W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ferie wolne od "czadu"

12.01.2022

Przedstawiciel Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Końskich młodszy kapitan Michał Bukowski przedstawił związaną z tym zagrożeniem statystykę oraz jakie działania należy podjąć, kiedy mamy do czynienia z czadem.

W ramach trwającej ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” wzięliśmy udział w akcji zorganizowanej przez Branżową Szkolę I Stopnia Numer 2 w Końskich, gdzie jednym z tematów były właśnie zagrożenia związane z obecnością tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Szkoła swoją akcję zorganizowała związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi. Przedstawiciel Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Końskich młodszy kapitan Michał Bukowski przedstawił związaną z tym zagrożeniem statystykę oraz jakie działania należy podjąć, kiedy mamy do czynienia z czadem. W związku z tym, że jest to gaz, którego nie da się wyczuć ludzkimi zmysłami najlepszą ochroną przed zatruciem jest zamontowanie czujki tlenku węgla w pomieszczeniach w których jesteśmy najbardziej narażeni na jego ewentualną ekspozycję. Tlenek węgla może wydzielać się w pomieszczeniach w których przebiega proces spalania a ilość świeżego powietrza (w tym tlenu) jest ograniczona. Najlepszym przykładem takiego pomieszczenia może być łazienka, w której nie ma okna a jest piecyk gazowy (przepływowy ogrzewacz wody). Objawami które mogą świadczyć, że zatruliśmy się tlenkiem węgla mogą być: ból głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Stwierdzając takie objawy należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, ewakuować współmieszkańców, wyjść na zewnątrz i wezwać służby bądź zasięgnąć porady lekarskiej.

Opracowanie: st. kpt. Mariusz Czapelski
Zdjęcie: JRG Końskie

{"register":{"columns":[]}}