W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Mieście Nauki zakończył się Tydzień Sztucznej Inteligencji

08.02.2024

W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 od 29 stycznia do 4 lutego stolicę województwa śląskiego zdominowały wydarzenia związane z Tygodniem Sztucznej Inteligencji.

Grafika - kolorowe wzorki na czarnym tle, obok napis Tydzień Sztucznej Inteligencji za nami.

AI dla każdego

Wydarzenia zorganizowane w ramach tego przedsięwzięcia były skierowane zarówno do dzieci, jak i do osób dorosłych. Tajniki sztucznej inteligencji można było zgłębiać podczas wykładów, warsztatów komputerowych czy seminariów naukowych. Dla śmiałków zorganizowano konkursy wiedzy o AI. Można było się zapoznać z historią sztucznej inteligencji i dowiedzieć się, jak działają oraz jak programuje się roboty, jaki wpływ ma AI na gospodarkę i naukę ekonomii, czy też jaka jest rola sztucznej inteligencji dla przyszłości społeczeństwa. Nie zabrakło oczywiście wykładów oraz warsztatów dla młodych wynalazców, prezentacji autonomicznych systemów mobilnych, elektrycznego pojazdu transportowego ETV, a także urządzenia nazwanego Walker 2, które umożliwia pomiar parametrów jakości węgla.

Słowo Roku 2023

– Sztuczna inteligencja pojawia się powoli wszędzie. W 2023 roku została wybrana Słowem Roku. To pokazuje, że nasze społeczeństwo coraz mocniej w tę tematykę wchodzi” – zaznacza dr hab. Jan Kozak, prof. UE, kierownik Katedry Uczenia Maszynowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, kurator Tygodnia Sztucznej Inteligencji.

Dobroczynne algorytmy

Jakkolwiek wykorzystanie sztucznej inteligencji może w niektórych aspektach budzić opory, naukowcy przekonują, że ma ona także ogromne zastosowanie w codziennym życiu, przemyśle czy medycynie. Jej pozytywną rolę w rozwoju systemu komunikacji osób głuchych podkreśla dr Adam Piasecki z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, organizator wydarzenia zatytułowanego „Łączymy światy: Sztuczna inteligencja w służbie komunikacji dla osób głuchych”.

– Wykorzystujemy sztuczną inteligencję dla dobra społeczeństwa Staramy się dzięki niej ułatwiać komunikację osób głuchych. Te rozwiązania dają więcej możliwości niż jeszcze dziesięć lat temu, dzięki temu, że technologia oparta na sztucznej inteligencji dość mocno się rozwinęła. Pozwala nam to zapewnić nową jakość rozwiązań komunikacyjnych – podkreśla.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}