W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Krzysztof Penderecki”

„Krzysztof Penderecki”

Instytucja polecająca

Filharmonia Narodowa w Warszawie

Opis

Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” oraz II Symfonia „Wigilijna” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyr. Andrzeja Boreyki.

II Symfonia „Wigilijna” została napisana na przełomie 1979 i 1980 roku na zamówienie Zubina Mehty i prowadzonej przez niego Orkiestry Filharmoników Nowojorskich. Dzieło stylistycznie nawiązuje do muzyki Antona Brucknera i trudno już doszukać się w nim awangardowych środków wyrazu typowych dla „Anaklasis” czy „Trenu – Ofiarom Hiroszimy”. Jej refleksyjny i smutny charakter jest raczej odbiciem nastrojów panujących w ówczesnej Polsce, niż sugerowanej przez tytuł atmosfery Bożego Narodzenia.

Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” zrodził się – by użyć słów samego kompozytora – „w duchu neoromantycznym”. Po 20 latach od nowojorskiego prawykonania (Emanuel Ax, Philadelphia Orchestra pod dyrekcją Wolfganga Sawalischa) utwór wpisał się na stałe do repertuaru sal koncertowych, ciesząc się uznaniem publiczności, jak i wykonawców. W grudniu 2007 roku irlandzki pianista Barry Douglas z Cincinnati Symphony Orchestra pod batutą Krzysztofa Pendereckiego zaprezentował go w nowej wersji. W tej postaci i z tym samym solistą Koncert został utrwalony podczas koncertów w Sali Filharmonii Narodowej. 

Płyta powstała we współpracy z firmą CD Accord Music Edition, a reżyserami nagrania są wybitni polscy specjaliści, laureaci nagrody Grammy – Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko. Album jest dostępny w sprzedaży od 18 listopada 2022.

Wykonawcy:

  • Orkiestra Filharmonii Narodowej
  • Andrzej Boreyko – dyrygent
  • Barry Douglas – fortepian

Zakup

Sprzedaż stacjonarna: sklepik Filharmonii Narodowej, ul. Jasna 5, Warszawa

Więcej o płycie na stronie Filharmonii Narodowej w Warszawie

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}