W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyższa Szkoła Nauk Społecznych zmieniła nazwę na Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie

09.01.2023

Kolejna wyższa uczelnia zawodowa dołączyła do grona Akademii. Minister Przemysław Czarnek wręczył rektor uczelni dr Emilii Żerel akt nadania imienia Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie. Minister mówił o ważnej roli uczelni w mniejszych miastach, o tym, że są one lokalnymi centrami wiedzy, współpracują z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Jednocześnie podkreślił, że na miano Akademii zasługują te uczelnie, które wykazują się odpowiednim dorobkiem, osiągnięciami i wkładem w życie akademickie.

Minister wręcza dyplom kobiecie rektor uczelni

Podczas swojego wystąpienia minister nawiązał do celu, którym po reformie szkolnictwa zawodowego, było podnoszenie do wyższej rangi, państwowych wyższych szkół zawodowych. 

Podkreślił jednak, że nie odnosi się to do wszystkich szkół: – Nie wszystkie uczelnie, ale wyłącznie te, które rzeczywiście mają swój dorobek, doświadczenie i duży wkład w kształcenie młodzieży w poszczególnych częściach naszego kraju. Uczelnie, które są ważnymi punktami na mapie wyższych szkół zawodowych w Polsce. Taką szkołą niewątpliwie jest również ta, w której się znajdujemy.

Uczelnie zawodowe zmieniają nazwy na Akademie

Coraz więcej wyższych szkół zawodowych zmienia nazwy na Akademie. Zmiana ta wiąże się z uzyskaniem kolejnych uprawnień akademickich, a także rozszerzeniem oferty edukacyjnej. Młodzi ludzie nie muszą wyjeżdżać do dużych ośrodków akademickich. 

– Inaczej jest kiedy uczymy w Akademii, inaczej rozwijamy się kiedy jesteśmy Akademią, inaczej na Akademię patrzą też studenci. Nie tylko ci, którzy są dziś, ale również ci potencjalni kończący szkoły średnie. Ci, którzy myślą o tym, co dalej, jakie podejmować kroki oraz w jakiej wyższej uczelni podejmować studia – wyjaśnił minister.

Dołączenie do grona uczelni, które osiągają status akademii, to efekt zaangażowania i pracy pracowników, a także wysokiego poziomu oferowanego kształcenia.

– Wyższa Szkoła Nauk Społecznych od długiego już czasu kształci w kierunkach niezwykle ważnych dla lubelskiego rynku pracy. Podniesienie jej do rangi Akademii Nauk Stosowanych wydaje się decyzją absolutnie trafną – podkreślił minister.

O Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie

Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie jest niepaństwową uczelnią zawodową. Działalność edukacyjną prowadzi od października 2001 r. Uczelnia kształci na Wydziale Nauk Społecznych i Wydziale Nauk Medycznych na 14 kierunkach studiów. Obecnie kształci 3 400 studentów na studiach I i II stopnia, jednolitych studiach magisterskich oraz podyplomowych. 

Uczelnia posiada Centrum Symulacji Medycznych z 6 specjalistycznymi pracowniami, 12 pracowni specjalistycznych oraz gabinety Poradni Psychologicznej i Centrum Doradztwa Zawodowego. Uczelnia wydaje Zeszyty Naukowe oraz prowadzi współpracę międzynarodową w zakresie badań naukowych, doskonalenia programów kształcenia, wyjazdów kadry i studentów do uczelni zagranicznych, z którymi podpisane są umowy bilateralne lub na konferencje o zasięgu międzynarodowym.

Akademickość podnosi rangę miast 

Uczelnie w mniejszych miastach pełnią wiele istotnych funkcji i generują wiele impulsów rozwojowych. To lokalne centra wiedzy, które współpracują z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Swoją ofertą kształcenia odpowiadają na potrzeby rynku pracy w danym regionie. Kształcenie wysoko wykwalifikowanych pracowników przekłada się na rozwój kapitału ludzkiego, a co za tym idzie, zwiększa szanse na nowe inwestycje i przyciągnięcie do danego miastach nowych firm  oraz przedsiębiorstw. 

Atrakcyjna oferta kształcenia sprawia, że młodzi ludzie nie muszą wyjeżdżać do dużych ośrodków akademickich. Mogą zdobywać wiedzę i cenione umiejętności w swoich rodzinnych miastach, a później rozwijać się w nich zawodowo. To również szansa na zatrzymanie odpływu ludności do dużych miast. 

Nie możemy zapominać, że społeczności akademickie „ożywiają” dane miasto. Obecność młodych, pełnych energii i entuzjazmu ludzi przyczynia się do większej dostępności kultury czy różnorodnych form rozrywki.

Wyższe uczelnie zawodowe przekształcone w akademie

Wyższe uczelnie zawodowe, które stały się akademiami nauk stosowanych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 stycznia 2022 r. w sprawie zmiany nazw niektórych publicznych uczelni zawodowych:

  • Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej zmieniła nazwę na Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II,
  • Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile zmieniła nazwę na Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zmieniła nazwę na Akademia Nauk Stosowanych w Łomży,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu zmieniła nazwę na Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie zmieniła nazwę na Akademia Nauk Stosowanych w Koninie,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zmieniła nazwę na Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie,
  • Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku zmieniła nazwę na Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku,
  • Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa zmieniła nazwę na Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa,
  • Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego zmieniła nazwę na Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego.

Wyższe uczelnie zawodowe, przekształcone akademiami na mocy osobnych aktów prawnych:

  • Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku zmieniła nazwę na Akademia Mazowiecka w Płocku, powstała na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu zmieniła nazwę na Akademia w Kaliszu, na podstawie Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 4 sierpnia 2020 r. w sprawie zmiany nazwy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim zmieniła nazwę na Akademia w Gorzowie Wielkopolskim,  na podstawie ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim,
  • Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu zmieniła nazwę na Akademia w Zamościu, na podstawie ustawy z dnia 8 lipca 2021 r. o utworzeniu Akademii Zamojskiej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}