W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

LIFE - nie tylko duże projekty!

23.08.2021

LIFE FOR POMORIE LAGOON projekt przyrodniczy

Wielokrotnie spotykamy się z pytaniami, czy małe przyrodnicze projekty mają szanse na otrzymanie dofinansowania w ramach Programu LIFE. Praktyka pokazuje, że tak! Zapraszamy na kolejną aktualność z serii mały projekt – duże dofinansowanie.

Jako drugi przykład projektu z tego cyklu chcemy przybliżyć Państwu projekt LIFE FOR POMORIE LAGOON. Dlaczego warto zwrócić uwagę właśnie na ten projekt? Oprócz wysokiego poziomu merytorycznego, priorytetowego celu ochrony, zwraca uwagę stosunkowo niski, jak na Program LIFE, budżet projektu wynoszący 915 910 €. Jednocześnie kwota jego dofinansowania przez Komisję Europejską jest wysoka i wynosi 686 932 €. Oznacza to, że projekt został dofinansowany w 75%, co jest największym możliwym poziomem dofinansowania projektu przyrodniczego. Co wpłynęło na tak wysokie dofinansowanie projektu? Zachęcamy do poszukania odpowiedzi na to pytanie w krótkim opisie projektu.

LIFE FOR POMORIE LAGOON zdj. 2

Projekt LIFE FOR POMORIE LAGOON (LIFE19 NAT / BG / 000804) skupia się na ochronie przybrzeżnych lagun oraz ptaków występujących na terenie Jeziora Pomorie, które jest częścią najcenniejszego kompleksu mokradeł na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Jezioro to ma duże znaczenie dla UE jako rzadki typ siedliska przyrodniczego o znaczeniu priorytetowym – 1150 Laguny przybrzeżne. Równocześnie jest to miejsce, gdzie można zaobserwować 40% europejskich gatunków ptaków. Obszar Jeziora Pomorie chroniony jest jako obszar mający znaczenie dla Wspólnoty, a także jako obszar specjalnej ochrony ptaków. Ponadto jest to krajowy obszar chroniony oraz obszar objęty Konwencją Ramsarską. Mimo wysokiego statusu ochrony Jezioro Pomorie musi mierzyć się z licznymi zagrożeniami takimi jak zmiany poziomu wody przyległych zbiorników czy zanieczyszczenie wód powierzchniowych. Problemem jest też zmiana warunków hydrologicznych spowodowana niszczeniem obiektów gospodarki wodnej, czy niewystarczająca ilość miejsc dogodnych dla rozrodu priorytetowych gatunków ptaków takich jak m.in. szablodziób, rybitwa białoczelna, rybitwa czubata, rybitwa rzeczna czy rybitwa zwyczajna.

W związku z tym projekt ma na celu:

  • Stworzenie funkcjonalnej infrastruktury do zarządzania wodą w jeziorze Pomorie, aby zabezpieczyć lagunę przed niepożądanym i nadmiernym dopływem słodkiej wody, ograniczyć zanieczyszczenie oraz utrzymać tradycyjną produkcję soli;
  • Zapewnienie długoterminowej poprawy stanu przybrzeżnej laguny – siedliska priorytetowego;
  • Poprawę miejsc rozrodu dla priorytetowych gatunków ptaków poprzez budowę drewnianych platform i odtworzenie istniejącej wysepki; 
  • Promocję wyników projektu wśród interesariuszy i społeczeństwa.

Wśród planowanych wyników projektu można znaleźć między innymi zmniejszenie zanieczyszczenia wód powierzchniowych, odtworzenie kanałów obejściowych i wałów zabezpieczających jezioro przed dopływem słodkiej wody, stworzenie platform lęgowych, a także działania promocyjne projektu.

LIFE FOR POMORIE LAGOON zdj. 3

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową projektu, gdzie można znaleźć więcej informacji na jego temat, a także do śledzenia naszych aktualności, gdzie będą pojawiać się opisy kolejnych projektów, na które chcemy zwrócić uwagę.

 

 

{"register":{"columns":[]}}