W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia powodziowe

28.09.2021

Strazacy podczas ćwiczeń

           Zgodnie z rozkazem Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, w dniach 21-22 września 2021 r. przeprowadzono wojewódzkie ćwiczenia ratownicze „ODRA 21”. To szeroko zakrojone przedsięwzięcie taktyczno – bojowe, którym kierował zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Bogusław Brud, zorganizowano przy współudziale wojewody dolnośląskiego. Jest to zatem kolejny przykład ścisłego współdziałania władz oraz dolnośląskiej PSP w umacnianiu systemu ochrony ludności przed zagrożeniami.

Ćwiczenia zostały podzielone na dwie części – teoretyczną w formie warsztatów i ćwiczenie praktyczne. O rozmachu jakie im nadano świadczy m.in. to, że poszczególne epizody realizowano na rzece Odra pomiędzy jej 270 a 290 km oraz terenach przyległych. Obszar ćwiczeń obejmował powiaty: wrocławski, trzebnicki, średzki oraz wołowski. Zadania szkoleniowe realizowano z wykorzystaniem pododdziałów Dolnośląskiej Brygady Odwodowej (DBO), w tym specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego PSP. Z ćwiczącymi współdziałały struktury zarządzania kryzysowego, służb, inspekcji i straży.

            W ramach poszczególnych epizodów, strażacy m.in. prowadzili przepompowywanie wody pompami dużej wydajności, przy współpracy z ratownikami WOPR ewakuowali ludność z terenów zalanych i trudnodostępnych a nurkowie prowadzili działania ratownicze pod wodą. Wspólnie z żołnierzami WOT budowano mobilną zaporę przeciwpowodziową o długości około 360 m. Jednym z ważnych elementów ćwiczeń było ponadto pobieranie sprzętu z magazynów przeciwpowodziowych i przewożenie ich na wyznaczone miejsca akcji, gdzie następowała budowa zapór.

Nadrzędnym celem ćwiczeń było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków PSP województwa dolnośląskiego do działań ratowniczych podczas zdarzeń związanych z zagrożeniami powodziowymi spowodowanymi wylewem z rzeki Odra. Jednak niejako przy okazji realizowano także inne ważne cele jak np. sprawdzenie Wojewódzkiego Planu Ratowniczego oraz Powiatowych Planów Ratowniczych dla powiatów: średzkiego, wołowskiego i trzebnickiego w zakresie postępowania w związku z sytuacją powodziową i zanieczyszczeniem rzeki Odry.

Ponieważ przypadku rzeczywistych zagrożeń powodziowych bardzo ważne jest prowadzenie działań w sposób skoordynowany, to jednym z celów ćwiczeń było także doskonalenie współdziałania ze strukturami zarządzania kryzysowego. Ćwiczenia były okazją do doskonalenia systemów dowodzenia oraz współdziałania z innymi podmiotami. Weryfikowano w praktyce działanie systemów łączności zbudowanych przy pomocy dwóch samochodów typu SDł: z KW PSP oraz KM PSP Wrocław. Sprawdzono szereg innych elementów systemu, ważnych dla sprawnego działania całej ratowniczej struktury, w tym rozpoznanie z powietrza przy pomocy drona z przesyłaniem obrazu do sztabu.

                Efekty przeprowadzonych ćwiczeń były omawiane na bieżąco, z udziałem m.in. Wicewojewody Dolnośląskiego Bogusława Szpytmy i Komendana Wojewódzkiego PSP st. bryg. Marka Kamińskiego. Była to pierwsza okazja do sformułowania wniosków i uwag, ale także do podziękowania uczestnikom ćwiczeń za aktywność i zaangażowanie w realizacji poszczególnych zadań. Natomiast pełna ocena ćwiczeń i w konsekwencji przygotowania strażaków do wykonywania zadań związanych z powodziami oraz zanieczyszczeniami wód, nastąpi po szczegółowej analizie tego ważnego przedsięwzięcia szkoleniowego.

 

         Tekst Lech Lewandowski. Fot. KW PSP Wrocław

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}