W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanowisko Ministra Edukacji i Nauki w związku z sytuacją zaistniałą po odwołaniu Rektora Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze

28.09.2023

Stanowisko jest skierowane do członków Senatu Uczelni, członków Kolegium Elektorów, Rady Uczelni oraz członków wspólnoty Uczelni

Stanowisko Ministra Edukacji i Nauki w związku z sytuacją zaistniałą po odwołaniu Rektora Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze

Pismem z dnia 18 września 2023 r. Przewodnicząca Kolegium Elektorów Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze (KANS w Jeleniej Górze) poinformowała MEiN o odwołaniu przez Kolegium Elektorów w dniu 18 września 2023 r. - w oparciu o przepis art. 27 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.) - Pani dr Wioletty Boznańskiej z funkcji Rektora Uczelni.

Na podstawie art. 24 ust. 8 w związku z art. 27 ust. 4 ustawy PSWN w okresie od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu do dnia wyboru albo powołania rektora obowiązki rektora pełni osoba wskazana w statucie uczelni, a w przypadku braku wskazania takiej osoby najstarszy członek senatu posiadający co najmniej stopień doktora.

Stosownie do § 37 statutu KANS w Jeleniej Górze w okresie od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu albo od dnia odwołania Rektora do dnia wyboru albo powołania Rektora obowiązki Rektora pełni najstarszy prorektor.

Z posiadanych przez MEiN informacji wynika, że w dniu odwołania Rektora KANS w Jeleniej Górze w Uczelni funkcję Prorektor pełniła wyłącznie Pani dr Beata Telążka, która tym samym w świetle przywołanych przepisów prawa stała się osobą uprawnioną do pełnienia obowiązków Rektora KANS w Jeleniej Górze.

Pismem z dnia 25 września 2023 r. Przewodnicząca Kolegium Elektorów KANS w Jeleniej Górze poinformowała MEiN o odwołaniu przez Kolegium Elektorów w dniu
25 września 2023 r. - w oparciu o przepis art. 27 ustawy PSWN - dr Beaty Telążki z pełnienia obowiązków Rektora Uczelni.

Należy podkreślić, że przewidziana w ustawie instytucja powierzenia pełnienia obowiązków rektora wynika z okoliczności nadzwyczajnych związanych z wygaśnięciem mandatu rektora albo odwołaniem rektora uczelni i ma charakter incydentalny oraz tymczasowy. Podstawowym zadaniem osoby pełniącej obowiązki rektora jest zapewnienie bieżącego funkcjonowania uczelni oraz doprowadzenie do wyboru nowego rektora.

Z tego względu ustawa PSWN nie przewiduje możliwości odwołania osoby pełniącej obowiązki rektora. Procedura odwołania przewidziana w art. 27 ustawy ma zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do rektora uczelni. Uprawnienie do odwołania rektora przysługuje kolegium elektorów, które dokonało jego wyboru do pełnienia funkcji. Przepis art. 27 ustawy nie stanowi podstawy prawnej do odwołania osoby, która pełni obowiązki rektora uczelni.

Na podstawie zgromadzonych dotychczas informacji i dokumentów zgodnie z brzmieniem § 37 statutu Uczelni osobą uprawnioną do pełnienia obowiązków Rektora KANS w Jeleniej Górze pozostaje Pani Prorektor dr Beata Telążka. Wszelkie czynności podejmowane przez osoby, które nie mają wynikającego z obowiązujących przepisów umocowania do pełnienia obowiązków rektora uczelni nie mogą być uznane za zgodne z prawem i tym samym skuteczne.

MEiN apeluje o podjęcie działań zmierzających do unormowania sytuacji i przywrócenia właściwego funkcjonowania Uczelni.

System polskiego szkolnictwa wyższego jest oparty na konstytucyjnej zasadzie autonomii uczelni. Wyrazem tej autonomii jest m.in. samorządność poszczególnych uczelni i przywilej podejmowania samodzielnych decyzji w wielu sprawach. Naturalną konsekwencją przyznania autonomii uczelniom jest ograniczenie możliwości ingerowania organów władzy publicznej w ich sprawy tylko do tych przypadków, które wskazano na poziomie ustawy. Z przywilejem autonomii nierozerwalnie są związane obowiązki szczególnej dbałości o dobro uczelni i odpowiedzialność za podejmowane działania. W świetle powyższego, zdaniem Ministerstwa, powstałe w KANS w Jeleniej Górze problemy winny być rozwiązywane w ramach Uczelni, z zachowaniem pełnego profesjonalizmu i poszanowaniem prawa oraz wartości akademickich. Nie ulega bowiem wątpliwości, że na szali zaistniałego sporu leży dobre imię Uczelni i jej autorytet.

{"register":{"columns":[]}}