W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podlasie

Teren dzisiejszego województwa podlaskiego jest mozaiką kultur, wyznań i różnych tradycji. Współczesna jego powierzchnia obejmuje jedynie północną, położoną na prawym brzegu Bugu część historycznego Podlasia, wschodnią część historycznego Mazowsza oraz zachodnią część województw trockiego i brzeskiego, znajdujących się w Wielkim Księstwie Litewskim. Sama stolica dzisiejszego województwa położona jest na dawnej granicy między Koroną i Litwą. Tereny te zamieszkiwali Polacy, Rusini, Jaćwingowie i Litwini, a w czasach późniejszych – Żydzi, Tatarzy, Niemcy i Rosjanie. Zostawiło to trwały ślad w materialnym i niematerialnym dziedzictwie regionu. Zwiedzić możemy zarówno rzymskokatolicki stary kościół farny w Białymstoku, z barokowym tabernakulum podobnym do rzymskiego dzieła Berniniego, jak i modernistyczny Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce – jedną z największych cerkwi prawosławnych w Polsce, w której przez dziesięciolecia odbywał się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Tykocińska, orlańska czy sejneńska synagoga to znak obecności społeczności żydowskiej, której najważniejszym centrum kulturalnym i społecznym w XIX i wczesnym XX w. stał się Białystok. Drewniane meczety w Kruszynianach i Bohonikach oraz cmentarze tatarskie zwane mizarami pomogą przenieść się w świat litewskich Tatarów, żyjących na tych ziemiach od czasów Witolda i Jagiełły. Na terenie Suwalszczyzny znajdują się liczne grodziska wczesnośredniowieczne wzniesione przez Jaćwingów, a w miejscowościach zamieszkanych przez ludność litewską w gminach Puńsk i Sejny znajdują się dwujęzyczne tablice.
Region tak bogaty historycznie nie mógł pozostać obojętny na rozkosze stołu. Tutejsza kuchnia zadowoli największych smakoszy, gdyż składa się na nią swoisty konglomerat smaków będący odbiciem różnorodności kultur oraz ogromna gościnność mieszkańców.

OBIEKT UNESCO

1. Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to kompleks leśny zlokalizowany na pograniczu Polski i Białorusi. Białowieski Park Narodowy (Polska) został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa w roku 1979, natomiast w 1992 obszar ten został rozszerzony o białoruską część Puszczy Białowieskiej. Obejmuje on obecnie obszar 141 885 ha wraz ze strefą buforową o powierzchni 166 708 ha. Obiekt zapewnia ochronę różnorodnej i bogatej fauny, obejmującej 59 gatunków ssaków, ponad 250 gatunków ptaków, 13 gatunków płazów, 7 gatunków gadów i ponad 12 tys. gatunków bezkręgowców. Symbolem obiektu jest żubr: na całym terenie zamieszkuje ok. 900 osobników. Białowieski Park Narodowy (Polska), Lasy Państwowe (Polska) oraz władze białoruskiego Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej zawarły umowę dotyczącą przygotowania i realizacji zintegrowanego planu zarządzania obiektem, a także ustanowienia transgranicznego Komitetu Sterującego.

https://www.bpn.com.pl/

 

POMNIKI HISTORII

2. Białystok – zespół kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha

Powstanie zespołu kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku jest związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Nowa świątynia stanowiła wotum za wolność ojczyzny i zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku. Jej autorem był Oskar Sosnowski - wybitny warszawski architekt, profesor Politechniki Lwowskiej i Warszawskiej, niestrudzony badacz i inwentaryzator polskiego budownictwa i architektury oraz restaurator zabytków. Zespół kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha uznawany jest za wybitne dzieło międzywojennego modernizmu oraz za najlepszą realizację Sosnowskiego. Świątynia jest budowlą doskonale definiującą swoją epokę, pozostając jednocześnie jedynym w swoim rodzaju awangardowym dziełem. Pomimo wyraźnie nowoczesnego wyrazu można dostrzec w jej architekturze echa minionych epok, zwłaszcza gotyku, renesansu i baroku.

