu i gazów pożarowych, z prośbą o nie otwieranie okien.

Na miejsce zdarzenia przybył między innymi: - Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński, Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Adam Jastrzębski, Naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Olsztynie st. bryg. Przemysław Lech, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Elblągu bryg. Robert Licznerski oraz przedstawiciel WIOŚ w Olsztynie - kierownik delegatury w Elblągu pan Artur Szypiło.

Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji strażakom już po kilku godzinach udało się opanować pożar i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie tereny. Pożar swoim zasięgiem objął powierzchnie około 7000 m2, do jego ugaszenia konieczne było podanie łącznie 14 prądów gaśniczych oraz użycie kilku tys. litrów środka pianotwórczego. W działania gaśnicze konieczne było także zaangażowanie ciężkiego sprzętu, który przerzucał hałdy spalonego materiału, co pozwalało na eliminację ukrytych zarzewi ognia. W między czasie organizowane były podmiany ratowników, którzy działania gaśnicze prowadzili nawet po kilkanaście godzin. W kulminacyjnym momencie na miejscu pracowało 21 zastępów oraz ponad 60 ratowników JOP. Ostatecznie pożar został ugaszony w godzinach południowych 19 listopada br.

Ogień uszkodził sieć trakcyjną i na kilkanaście godzin wstrzymał ruch pociągów na trasie kolejowej między Elblągiem, a Bogaczewem. Ostateczny bilans i liczenie strat potrwa jeszcze kilka dni. Przyczyny i okoliczności pożaru zbada policja.

W działania zaangażowane były wszystkie jednostki ratowniczo-gaśnicze podległe KM PSP w Elblągu oraz druhowie OSP z Krzewska, Milejewa, Markus, Rychlik, Zwierzna, Młynar, Godkowa, Pogrodzia, Jelonek, Gronowa Elbląskiego oraz Jegłownika. Na miejscu pracowała także policja, pogotowie energetyczne, pogotowie gazowe oraz przedstawiciel WIOŚ w Olsztynie.

Pożary składowisk odpadów z uwagi na ich długotrwały charakter i konieczność zaangażowania dużej ilości sił i środków są wymagającymi zdarzeniami dla strażaków i niejednokrotnie sprawdzianem dla podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Te zdarzenie pokazało, że strażacy z terenu powiatu elbląskiego są przygotowani na tego typu zdarzenia. W specjalnym komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych Komendant Miejski PSP w Elblągu mł. bryg. Łukasz Kochan podziękował wszystkim strażakom PSP i OSP oraz pracującym na miejscu służbom za wysiłek i trud włożony w te działania, informując że to dzięki szybkiej i sprawnie przeprowadzonej akcji strażakom udało się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie tereny i zabudowania.

 

Opracowanie: mł. asp. Dawid Rogożyński, Zdjęcia: PSP i OSP z powiatu elbląskiego

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}