W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#FakeHunter Challenge – Wojna Informacyjna

02.11.2022

#FakeHunter Challenge – Wojna Informacyjna pod tym hasłem rusza szósta już edycja konkursu Polskiej Agencji Prasowej. Inicjatywa jest skierowana do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpaństwowych. Celem konkursu jest walka z dezinformacją w sieci oraz podnoszenie świadomości o zagrożeniach związanych z fałszywymi treściami. Konkurs odbędzie się 18-19 listopada br.

Grafika do konkursu na granatowym tle napis #FakeHunter Challenge zapraszamy do udziału w konkursie

Założenia konkursu 

Ideą konkursu jest popularyzowanie dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji. Przedsięwzięcie ma zaktywizować uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz zachęcić ich do kreatywnego myślenia dotyczącego walki z dezinformacją. 

Cele konkursu:

  • walka z dezinformacją,
  • podnoszenie świadomości zagrożeń związanych z fałszywymi treściami w sieci,
  • zachęcanie do krytycznego myślenia i weryfikacji informacji.

Konkurencje konkursowe 

Uczestnicy będą rywalizowali w trzech konkurencjach: 

  • Polowanie na fake newsy – zadanie będzie polegało na poszukiwaniu w sieci nieprawdziwych informacji. Wygrywa osoba lub zespół z największą liczbą punktów. 
  • #FakeHunter BrainStorm – w tej konkurencji ważna będzie kreatywność. Docenione zostaną pomysły na nowe rozwiązania, które mogłyby wzbogacić i udoskonalić serwis factcheckingowy pod kątem merytorycznym, funkcjonalnych czy technicznym. 
  • #FakeHunter – Edu Masters – konkurencja adresowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Zadaniem zespołu będzie przygotowanie prezentacji nt. „Nie nabieram się na fake newsy”. Praca zespołowa powinna skupiać się m.in. na charakterystyce najgroźniejszych lub najczęstszych form dezinformacji, z jakimi młodzież ma do czynienia w sieci, prezentacji własnych sposobów rozpoznawania fake newsów i radzenia sobie z nimi.

Na uczestników konkursu czekają nagrody pieniężne i wartościowe nagrody rzeczowe.

Warsztaty dotyczące dezinformacji 

W ramach konkursu organizator przygotował bezpłatne warsztaty z weryfikacji informacji. Aby wziąć w nich udział, należy przesłać zgłoszenie na adres fakehunter@pap.pl. 

Zajęcia zostaną zorganizowane dla dwudziestu szkół, które zgłoszą się jako pierwsze. 

{"register":{"columns":[]}}