ul. Księdza Adama Abramowicza 1
15-871 Białystok
https://zabytek.pl/pl/obiekty/bialystok-zespol-kosciola-pw-chrystusa-krola-i-sw-rocha

3. Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary

Stanowią niespotykane nigdzie indziej materialne źródło do dziejów Tatarów Polskich. Są dowodem bogactwa kulturowego i tolerancji religijnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz świadectwem wielowiekowego funkcjonowania społeczności muzułmańskiej w państwie chrześcijańskim i zachowania jej odrębności przy jednoczesnej asymilacji. Podlaskie meczety nie przypominają typowych muzułmańskich domów modlitw z krajów arabskich, ponieważ wznoszący je miejscowi rzemieślnicy, nie znając architektury Wschodu, czerpali wzorce z lokalnych tradycji budowlanych stosowanych w drewnianych kościołach, cerkwiach i synagogach. Orientalizm formy zewnętrznej meczetów w Bohonikach i Kruszynianach przejawia się w cebulastych, spłaszczonych hełmach wieżyczek - pełniących funkcje minaretów - zwieńczonych półksiężycem.

Meczet w Kruszynianach
Kruszyniany 62
16-120 Kruszyniany
Meczet w Bohnikach
16-100 Bohoniki
https://zabytek.pl/pl/obiekty/bohoniki-kruszyniany-bohoniki-i-kruszyniany-meczety-i-mizary

4. Kanał Augustowski

Jest on historyczną śródlądową drogą wodną, której budowa w 1. połowie XIX wieku posłużyła do połączenia dorzeczy Wisły i Niemna w celu usprawnienia - poprzez ominięcie terytorium ówczesnych Prus narzucających dyktat celny - transportu towarów do portów bałtyckich. Była to największa inwestycja Królestwa Polskiego, stanowiącą jednocześnie ważne, pionierskie przedsięwzięcie inżynieryjne. Ówczesne światowe zdobycze techniki stosowane w budowie kanałów żeglownych przystosowano tu umiejętnie do lokalnych uwarunkowań. Ciąg naturalnych jezior i rzek połączony został odcinkami sztucznych przekopów, z zastosowaniem rozbudowanego systemu śluz, jazów i podnoszonych mostów. Śluzy skonstruowane przez wybitnych polskich inżynierów wojskowych zachowane są w większości do dziś w oryginalnej formie i wciąż wykorzystywane do pokonywania różnic wysokości pomiędzy poszczególnymi odcinkami.

https://zabytek.pl/pl/obiekty/augustow-kanal-augustowski-14

5. Tykocin – historyczny zespół miasta 

Tykocin to wielokulturowe miasto, którego świetność przypada na czasy I Rzeczpospolitej. Pierwotny układ przestrzenny zachował się tu niemalże niezmieniony. Do dzisiaj przetrwały zabytki z XVII i XVIII w., z których najcenniejsze to alumnat z lat 1633–1636 oraz Wielka Synagoga (1642) z barwnymi polichromiami we wnętrzu. W roku 1425 miejscowość otrzymała prawa miejskie i znalazła się pod panowaniem Litwy. W 1542 r. miasto przeszło w ręce królewskie. W 2. poł. XVI w. wzniesiono tu zamek obronny. W 1661 włość tykocińską otrzymał za zasługi wojenne hetman Stefan Czarniecki, który przekazał dobra swej córce Aleksandrze, żonie Jana Klemensa Branickiego. Przebudowa centrum Tykocina w poł. XVIII w. nawiązywała do rozwiązań urbanistyki francuskiej. Punktem centralnym był rynek, a jego pierzeje obudowane zostały niską zabudową mieszkalną. Pierzeję wschodnią zajmował kościół pw. Trójcy Świętej, w rynku stanął pomnik hetmana Czarnieckiego. Branicki rozpoczął także odbudowę dzielnicy żydowskiej.

