W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowali 2021 rok

27.01.2022

Logotyp PSP

Styczeń, jak co roku, jest miesiącem podsumowań, ocen oraz formułowania wniosków na przyszłość. Tradycją jest, że co roku spotykamy się z przedstawicielami władz samorządowych oraz współpracującymi służbami i instytucjami, by przedstawić działalność w zakresie szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej w roku ubiegłym oraz, by podziękować za współpracę. Niestety, kolejna fala epidemii i ryzyka z tym związane spowodowały konieczność rezygnacji z dotychczasowej formuły. Niemniej jednak, podsumowaliśmy ten rok, który z pewnością nie był dla strażaków rokiem łatwym. Zagrożenia pandemiczne towarzyszyły nam bowiem cały czas i zmusiły do zmiany organizacji zasad funkcjonowania. Niemniej jednak, nowe zagrożenie związane z COVID-19 nie wyeliminowało dotychczasowych zagrożeń, z jakimi strażacy mają do czynienia. Wręcz przeciwnie, przyczyniło się do kolejnego rozszerzenia zakresu realizowanych zadań. Ograniczenia w funkcjonowaniu urzędu, okresowa zmiana sposobów obsługi petentów, czy wdrażanie zdalnej formy pracy dla pracowników, którzy są w stanie realizować zadania w ten sposób, to działania które są konieczne by zmniejszyć ryzyko wystąpienia ognisk epidemii. Bo, zarówno izolacja związana z chorobą, jak też kwarantanna wynikająca z kontaktu z osobą chorą uniemożliwiają pełnienie służby. A, o ile sprawy urzędowe, jak się w ostatnim czasie okazało, w wielu przypadkach można załatwić w trybie zdalnym, gaszenie mieszkania czy ratowanie ofiar wypadku drogowego, w formie „konsultacji telefonicznej” nie jest możliwe…

Wdrożenie i przestrzeganie wypracowanych zasad reżimu sanitarnego, wzmocniona ochrona strażaków biorących udział w działaniach, monitorowanie sytuacji i bieżące zmiany organizacji służby to tylko kilka elementów, które pozwoliły zachować ciągłą gotowość bojową strażaków z oławskiej i jelczańskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej przez 365 dni ubiegłego roku, 24 godziny na dobę. A interwencji w ubiegłym roku odnotowaliśmy 1.123, co oznacza średnio trzy wyjazdy dziennie. Jedną trzecią interwencji stanowiły pożary, a prawie dwie trzecie to interwencje przy tzw. miejscowych zagrożeniach. Według strażackich definicji, w pewnym uproszczeniu, wszystko co nie jest pożarem, stanowi miejscowe zagrożenie. Jest to więc dość szeroki katalog zagrożeń. Jak potwierdzają statystyki, wciąż się rozszerzający. Wśród tych interwencji dużą część stanowiły wyjazdy do zagrożonego życia ludzkiego, jako wsparcie lub w zastępstwie dla Państwowego Ratownictwa Medycznego, którego obciążenie wynikające z pandemii znacząco wzrosło.

Zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oławskiego wymaga realizacji wielu działań i przedsięwzięć, które może nie są widoczne dla obywateli ale warunkują skuteczność funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej. By zapewnić bezpieczeństwo prowadzone są kontrole w zakresie spełniania wymagań przeciwpożarowych oraz warunków do ewakuacji dla istniejących i nowopowstających obiektów, w których przebywają ludzie lub prowadzona jest działalność. Funkcjonujące na terenie powiatu strefy ekonomiczne stanowią duże zagęszczenie zakładów produkcyjnych, w których w przypadku nieprzestrzegania obowiązujących przepisów mogą pojawiać się istotne zagrożenia.

