W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w CEZAMAT

15.02.2023

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej (CEZAMAT). W spotkaniu, podczas którego zainicjowano współpracę w ramach projektu LiteBIRD uczestniczyli też Prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, Sekretarz Akademii Kopernikańskiej prof. Krzysztof Górski (NASA) oraz reprezentujący Japońską Agencję Kosmiczną prof. Masashi Hazumi.

Minister Czarnek stoi przed niebieską ścianka i mówi do mikrofonu na stojaku, obok niego trzech mężczyzn w garniturach.

– Jesteśmy w miejscu, które jak obliczyłem za cztery lata będzie mogło produkować tu na miejscu układy scalone i mikroprocesory. Tutaj w Polsce, z pełnym bezpieczeństwem dla społeczeństwa i państwa polskiego. Mamy do tego wszystko. Mamy znakomitych naukowców i mamy pieniądze. Miliard złotych potrzeba na uruchomienie tego procesu i my ten miliard złotych gwarantujemy CEZAMAT-owi. Mamy znakomitych partnerów: Akademię Kopernikańską, Sieć Badawczą Łukasiewicz, i mamy znakomitych współpracowników w osobie prof. Masashi Hazumi. Mamy potencjał – mówił minister.

Minister wskazywał też na gwarancje współpracy poszczególnych uczelni: AGH, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Gdańskiej w kształceniu przyszłej kadry. - Pieniądze są, technologie są, potencjał jest ale trzeba ludzi. Potrzebujemy wykształcić około 300 osób i to będzie się działo w perspektywie tych 4 lat – mówił minister.

Podczas spotkania zainicjowano też współpracę pomiędzy polskimi uczelniami, Akademią Kopernikańską, a Japońską Agencję Kosmiczną w projekcie LiteBIRD.

– Jesteśmy tutaj po to, by pokazać nasz potencjał. By na bazie nowo tworzonej Akademii Kopernikańskiej - a jesteśmy w przededniu 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i Światowego Kongresu Kopernikańskiego - współpracować na najwyższym światowym poziomie z wybitnymi naukowcami w takich projektach jak LiteBIRD – mówił. Przy okazji minister przypomniał, że Akademia Kopernikańska nie jest po to aby zastępować kogokolwiek ale żeby wzmacniać naukę polską i wszystkie uczelnie w Polsce. - Współpraca w ramach LiteBIRD jest współpracą Polski z Japonią, a nie Akademii Kopernikańskiej tylko i wyłącznie – dodał minister.

Szef MEiN zwrócił też uwagę, iż za kilka dni odbędzie się wielkie naukowe wydarzenie jakim jest Kongres Kopernikański w Toruniu.

– Kongres Kopernikański to wielki pomnik dla Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego polskiego naukowca. Płaszczyzna do znakomitych debat ekonomistów z najwyższej światowej półki, szefów banków centralnych państw europejskich, noblistów z całego świata i uczonych, profesorów choćby z Japonii czy USA. Po to by podkreślić wagę i rolę Polski nie tylko w przeszłości ale przede wszystkim w przyszłości. Jesteśmy w awangardzie. My nie gonimy my również wyznaczamy różne kierunki – wskazywał szef MEiN.

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT)

CEZAMAT jest jedną z największych inwestycji w dziedzinie badań i rozwoju w obszarze tzw. „wysokich technologii” (ang. High-tech) w Polsce. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską przewidywał ustanowienie sieci pięciu laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia oraz niezbędną infrastrukturę.

Laboratoria Centrum prowadzą prace badawczo-rozwojowe nad nowymi, posiadającymi potencjał komercyjny, technologiami, które będą miały wpływ na rozwój gospodarki i sukces ekonomiczny Polski.

Sukcesy we wdrożeniach w obszarze high-tech wymagają wsparcia i stałej współpracy z najlepszymi ośrodkami naukowymi. W celu jej ułatwienia w ramach Projektu CEZAMAT stworzono Konsorcjum, w którego skład wchodzą:

  • Politechnika Warszawska (Lider Konsorcjum)
  • Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk
  • Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk
  • Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk
  • Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk
  • Instytut Technologii Elektronowej
  • Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych
  • Uniwersytet Warszawski
  • Wojskowa Akademia Techniczna

CEZAMAT stanowi sieć wyspecjalizowanych laboratoriów, w której skład wchodzą:

  • Laboratorium Centralne – interdyscyplinarne laboratoria zlokalizowane na terenie Politechniki Warszawskiej, ul. Poleczki, Warszawa
  • Specjalistyczne laboratorium zaawansowanych nanotechnologii laserowych Wojskowej Akademii Technicznej, ul. gen. Sylwestra Kaliskiego, Warszawa
  • Specjalistyczne laboratorium badań spektroskopowych i magnetycznych, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Hoża, Warszawa
  • Laboratorium kwantowych struktur azotkowych oraz zaawansowanych technik ich charakteryzacji Instytutu Wysokich Ciśnień (PAN), al. Prymasa Tysiąclecia, Warszawa
  • Specjalistyczne laboratorium wytwarzania precyzyjnych masek chromowych oraz mikrooptycznych struktur dyfrakcyjnych Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, ul. Wólczyńska, Warszawa

Celem projektu CEZAMAT jest stworzenie platformy integrującej środowisko badawcze, która umożliwi interdyscyplinarny rozwój badań nad nowoczesnymi materiałami i technologiami. Dzięki stworzonej infrastrukturze badawczej oraz programom zintegrowanych badań możliwe jest wspólne prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych na najwyższym światowym poziomie oraz upowszechnienie i wdrażanie nowoczesnych technologii.

Jednym z zadań CEZAMAT-u jest transfer zaawansowanych technologii oraz komercjalizacja wypracowanych pomysłów. Centrum jest ośrodkiem stymulującym współpracę pomiędzy mazowieckimi i krajowymi ośrodkami naukowo-badawczymi, biznesem oraz wspiera działania na rzecz rozwoju regionu.

CEZAMAT dąży do utworzenia interdyscyplinarnej platformy w zakresie badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami, która poprzez integrację środowiska naukowego umożliwi podmiotom badawczym i gospodarczym prowadzenie badań naukowych na najwyższym światowym poziomie. Wdrażanie uzyskanych w wyniku badań nowoczesnych technologii i upowszechnianie ich w społeczeństwie.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}