W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary sadzy w przewodach kominowych

19.01.2022

Pożar sadzy w kominie. Budynek jednopiętrowy, trzy kominy na dachu, z jednego wydobywa się czarny gęsty dym. Przed budynkiem rozstawiony samochód pożarniczy drabina. W koszu drabiny strażacy gaszący pożar sadzy w kominie

Od początku sezonu grzewczego, czyli września 2021 roku na terenie powiatu lublinieckiego odnotowano 26 pożarów sadzy w kominie. Tylko jednego dnia tj. 18.01.2022 r. zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych interweniowały przy trzech tego rodzaju zdarzeniach w miejscowościach Lubliniec, Ciasna oraz Lisowice.

Pożary tego typu są bardzo niebezpieczne i stanową zagrożenie dla całego domu a paląca się w bardzo wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Ogień zaczyna rozprzestrzeniać się na wszystko, co przylega do przewodu kominowego. Poprzez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych mogą dostawać się również toksyczne produkty spalania. Przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do podtrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym „czadem”. Często z komina wydobywają się strzelające iskrami płomienie ognia, które przeniesione przez wiatr mogą przedostawać się na inne budynki.

Co robić, gdy dojdzie już do pożaru?

  • wezwać straż pożarną dzwoniąc na numer 112,
  • jeżeli jest możliwe to wygasić palenisko i zamknąć dopływ powietrza do pieca,
  • nie gasić tego pożaru wodą, ponieważ jeśli nalejemy wody do bardzo rozgrzanego komina, może dojść do jego popękania czy nawet czegoś w rodzaju wybuchu przewodu kominowego,
  • do przyjazdu straży pożarnej warto udostępnić wszystkie pomieszczenia, w których mieści się przewód kominowy.

Jeśli w porę zostanie opanowany pożar sadzy, to może skończyć się to tylko przeglądem, czyszczeniem lub naprawą przewodu kominowego przez uprawnioną osobę. Niemniej do czasu oszacowania szkód przez kominiarza nie należy używać urządzeń grzewczych podłączonych do komina, w którym paliła się sadza.

Pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego.

Zgodnie z przepisami:

  • przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności,
  • kontrolę taką w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych - powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim,
  • w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego i gazowego usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

a)  od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

b) od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej 4 razy w roku,

c)  od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej 2 razy w roku,

  • w obiektach jw. usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z kampanią społeczną Krajowej Izby Kominiarzy pod nazwą „Zaproś Kominiarza”, o której można dowiedzieć się więcej na poniższej stronie internetowej:

Kampania społeczna "Zaproś Kominiarza" #zaproskominiarza

Komunikat Prezesa Krajowa Izba Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego 2021-2022.

Komunikat Prezesa Krajowa Izba Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego 2021-2022.

 

Strażacy apelują o zachowanie bezpieczeństwa – czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych.
Nie lekceważ zagrożenia we własnym domu !!!

 

Opracowanie: bryg. Artur Szymanek, KP PSP w Lublińcu

Zdjęcia: asp. sztab. Damian Piątek

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}