W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra Przemysława Czarnka w Markowej

28.09.2023

Minister Przemysław Czarnek odwiedził Szkołę Podstawową im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej. Spotkał się z uczniami biorącymi udział w warsztatach tematycznych, a także wręczył dyplom uznania Filipowi Piękosiowi – laureatowi tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu naukowego Regeneron ISEF w Dallas. Po wizycie w szkole Minister Edukacji i Nauki odwiedził także Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów oraz oddał hołd błogosławionej rodzinie z Markowej.

Minister Czarnek stoi pod ścianą na której wisi rodzinny portret, obok niego dwóch mężczyzn w garniturach, przed nimi kilka mikrofonów.

Wizyta w Szkole Podstawowej im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej

W Szkole Podstawowej w Markowej obecnie uczy się tutaj 322 uczniów i pracuje 35 nauczycieli. Szef MEiN podkreślił, że jedną z potrzeb placówki jest nowa sala gimnastyczna. Jednocześnie zachęcił do składania wniosków w ramach programu „Inwestycje w oświacie”, którego drugi nabór właśnie został rozstrzygnięty. – Teraz na ten cel przeznaczyliśmy 150 mln zł, wiosną przekażemy kolejne wsparcie finansowe na tego typu inwestycje – mówił podczas spotkania szef resortu edukacji i nauki.

W 2006 r. placówce nadano imię Sług Bożych Rodziny Ulmów. Od tego czasu społeczność szkolna podejmuje różnorodne działania mające na celu rozpowszechnianie wiedzy o błogosławionej rodzinie i jej bohaterskiej postawie. Uczniowie chętnie angażują się we wszystkie inicjatywy.

Filip Piękoś laureatem konkursu naukowego Regeneron ISEF w Dallas

Filip Piękoś jest uczniem Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Pod naukową opieką Artura Tutki przygotował innowacyjny projekt ZELTA K6. To personalizowana, programowalna klawiatura do komputera, tabletu, smartfonu czy telewizora przeznaczona dla osób z całkowitą dysfunkcją kończyn dolnych i górnych.

Urządzenie posiada 6 elementów czynnych, których funkcje można dostosować do indywidualnych wymagań użytkownika. Wbudowany w klawiaturę wyświetlacz OLED umożliwia podgląd aktualnie wprowadzonego oprogramowania, funkcji klawiszy lub dowolnych innych informacji.

W tym roku Filip został laureatem międzynarodowego konkursu naukowego Regeneron ISEF w Dallas. To najważniejszy konkurs dla młodych naukowców na świecie, który zgromadził twórców 1333 projektów z ponad 100 krajów. Uczeń z Jarosławia zajął tam trzecie miejsce w kategorii Embedded Systems oraz otrzymał nagrodę specjalną IEEE.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów

Jednym z miejsc, które szef MEiN odwiedził podczas wizyty w Markowej, było Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Placówka angażuje się w regionalne oraz ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przestrzeń muzeum to także miejsce spotkań z osobami zaangażowanymi w propagowanie pamięci o Polakach ratujących Żydów.

Hołd oddany rodzinie Ulmów 

Minister Edukacji i Nauki  podczas wizyty w Markowej złożył kwiaty oraz zapalił znicz na grobie rodziny Ulmów. 
Błogosławiona rodzina Ulmów w latach 1942-1944 dała schronienie ukrywającym się Żydom. 24 marca 1944 r. Niemcy odkryli ich kryjówkę. Zamordowali Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię, będącą w zaawansowanej ciąży, sześcioro ich dzieci oraz ośmioro ukrywających się Żydów.

Wideo

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}