W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja czwartej edycji European Rover Challenge 2018

05.09.2018

Największe, cieszące się zasłużoną renomą zawody w branży robotyczno-kosmicznej na świecie – tak w jednym zdaniu można opisać European Rover Challenge 2018, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w dniach 14-16 września w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Minister Gowin i roboty

Zmaganiom studentów podczas finału konkursu przyglądał się minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Podczas wydarzenia wicepremier zaznaczył, że Polska weszła na ścieżkę intensywnego rozwoju, również w zakresie przemysłu kosmicznego i wyraził nadzieję, że to spotkanie będzie okazją dla młodych naukowców, innowatorów i przedsiębiorców z wielu krajów, by podzielić się doświadczeniami.

Tegoroczne rozgrywki wygrała drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, natomiast drugie miejsce zajął zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej. Nagrodę zwycięzcom wręczył minister Jarosław Gowin. 

„Narody świata często stawały przeciwko sobie tam, gdzie chodziło o podbój ziemi. Mam nadzieję, że podbój kosmosu - coś, co jest wielkim wyzwaniem dla ludzkości - będzie przebiegał w sposób całkowicie pokojowy” – dodał podczas finału minister Jarosław Gowin.

W ciągu trzech dotychczasowych edycji European Rover Challenge zgromadziło ponad 70 000 odwiedzających i 700 zawodników z całego świata. Projekt zwycięskiej drużyny zostanie wybrany jako oficjalny łazik prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 roku.

Łaziki marsjańskie doceniane przez  polski rząd

- Cieszy mnie, że polscy studenci konstruują tak dobre i nowatorskie łaziki – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - To kolejny dowód na to, że Polska może konkurować z najlepszymi w wyścigu na tworzenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Liczymy na udział polskich naukowców i polskich firm w działaniach związanych z przyszłymi misjami kosmicznymi. Nie bójmy się podejmować najbardziej ambitnych wyzwań – dodał minister Gowin.

Zawody European Rover Challenge zostały umieszczone w Polskiej Strategii Kosmicznej pn. „źródła kreowania przyszłych specjalistów dla sektora kosmicznego”. Potencjał ERC dostrzegła także Polska Agencja Kosmiczna - zawody widnieją w Krajowym Priorytetowym Programie Kosmicznym.

Okazja do spotkania z wybitnymi postaciami astronautyki

Drużyny biorące udział w konkursie pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego, budowanego na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars.

Podczas finału zawodów, poza konstruktorami robotów z całego świata czy przedstawicielami agencji rządowych, będzie można spotkać wybitnego brytyjskiego astronautę Tima Peake, dowódcę misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) czy dr Roberta Zubrina, założyciela The Mars Society i autora koncepcji kolonizacji Marsa.

40 drużyn z sześciu kontynentów w finale konkursu

W tegorocznym finale zawodów zmierzy się ze sobą 40 drużyn z sześciu kontynentów, w tym najwyższa jak dotychczas liczba uczestników z Europy. Polskę będą reprezentować drużyny z Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

W zawodach wezmą udział zawodnicy z uczelni zagranicznych, m.in. z University College w Londynie, Politechniki w Turynie, University of Stavanger w Norwegii, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Politechniki Ostrawskiej, Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego, The University of New South Wales w Australii, Uniwersytetu w Toronto, Vidyapeetham w Indiach, Universidad Nacional, Ozyegin University w Turcji i wielu innych.

Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

{"register":{"columns":[]}}