W ramach programu NIMOZ finansowana była rekonstrukcja wnętrza sali Synagogi Wielkiej w Tykocinie.

https://zabytek.pl/pl/obiekty/tykocin-historyczny-zespol-miasta-tykocin

 

POZOSTAŁE ZABYTKI

5. Kalinówka Kościelna, kościół pw. św. Anny i lamus

Drewniany kościół pw. św. Anny pochodzi z lat 60/70. XVIII w. i należy do grupy późnobarokowych bezwieżowych świątyń charakteryzujących się trójdzielną bryłą nakrytą wspólnym dachem, występujących na północno-zachodnim styku Mazowsza i Podlasia. W jego wnętrzu zachowały się elementy XVII-wiecznego wyposażenia, m.in. zespół ołtarzowy z rzeźbami aniołów oraz słynący cudami obraz Matki Bożej. Obok kościoła usytuowany jest unikalny, dwukondygnacyjny, podcieniowy spichlerz (lamus) plebański z 1774 r., mieszczący obecnie izbę regionalną, gdzie można obejrzeć dawne sprzęty rolnicze i gospodarstwa domowego.

Kalinówka Kościelna 39
19-120 Knyszyn
www.kalinowka.archibial.pl

6. Kamienna Stara, kościół pw. św. Anny

Niewielki salowy kościół pw. św. Anny jest najstarszą drewnianą świątynią w województwie podlaskim. Został zbudowany ok. 1610 r. jako kaplica dworska Krzysztofa i Aleksandry Wiesiołowskich, właścicieli Białegostoku, dzierżących leśnictwo nowodworskie. Wewnątrz kaplicy zachował się późnorenesansowy ołtarz główny z obrazem św. Anny Samotrzeciej wykonany w Grodnie w 1610 r. oraz kamienna chrzcielnica z wyrytym rokiem 1609. Na przykościelnym cmentarzu otoczonym kilkusetletnimi lipami spoczywa pochodzący z Kamiennej Starej gen. Nikodem Sulik (zm. 1954), bohater walk pod Monte Cassino.

Kościelna 8
16-200 Kamienna Stara
www.kamienna-stara.pl

7. Knyszyn, kirkut

Knyszyński kirkut został założony w XVIII w. Należy do najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich w województwie podlaskim. Jest malowniczo położony na groblach stawów, będących jedyną pozostałością kompleksu dworskiego króla Zygmunta Augusta. W 1925 r. założenie powiększono, a w 1942 r. pochowano na nim kilkadziesiąt ofiar mordu dokonanego przez Niemców na Żydach deportowanych do Treblinki. W ostatnich latach obiekt poddano konserwacji i podniesiono wiele z ok. 700 macew, pochodzących głównie z XIX i XX w., wykonanych przeważnie z polnych kamieni granitowych, pokrytych inskrypcjami w języku hebrajskim.

Grądy 45A
19-120 Grądy
www.cmentarze-zydowskie.pl/knyszyn.htm

8. Krasnybór, kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i cmentarz

Puszczę Krasnybór kolonizował od początku XVI w. litewsko-ruski ród Chreptowiczów herbu Odrowąż. W końcu tego stulecia wybudowano zapewne drewnianą cerkiew prawosławną, zaś w 1598 r. Adam Chreptowicz ufundował parafię rzymskokatolicką i wzniósł kościół. W 1617 r. ukończono murowaną świątynię klasztorną na oryginalnym treflowym planie, przeznaczoną na mauzoleum rodziny Chreptowiczów, zachowaną do dziś jako kościół pw. Zwiastowania NMP. Gdy w 1627 r. osadzeni przy cerkwi uniccy bazylianie odeszli do Nowogródka, świątynię w Karasnymborze próbowano przekazać w opiekę bernardynom, ale fundacja nie została zrealizowana. W 1685 r. świątynię przekazano dominikanom, którzy zarządzali parafią i sanktuarium do lat 20. XIX w. W kościele czczony jest słynący cudami obraz Matki Bożej. Naprzeciwko znajduje się cmentarz z XIX-wiecznymi żeliwnymi nagrobkami z Huty Sztabińskiej.

