TRUDNE WARUNKI ATMOSFERYCZNE - INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU
15.12.2022
W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i intensywnymi opadami śniegu występującymi w ostatnich dniach na terenie kraju, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pajęcznie przypomina wszystkim właścicielom i zarządcom nieruchomości o ustawowym obowiązku odśnieżania chodników przylegających do nieruchomości oraz usuwania sopli, nadmiaru śniegu z dachów, rynien, balkonów i innych elementów budynków, których oberwanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia ludzi.
Obowiązki w tym zakresie zostały określone w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.), Ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2020, poz. 1439 z późn. zm. ), a także Rozporządzeniu nr 4/10 Wojewody Łódzkiego z 29 listopada 2010 r. w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych ( Dz.U. WŁ 2010 r. nr 352, poz. 3131).
Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów może skutkować dotkliwymi karami grzywny przewidzianymi prawem budowlanym. W ekstremalnych sytuacjach brak ich respektowania może doprowadzić, w wyniku przeciążenia konstrukcji obiektów, do poważnych uszkodzeń a nawet ich zawalenia,co niesie ze sobą znaczne zagrożenie dla zdrowia i życia ich użytkowników i osób postronnych.
Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich o dużych powierzchniach. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe, które należy usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.