W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XII Ogólnopolski Konkurs Student-Wynalazca rozstrzygnięty

08.02.2022

Znamy wyniki XII Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca. W przedsięwzięciu wzięli udział twórcy 103 nowatorskich rozwiązań z 19 polskich uczelni. Wśród wyróżnionych projektów znalazł się innowacyjny sposób przebudowy zniszczonej nawierzchni drogowej czy bezprzewodowy system nadzoru nad temperaturą ciała pacjenta. Konkurs Student-Wynalazca oraz promocja na forum krajowym i zagranicznym zgłoszonych rozwiązań to zadanie dofinansowane z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” realizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki.

grafika do XII Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca, na środku napis XII Ogólnopolski Konkurs Student-Wynalazca rozstrzygnięty, po lewej stronie puchar.

Wyniki Konkursu Student-Wynalazca

W XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca wzięli udział twórcy 103 nowatorskich rozwiązań z 19 polskich uczelni. Największą aktywnością wykazali się studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (38 rozwiązań), Politechniki Lubelskiej (14 rozwiązań) oraz Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Świętokrzyskiej (po 9 rozwiązań).

Komisja konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych. Doceniono takie projekty jak:

  • innowacyjny sposób przebudowy zniszczonej nawierzchni drogowej (Jakub Krasowski, Politechnika Świętokrzyska), 
  • bezprzewodowy system nadzoru nad temperaturą ciała pacjenta – Fevero (Jakub Szczerba, Śląski Uniwersytet Medyczny), 
  • sposób wykonania mieszanki mineralno-asfaltowej typu beton asfaltowy o ciągłym uziarnieniu o podwyższonej trwałości eksploatacyjnej (Karolina Janus, Politechnika Świętokrzyska), 
  • cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych o potencjalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej (Agnieszka Krawczyk-Łebek, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu),
  • sposób i urządzenie do detekcji zespołu QRS w sygnale elektrokardiogramu w cyklu 4 wynalazków (Wojciech Reklewski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie).

Przyznano także 5 wyróżnień i 7 nagród specjalnych

Główną nagrodą w konkursie jest prezentacja rozwiązań na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie oraz na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS.

Założenia konkursu 

Konkurs zachęca studentów do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej oraz działania na rzecz gospodarki opartej na innowacjach. Nagrodzone rozwiązania będą prezentowane na targach i wystawach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, co umożliwi ich popularyzację. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Politechnika Świętokrzyska. 

Poprzednie edycje konkursu

W poprzednich edycjach konkursu 2 448 współtwórców (studentów, pracowników uczelni, przedsiębiorców) zgłosiło 1 177 rozwiązań. Na wystawie w Genewie laureaci konkursu zdobyli 17 złotych, 24 srebrne i 9 brązowych medali oraz liczne nagrody specjalne, a także uczestniczyli w seminariach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej i Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.

{"register":{"columns":[]}}