Krasnybór 45
16-310 Sztabin
https://diecezjaelk.pl/parafie_diecezji/krasnybor-parafia-p-w-zwiastowania-najswietszej-marii-panny/

9. Puchły, cerkiew Opieki Matki Bożej

Urokliwie położona nad Narwią wieś Puchły powstała w XVI w., a nomenklaturę swą zawdzięcza nazwie osobowej Puchło – Tomasz Puchłowicz, syn wójta z pobliskiej Trościanicy wzmiankowany był w źródłach w 1561 r. Przed 1578 r. powstała w Puchłach parafia prawosławna. Obecna drewniana cerkiew, wzniesiona w 1913 r. według wzorców architektury neoruskiej, wyróżnia się pięciokopułową sylwetą i bogatym zdobnictwem elewacji. Jej wnętrze wyposażone jest w eklektyczny ikonostas i kioty: w jednym z nich czczona jest ikona Matki Bożej Opieki (Pokrow), datowana na koniec XVIII w.

Puchły 49
17-210 Puchły
https://www.facebook.com/puchly/

10. Suwałki, założenie urbanistyczne

Suwałki założyli kameduli wigierscy, którzy po osiedleniu się na półwyspie Wigry otrzymali część puszczy, liczne jeziora i zaczęli prowadzić tu bardzo intensywną akcję kolonizacyjną i gospodarczą. Miasto do końca XVIII w. było niewielkie, zabudowane prawie w całości drewnianymi domami. Po rozbiorach i powstaniu Królestwa Polskiego w 1815 r. pojawił się problem ze stolicą nowego województwa augustowskiego. Umiejscowiono ją w Suwałkach, które stały się później siedzibą guberni suwalskiej. Wybudowano wówczas szereg gmachów rządowych i reprezentacyjnych oraz świątynie różnych wyznań. Projektowali je najwybitniejsi architekci klasycyzmu: Chrystian Piotr Aigner, Antonio Corazzi, Henryk Marconi. Główną osią układu urbanistycznego Suwałk jest ul. Kościuszki, której pierzeje tworzą dobrze zachowane eklektyczne kamienice.

11. Supraśl, Dom Ludowy

Położony w centrum Supraśla Dom Ludowy wzniesiono z drewna w latach 1934–1935 według projektu cenionego architekta Jarosława Girina. Obiekt otrzymał imię Mariana Zyndram-Kościałkowskiego, zasłużonego dla Białostocczyzny ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i późniejszego premiera. Dom Ludowy był centrum kulturalno-oświatowym Supraśla i okolic, po wojnie działało tu m. in. kino i restauracja. Budynek jest znakomitym przykładem drewnianej architektury modernistycznej o wyraźnych cechach stylowych. Poddany konserwatorskiemu remontowi uzyskał w 2016 r. tytuł „Zabytek Zadbany”.

ul. Józefa Piłsudskiego 11
16-030 Supraśl
https://www.facebook.com/domludowywsupraslu/photos/?ref=page_internal

12. Szczyty-Dzięciołowo, cerkiew pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela i posąg św. Jana Nepomucena

Drewnianą cerkiew w Szczytach-Dzięciołowie ufundował w 1785 r. Jan Walenty Węgierski, dworzanin Jana Klemensa i Izabeli Branickich. Jej nietypowy ośmioboczny rzut stał się w kolejnych dziesięcioleciach inspiracją dla wielu drewnianych podlaskich świątyń różnych wyznań: unickich, rzymskokatolickich i prawosławnych. Obok cerkwi usytuowana jest dwukondygnacyjna dzwonnica (1848–1849) oraz posąg św. Jana Nepomucena (ok. poł. XVIII w.) przypisywany S. Fessingerowi – lwowskiemu rzeźbiarzowi doby rokoka. Z cerkwią sąsiaduje cmentarz z kamiennymi nagrobkami w formie steli, będących wytworami lokalnych warsztatów rzeźbiarskich.

