W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego oraz sonarowych „Ukiel 2024”

26.03.2024

cd

25 marca w Olsztynie odbyły się wojewódzkie ćwiczenia specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego oraz grup sonarowych Państwowej Straży Pożarnej z woj. warmińsko-mazurskiego pod kryptonimem: „Ukiel 2024”. Udział w nich wzięły SGRWN z komend powiatowych i miejskich PSP z: Olsztyna, Giżycka, Bartoszyc, Elbląga, Mrągowa, Ostródy i Węgorzewa, a także grupy sonarowe z olsztyńskiej Komendy Miejskiej PSP i Komendy Powiatowej PSP z Giżycka. Ponadto w ćwiczeniach udział wzięli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej PSP, którzy utworzyli na bazie samochodu dowodzenia i łączności sztab i polowe stanowisko kierowania. Punktem koncentracji sił i środków był Ośrodek Szkolenia KW PSP w Olsztynie, a część praktyczna odbyła się na jeziorze Ukiel. Inauguracja ćwiczeń rozpoczęła się od zbiórki i złożeniu meldunku przez kierownika ćwiczeń st. kpt. Mariusza Zakrzewskiego o gotowości pododdziału do ćwiczeń, który przyjął st. bryg. Tomasz Ostrowski Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że dnia poprzedniego doszło do zderzenia się dwóch łodzi motorowych, które również zapaliły się i następnie zatonęły. Zgodnie z informacjami, jakie uzyskał kierujący działaniem ratowniczym, wynikało, że na łodziach mogły przebywać osoby. Po zapadnięciu zmroku i ze względu na bardzo trudne warunki pogodowe, między innymi porywisty wiatr, akcję ratowniczą zakończono. Działania kontynuowano następnego dnia. Strażacy – nurkowie między innymi poszukiwali zaginionych łodzi i osób poszkodowanych. Wykorzystywali do tego między innymi sonary oraz techniki nurkowe. Następnie po zlokalizowaniu obiektów, przeprowadzona została operacja podjęcia zatopionych łodzi z dna jeziora.

Ćwiczenia były wielowątkowe i wymagające. Specjalizacja ratownicza, jaką jest ratownictwo wodno-nurkowe wymaga od strażaków utrzymywania odpowiedniego poziomu wyszkolenia. Dlatego też strażacy biorą udział między innymi w ćwiczeniach na poziomach powiatowych, wojewódzkich i krajowych.

Opracowanie/zdjęcia: mł. bryg. Grzegorz Różański, zdjęcia: st. kpt. Mariusz Zakrzewski, str. Krzysztof Durka

Zdjęcia (23)

{"register":{"columns":[]}}