W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że na skuteczne działania ratownicze wpływ mają dwa czynniki – dobrze wyszkoleni strażacy oraz sprzęt ratowniczy o najwyższych parametrach. Dlatego też proces szkolenia zawodowego realizowany jest każdego dnia, w formie zajęć teoretycznych oraz ćwiczeń praktycznych. Za ten obszar odpowiadają bezpośrednio dowódcy jednostek ratowniczo-gaśniczych. Ponadto, realizowane są ćwiczenia praktyczne o znacznie szerszym zakresie, angażujące strażaków zawodowych, ochotników oraz inne służby inspekcje i straże. Tutaj angażowana jest praktycznie cała kadra komendy. Ogromne wsparcie dla działań jednostek Państwowej Straży Pożarnej (PSP), co widać w statystykach, stanowią jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Dlatego też tak ważnym zadaniem jest współpraca z OSP. Wsparcie w zakresie pozyskiwania dotacji na sprzęt czy realizowane, zwykle w weekendy, szkolenia dla strażaków ochotników to działania konieczne i procentujące większą skutecznością w niesieniu pomocy.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wyszkolenie to jeden z istotniejszych obszarów realizowanych przez stanowisko organizacyjno-kadrowe. Ale tylko jeden, bo realizacja właściwej polityki kadrowej, w oparciu o decyzje kierownictwa, wymaga bieżącej analizy zasobów kadrowych i zapewnienia wysokiego poziomu istotnej dla funkcjonariuszy dokumentacji.

Za drugi z czynników – właściwe zaplecze sprzętowe odpowiada sekcja kwatermistrzowsko-techniczna, gdzie służbę pełni aż dwóch strażaków. Oczywiście, realizują wiele innych działań związanych z gospodarką materiałowo-paliwową, utrzymaniem obiektów, zawieraniem umów, przyznawaniem części ze świadczeń itp. Trzeba też przyznać, że w procesie pozyskania środków, doboru sprzętu, jego zakupu i włączenia do zasobów ratowniczych uczestniczą w dość istotnym zakresie zarówno dowódcy, sekcja finansów oraz bezpośrednio kierownictwo Komendy.

Co do sekcji finansów i realizowanych przez jej (również dwóch) pracowników działań można by stworzyć oddzielny artykuł. Bo zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa związane jest z właściwym finansowaniem. A finansowanie działań PSP to przede wszystkim budżet państwa, czyli… pieniądze nas wszystkich. Dlatego właśnie, każda złotówka wydana być musi w sposób gospodarny i przejrzysty. A to duża odpowiedzialność, wymagająca kreatywności i analitycznego sposobu myślenia. Środki budżetowe są ograniczone i niewłaściwa gospodarka finansowa może oznaczać… choćby brak środków na paliwo do samochodów pożarniczych. Co wtedy? By uniknąć odpowiedzi na to pytanie, sekcja finansów nie zawsze sypia nocami.

Tak, przy okazji podsumowania ubiegłego roku, opisana została część z istotniejszych zadań realizowanych przez oławską Komendę. Jednocześnie zapewniamy, że jeśli pojawiące się chwilowe opóźnienia w obsłudze petentów, związane z ograniczeniem działalności Komendy w wyniku sytuacji epidemicznej, nie oznacza to, że „strażacy nie pracują” – takie komentarze pojawiały się w profilach społecznościowych. O ile opóźnienia w wydaniu zaświadczenia itp. są dopuszczalne, ze względu na konieczne ograniczenie ryzyka emisji wirusa, o tyle opóźnień w dojeździe do płonącego mieszkania czy osób unieruchomionych w zniszczonym w wyniku wypadku samochodzie nie możemy zaakceptować.

Życząc wszystkim dużo zdrowia i pomyślności w tym rozpoczętym roku zapewniamy, że zrobimy wszystko by mieszkańcy powiatu oławskiego czuli się bezpieczni. A jeśli czyjeś życie będzie zagrożone, będziemy je ratować, jak mówi rota strażackiego ślubowania, nawet z narażeniem życia.

Materiały

Realizacja zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej w 2021 roku
PSP​_w​_Oławie​_biuletyn​_roczny​_za​_2021.pdf 2.80MB
{"register":{"columns":[]}}