W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lotniczy kunszt na AIR SHOW w Radomiu

25.08.2018

– My, Polacy, mamy coś takiego we krwi, że jesteśmy zachwyceni tym, co można nazwać sztuką lotniczą – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, do lotników podczas pokazów lotniczych AIR SHOW.

250818_MMB_AirShow_RSuchy_01

W sobotę, 25 sierpnia,  minister Mariusz Błaszczak zainaugurował Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW 2018 w Radomiu. W tym roku 16. Już  edycja  tych pokazów  ma szczególny charakter ze względu na obchody 100. rocznicy powstania polskiego lotnictwa wojskowego. Inauguracji pokazów towarzyszył wspólny przelot pomalowanego w narodowe barwy samolotu Boeing 737 Polskich Linii Lotniczych LOT i Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” z Dęblina.

– Polskie lotnictwo dysponuje dzisiaj dobrym sprzętem; myślę tu o myśliwcach F-16, ale wciąż jeszcze posiadamy sprzęt postsowiecki, dlatego proces modernizacji polskiego lotnictwa będzie polegał na wymianie go na sprzęt nowoczesny – powiedział szef MON  na otwarciu pokazów.

AIR SHOW to największe pokazy lotnicze w Polsce. W tegorocznej imprezie biorą  udział lotnicy z 22 państw, w tym m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Czech, Turcji, Ukrainy, Włoch, Pakistanu i Chorwacji.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował wiceministrowi obrony narodowej Wojciechowi Skurkiewiczowi, który nadzorował przygotowania do pokazów, za godne upamiętnienie na radomskim lotnisku 100-lecia polskiego lotnictwa.

 

– Służymy ojczyźnie na różnych polach, wypełniając obowiązki, które nakłada na nas Rzeczpospolita. Pokazy AIR SHOW  to historia polskiego wojska, ale i lotnictwa w Radomiu, które tutaj było, jest i będzie, bo jest z nim nierozerwalnie związane – powiedział wiceminister Skurkiewicz.

Po inauguracyjnych pokazach minister Błaszczak spotkał się z lotnikami, prezentującymi walory różnych lotniczych konstrukcji, oraz z dowódcami sił powietrznych państw  biorących udział w tej największej lotniczej imprezie w Polsce.

– To już szesnasta edycja AIR SHOW, co świadczy  o sukcesie tych pokazów. Ich renomy dowodzi również liczba uczestników i obserwatorów −  w tegorocznych pokazach zaprezentuje się ponad 110 statków powietrznych różnych typów z ponad 20 państw. Bez wątpienia będą to jedne z największych w pokazów Europie – podkreślił generał broni Jarosław Mika, dowódca generalny RSZ.

W barwach Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych wystąpiły w Radomiu m. in. zespoły akrobacyjne „Biało-Czerwone Iskry” i „Orlik” oraz prezentujący pokaz indywidualny F-16 Jastrząb. Lotnictwo cywilne reprezentują m. in. formacje: „Żelazny”, Cellfast Flying Team oraz Xtreme Aerobatics.

Atrakcjami tegorocznego AIR SHOW są również występy zespołów:  FrecceTriColori z Włoch i  Patrulla Aguila z Hiszpanii. Wśród innych maszyn będzie można zobaczyć m.in. odrzutowiec Aero L-159A Alca, myśliwiec wielozadaniowy Jas-39C Gripen, samoloty transportowe Hercules, Casa C295M i C-130. Występ uatrakcyjnią pokazy solistów greckiego F-16 Zeus Demo Team i Solo Turk.

***

Pierwsze pokazy AIR SHOW odbyły się  w Święto Lotnictwa, w 1991 roku, na poznańskiej Ławicy. Przygotowano wówczas wystawę samolotów z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, ZSRR i Stanów Zjednoczonych, a w programie znalazły się akrobacje polskich i zagranicznych samolotów oraz śmigłowców.

Kolejne wydarzenie miało miejsce 1995 roku nad lotniskiem „Szkoły Orląt". Publiczność mogła podziwiać pokaz ponad 50 samolotów; wtedy też, zadebiutował znany i podziwiany dziś Zespół Akrobacyjny „ Biało-Czerwone Iskry".

W 1996 roku pokazy lotnicze przeniesiono do Bydgoszczy, ale dwa lata później  AIR SHOW powróciło do Dęblina. Pokazy odbywały się wtedy w 80. rocznicę powstania polskiego lotnictwa wojskowego.

 

W 2000 roku międzynarodowe pokazy lotnicze przeniesiono do Radomia. Był to przełomowy moment dla historii polskich pokazów AIR SHOW, bo odtąd stały się one imprezą cykliczną, organizowaną właśnie w tym mieście i zyskującą coraz większą renomę wśród krajowych i zagranicznych miłośników awiacji. W latach 2000-2003 widowisko odbywało się jeszcze co roku, potem jednak zdecydowano o wydłużeniu przerw  między edycjami do dwóch lat. Rekordowa okazała się  XIII edycja w 2013 roku, w której  wzięło udział blisko 180 tys. widzów.

***

Historia polskiego lotnictwa wojskowego sięga czasów I wojny światowej i początków naszego niepodległego wreszcie bytu.  Pierwszy lot bojowy polskiego samolotu miał miejsce w listopadzie 1918 roku. Wtedy również powstało pierwsze Dowództwo Wojsk Lotniczych. Chlubne karty w historii maszyn z biało-czerwoną szachownicą, symbolem polskich sił powietrznych, zapisali m.in. piloci z legendarnego Dywizjonu 303, zaliczanego do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. Kontynuatorem tych tradycji jest współczesne lotnictwo niepodległej Polski, dysponujące nowoczesnym uzbrojeniem i kompatybilne z siłami powietrznymi państw NATO.

Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone w rocznicę zwycięstwa odniesionego w 1932 roku przez dwóch polskich lotników − kpt. pil. Franciszka Żwirko i inż. pil. Stanisława Wigurę − w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego − Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych. Dziś jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego i wojskowego oraz polskiego przemysłu lotniczego.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}