W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rondo Grafen – uroczyste nadanie nazwy z udziałem wiceminister Marii Mrówczyńskiej

09.04.2024

Warszawskie rondo zlokalizowane u zbiegu ulic Kasprowicza, Nocznickiego i alei gen. Marii Witek otrzymało nazwę Grafen. W uroczystości oficjalnego nadania nazwy wzięła udział wiceminister Maria Mrówczyńska.

Na dworze, w słońcu, na chodniku wyłożonym szarą kostką stoi grupa ludzi, pośrodku wiceminister Mrówczyńska trzyma niebieską tablicę z napisem Rondo Grafen, w tle widać sygnalizację świetlną i zielone drzewa.

Wkład nauki w rozwój przestrzeni publicznej

Wydarzenie było okazją do podkreślenia znaczenia innowacji i nauki w kształtowaniu przestrzeni publicznej, a także przybliżenia potencjału grafenu.

– Inicjatywa nadania nazwy ronda Grafen jest inicjatywą Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz. Grafen jest bardzo interesującym i wszechstronnym materiałem o szerokim technologicznym zastosowaniu. Są z niego produkowane takie produkty jak tlenek grafenu, pasta grafenowa czy papier grafenowy, które rewolucjonizują elektronikę i materiałoznawstwo – powiedziała podczas uroczystości podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska.

Rondo Grafen jest zlokalizowane przy Hucie Warszawa i węźle Metro Młociny, u zbiegu ulic Kasprowicza, Nocznickiego i alei gen. Marii Witek.

Grafen – materiał przyszłości

Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał kształtem przypomina plaster miodu. Grafen jest przedmiotem zainteresowania przemysłu ze względu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne. Jest niezwykle cienki, a jednocześnie wyjątkowo wytrzymały i przewodzący. To również jedna z najbardziej obiecujących innowacji w dziedzinie materiałoznawstwa i nanotechnologii. Polska ma w jego produkcji ogromne zasługi, bo to właśnie polscy naukowcy jako pierwsi na świecie opracowali prostą metodę jego wytwarzania.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}