W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wychowankowie SOSW w Bystrzycy będą mieli lepsze warunki do nauki i rozwoju

15.05.2023

Minister Przemysław Czarnek uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy. W nowej inwestycji powstaną m.in. pracownie tematyczne, sale do terapii i zajęć rewalidacyjnych, gabinety specjalistów, stołówka, internat.

Na sali gimnastycznej stoi grupa ludzi, z przodu ubrane na galowo dzieci trzymające jaskrawozielone worki, za nimi minister Czarnek i kilka osób, za nimi w tle ściana przysłonięta granatową kotarą.

Zapowiedź kolejnych środków na wsparcie szkół specjalnych 

Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy szef MEiN mówił o konieczności wsparcia tego rodzaju placówek: – To jest nasze szczególne wyzwanie w kolejnych latach. Chcemy stworzyć odrębną pulę środków na szkoły specjalne. Potrzeby są i będą coraz większe. Każdy ma prawo do życia i każdy ma taką samą godność osoby ludzkiej – wskazywał.

Minister Edukacji i Nauki zapowiadał dalsze wsparcie finansowe dla szkół specjalnych: – Te warunki do opieki nad dziećmi z potrzebami kształcenia specjalnego będą na najwyższym możliwym poziomie tutaj na Lubelszczyźnie. I to się dzieje w całej Polsce i będzie się działo na większą skalę, bo naszym celem i zadaniem w kolejnej kadencji jest to, żeby stworzyć specjalny fundusz na rozbudowę i wyposażenie szkół specjalnych. Tego potrzebują nasze dzieci, rodzice i nauczyciele szkół specjalnych. 

Nowy budynek SOSW w Bystrzycy

Nowo powstający dwukondygnacyjny budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy będzie miał powierzchnię ponad 2,5 tys. mkw. Na jego terenie powstaną:

  • szkoła (sale lekcyjne, pracownie: ceramiczna, gospodarstwa domowego, stolarska, komputerowe; sale do terapii: doświadczania świata, integracji sensorycznej, sale do zajęć rewalidacyjnych oraz warsztaty terapii zajęciowej, biblioteka, świetlice, gabinety: pedagoga, psychologa z pokojem wyciszenia, lekarski, szatnie),
  • stołówka z zapleczem do przyrządzania posiłków i magazynami oraz pomieszczeniem socjalnym dla pracowników obsługi,
  • internat (9 pokoi 4-osobowych, 4 pokoje 2-osobowe, przedpokoje, łazienki, pokoje wychowawców z łazienkami, izolatka),
  • przedszkole z dwiema salami dla dzieci, szatnią, sanitariatami.

Przy placówce powstanie również odrębny budynek mieszkalny o powierzchni mkw., w którym prowadzona będzie aktywizacja społeczna i zawodowa uczniów z niepełnosprawnością intelektualną uczęszczających do szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy. Młodzież będzie mogła uczestniczyć w praktycznych zajęciach domowych, które są elementem usamodzielnienia w procesie edukacyjnym i wychowawczym.

Nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ma być gotowa w 2024 r. Koszt inwestycji to ponad 20,5 mln zł. 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bystrzycy

Ośrodek powstał w 1976 r. Jest placówką kształcenia specjalnego przeznaczoną dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, autyzmem, niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. Funkcjonują w niej dwie szkoły: Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.

W obecnym roku szkolnym w ośrodku przebywa 25 wychowanków (opieka całodobowa w grupach wychowawczych), a do szkół uczęszcza 71 uczniów. Placówka zapewnia młodzieży zajęcia dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Należą do nich m.in.:

  • zajęcia o charakterze terapeutycznym: logopedyczne, neurologopedyczne, integracji sensorycznej, zajęcia gimnastyki ogólnorozwojowej, terapii Snoezelen, terapii ręki, alternatywnych metody komunikacji i inne zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  • zajęcia w pracowni ceramicznej i stolarskiej, w kuchni dydaktycznej, w szkolnym ogrodzie, w którym uprawiane są warzywa w okresie wiosennym i jesiennym.

Na terenie placówki są prowadzone również zajęcia rozwijające zainteresowania: plastyczne, muzyczne, teatralne, komputerowe, sportowe i kulinarne. Wychowawcy angażują młodzież także w różnorodne konkursy tematyczne i zawody sportowe. 

Wychowankowie ośrodka odnoszą sukcesy w zawodach sportowych. Wśród imprez o charakterze integracyjnym organizowanych przez placówkę są: Festiwal Kolęd i Pastorałek „Jezusa narodzonego witajmy”, Plener Artystyczny „Bystrzyckie Spotkania ze Sztuką”, Integracyjne Zawody Sportowe „Młodzi na start”.

Placówka organizuje turnusy rehabilitacyjne dla uczniów, współpracuje z fundacjami, instytucjami, realizując projekty i pozyskując środki na warsztaty, zajęcia oraz wycieczki dla podopiecznych. 

Wideo

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}