Szczyty-Dzięciołowo 13
17-106 Orla
https://www.facebook.com/parafiaszczyty/

13. Wodziłki, molenna staroobrzędowców

Wieś Wodziłki została założona w 1788 r. i prawdopodobnie od początku osiedli tu staroobrzędowcy, którzy pojawili się na Suwalszczyźnie w 2. poł. XVIII w. Należeli do odłamu prawosławia, który nie uznał reform patriarchy Nikona z poł. XVII w. Zgodę władz carskich na wybudowanie molenny w Wojszkach wydano 1863 r., ale wzniesiono ją dopiero około 1885 r. Była to drewniana, orientowana budowla na rzucie prostokąta z jednoprzestrzennym wnętrzem, w której części wschodniej wydzielono balustradą podwyższenie, tzw. kliros. W 1928 r. dobudowano do molenny wieżę-dzwonnicę, a w 1921 r. powstała w Wodziłkach samodzielna parafia.

16-404 Wodziłki

https://zabytek.pl/pl/obiekty/wodzilki-molenna-staroobrzedowcow-pw-swietej-trojcy

14. Wojszki, wieś

Wojszki to wieś położona przy historycznym trakcie z Warszawy do Grodna, wzmiankowana w XVI w. Została rozmierzona na zasadach pomiary włócznej i reprezentuje typ ulicówki szeregowej z zabudowaniami po obu stronach drogi, z domami usytuowanymi szczytami do niej. Budynki mieszkalne są w większości ozdobnie oszalowane i bogato zdobione. Dekoracyjnie wycinane listwy i deski zdobią szczyty, węgły i okna z okiennicami. W XVIII w. funkcjonowała tu austeria i stacja pocztowa z dużą liczbą koni przeprzęgowych. Pod Wojszkami rozegrała się jedna z istotnych bitew podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r. W centrum wsi znajduje się zabytkowa cerkiew św. Michała Archanioła (1865) wzniesiona dla upamiętnienia rosyjskich żołnierzy poległych w rejonie Wojszek podczas powstania styczniowego 1863–1864.

 

DZIEDZICTWO NIEMATERIALNE

Sztuka tkactwa dwuosnowowego

Sztuka tkactwa dwuosnowowego wywodzi się ze średniowiecznej Skandynawii. Choć w Polsce tkaniny takie wykonywano od końca XVIII w., to największy rozkwit tej sztuki nastąpił w końcu wieku XIX na Grodzieńszczyźnie. W latach 30. XX w. i po II wojnie światowej technika tkactwa dwuosnowowego ponownie ożyła dzięki artystce Eleonorze Plucińskiej, profesor warszawskiej ASP i badaczce starych technik i wzorów. Współpracowała ona z tkaczami z Janowa i jego okolic, których inspirowała do poszukiwań własnych motywów wzorniczych. I tak pojawiły się fantastyczne zwierzęta, drzewka, kwiatowe bukiety, sceny z życia wsi. Obecnie podlaska tkania przeżywa swój renesans. Organizowane są warsztaty tkackie, wystawy, a w Janowie w ramach Święta Tkactwa i Tradycji rozstrzygany jest konkurs na tkaninę dwuosnowową. W Izbie Tkactwa w Janowie można podziwiać zgromadzone dywany i makaty, sprawdzić jak wyglądają i działają stuletnie krosna.

 

KALENDARIUM

Białystok
9–10 VII
Podlaskie sploty – III Festiwal Tkactwa w Białymstoku
W programie wystawy, pokazy filmowe i pokazy tkactwa.
Park Konstytucji 3 Maja
https://pikpodlaskie.pl/podlaskie-sploty-iii-festiwal-tkactwa/

22–24 VII
XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru – Podlaska Oktawa Kultur

Festiwal, który zrodził się na Podlasiu z fascynacji wielokulturowością regionu. Było to inspiracją do stworzenia wydarzenia, na którym kultura mniejszości tradycyjnie zamieszkujących Podlasie zostałaby zjednoczona ponownie na jednej scenie w sercu miasta – na białostockim Rynku.

