W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojciech Kamieniecki dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

30.07.2019

Dr inż. Wojciech Kamieniecki został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zgodnie z ustawą o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nowy dyrektor wybrany został w drodze konkursu. Kadencja dyrektora NCBR trwa 4 lata.

Wojciech Kamieniecki od 16 kwietnia 2019 roku był pełniącym obowiązki dyrektora NCBR. Wcześniej zasiadał w Radzie tej instytucji wśród członków reprezentujących środowiska społeczno-gospodarcze i finansowe.

Dr Wojciech Kamieniecki będzie pełnił funkcję Dyrektora NCBR w wyjątkowym okresie: zamknięcia obecnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej i wypracowania nowych europejskich mechanizmów finansowania prac badawczo-rozwojowych. To duże wyzwanie, ale też szansa, aby pod kierownictwem nowego dyrektora, NCBR jako kluczowy podmiot łączący  naukę i biznes, aktywnie wpływał na kształtowanie polityki innowacyjnej nie tylko Polski, ale też Europy w kolejnych latach – mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wybór Wojciecha Kamienieckiego pozwoli także na kontynuację obecnego kierunku w rozwoju Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które w II kwartale 2019 roku osiągnęło ponad 100% realizacji celów w zakresie kontraktacji i certyfikacji środków w programach operacyjnych Inteligentny Rozwój oraz Wiedza, Edukacja, Rozwój. W I półroczu bieżącego roku NCBR zawarło blisko 600 umów o dofinansowanie, których wartość przekroczyła 2,4 mld zł.

- Nominacja to dla mnie zaszczyt i jednocześnie wielkie zobowiązanie. Centrum przez lata swojego funkcjonowania dobrze wpisało się w krajobraz rozwoju polskiej nauki i gospodarki. Dzięki środkom otrzymanym z NCBR powstało wiele innowacyjnych rozwiązań  i produktów. – komentuje powołanie dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. Dziś stoimy przed kolejnymi wzywaniami. Niezwykle dynamiczny rozwój technologii, rosnąca konkurencja międzynarodowa, to rzeczywistość w której przyszło nam funkcjonować. NCBR ma możliwości i odpowiednie zaplecze, by skutecznie kreować kierunki prac prowadzących naukę i gospodarkę w sferę nowoczesności. Jestem pewny, że taki cel uda się nam realizować przez kolejne lata dzięki współpracy biznesu, nauki i administracji publicznej - dodaje Kamieniecki.

Wojciech Kamieniecki jest absolwentem Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku Ekonomia i Zarządzanie. W latach 2016-2018 był dyrektorem NASK państwowego instytutu badawczego nadzorowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. W 2017 roku otrzymał stopień doktora w dziedzinie nauk ekonomicznych. Jest autorem publikacji naukowych m.in. na temat strategii rozwoju i zarządzania przedsiębiorstwami.

Największym mechanizmem wsparcia dla działających na terenie Polski innowatorów ponownie będzie, realizowany przez Centrum, program Szybka Ścieżka. Całkowity budżet wszystkich konkursów realizowanych w ramach tego przedsięwzięcia to 2,73 mld zł. NCBR rozważa także uruchomienie dodatkowego konkursu w formule Szybkiej Ścieżki, który pozwoli na zwiększenie wsparcia dla przedsiębiorców realizujących swoje projekty na terenie województwa mazowieckiego.


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych.  Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki. Więcej na www.ncbr.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}