Rynek Kościuszki
https://pikpodlaskie.pl/event/podlaska-oktawa-kultur/


Ciechanowiec

14 VIII

Podlaskie Święto Chleba w Muzeum w Ciechanowcu

Jedna z największych imprez organizowana w ciechanowieckim Muzeum. Przyciąga co roku ponad dwadzieścia tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu, skosztować wyrobów ze stoisk z jadłem regionalnym oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka

ul. Pałacowa 5

18-230 Ciechanowiec

https://www.muzeumrolnictwa.pl/wystawy-i-wydarzenia/podlaskie-swieto-chleba

18 IX

Festyn „Jesień w polu i zagrodzie”

Festyn w ciechanowieckim skansenie to niezapomniana podróż do przeszłości. Wydarzenie odbywa się na terenie skansenu – na XIX-wiecznej wsi podlaskiej. To niecodzienna lekcja historii.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka

ul. Pałacowa 5

18-230 Ciechanowiec

https://www.muzeumrolnictwa.pl/wystawy-i-wydarzenia/jesien-w-polu-i-zagrodzie

Wasilków

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

25–26 VI

Festiwal Kultury Tatarskiej

Przybliża kulturę najbardziej egzotycznej spośród mniejszości etnicznych zamieszkujących region Podlasia. Podczas festiwalu podlascy Tatarzy prezentują zarówno swój folklor, czyli muzykę, tańce, zwyczaje, jak też, cieszącą się dużą popularnością, kuchnię. Pokazom i występom na scenie towarzyszy kiermasz rękodzieła, zawody łucznictwa konnego oraz jarmark kulinarny.

https://ztrp.pl

http://www.skansen.bialystok.pl

http://www.ammarchery.pl/pl/

6 VIII

Międzynarodowy Festiwal Folkloru ,,Podlaskie Spotkania”

Występy zespołów na scenach festiwalowych, biesiady folkowe, barwne korowody oraz małe jarmarki sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Celem festiwalu jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych. Poznanie folkloru innych narodów, innych krajów. A przede wszystkim promocja tradycji, folkloru i piękna Podlasia.

https://podlasie-festival.letnet.pl/festival-2022.html/

http://www.skansen.bialystok.pl/

14 VIII

Festyn etnograficzny „Podlaskie Ziołami Pachnące”

Przypomnienie tradycje pszczelarskich, zielarskich oraz folkloru muzycznego Podlasia.

http://www.skansen.bialystok.pl/

11 IX

Festyn etnograficzny „Smaki Podlasia”

Bohaterem festynu są kulinaria. Można je kupować, degustować i uczyć się przyrządzać. Pokazy kulinarne, sprzedaż produktów regionalnej kuchni, warsztaty, pokazy i konkurs na najsmaczniejszą potrawę to stałe punkty festynu etnograficznego Smaki Podlasia, ale każdy z tych festynów ma swój temat przewodni.

http://www.skansen.bialystok.pl/


Suwałki

23–24 VII

XXII Suwalski Jarmark Folkloru

W programie koncerty, przegląd folkloru muzycznego regionu oraz folkowy kiermasz z lokalnymi wyrobami.

Park Konstytucji 3 Maja

https://soksuwalki.eu

 

6–7 VIII

Jarmark Kamedulski

Tradycyjny kiermasz, występy artystów, koncerty. Stoiska lokalnych twórców, artystów i stowarzyszeń kulturalno-artystycznych, atrakcje dla dorosłych i dla dzieci.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

ul. Kościuszki 81

Suwalski Ośrodek Kultury

ul. Papieża Jana Pawła II 5

Park Konstytucji 3 Maja

Bulwary nad Czarną Hańczą, przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia SOK

https://um.suwalki.pl/


Hajnówka

12–17 IX

XLI Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Do trwających przez tydzień przesłuchań każdego roku przystępują wykonawcy z około czterdziestu chórów krajowych i zagranicznych, amatorskich i zawodowych. Zgodnie z wieloletnią tradycją, wieczorem ostatniego dnia przesłuchań konkursowych w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” w Puszczy Białowieskiej, odbywa się koncert plenerowy „Uczta Folklorystyczna”.

Sobór Świętej Trójcy

ul. Ks. Dziewiatowskiego 15

17-200 Hajnówka

https://festiwal.cerkiew.pl

{"register":{"columns":[]}}