W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister M. Błaszczak: o nasze bezpieczeństwo dba Wojsko Polskie

01.07.2023

„O nasze bezpieczeństwo dba Wojsko Polskie. My nie powierzamy obrony Polski komu innemu. My nie opieramy się na tym, że ktoś inny za nas samych będzie nas bronił. Nie. Wojsko Polskie będzie nas broniło, jeżeli do takiej sytuacji by doszło” - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej na spotkaniu w Spale.

Zjazd_Klubów_Gazety_Polskiej

1 lipca szef MON  wziął udział w Spale w spotkaniu z uczestnikami XVIII Zjazdu Klubów Gazety Polskiej, gdzie przedstawił główne kierunki rozwoju Wojska Polskiego oraz kwestie związane z militarnym bezpieczeństwem Polski.

Zmienia się sytuacja w naszej części Europy. Zmienia się dlatego, że to o czym mówił śp. Prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku w Tbilisi, w 2009 roku na Westerplatte - przestrzegał przed odbudową imperializmu rosyjskiego - staje się dziś faktem. Ale też trzeba bardzo mocno podkreślić, że od 2015 roku, odkąd Prawo i Sprawiedliwość przejęło rządy my wzmacniamy Polskę, wzmacniamy Wojsko Polskie. Wzmacniamy Wojsko Polskie dlatego żeby odstraszyć agresora, żeby nie dopuścić do ataku na nasz kraj

- mówił podczas spotkania szef MON.

Minister M. Błaszczak podkreślił znaczenie trzech filarów, na których Wojsko Polskie buduje architekturę bezpieczeństwa i odstraszania, tj. wzrostu liczebności wojska, nowoczesnego wyposażenia oraz relacji sojuszniczych – głównie wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego, a szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi.

Doświadczenia z wojny na Ukrainie pokazują, że liczebność wojska ma znaczenie. (…) Wojsko Polskie musi być liczne, żeby odstraszyć agresora. Dlatego chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy zgłaszają się do Wojska Polskiego.(…) Ustawa o obronie Ojczyzny dała nam możliwość elastycznej formuły służby w Wojsku Polskim. (…) W ubiegłym roku mieliśmy największą liczbę powołań do Wojska Polskiego od czasu, kiedy zniesiona została zasadnicza służba wojskowa - niemal 14 tysięcy ludzi przystąpiło do Wojska Polskiego. To jest wielki sukces. To jest taki konkretny i realny wymiar patriotyzmu, dlatego  że to są ochotnicy. To są ludzie, którzy chcą służyć Polsce.(…) Staramy się zaprezentować taką formułę, gdzie każdy znajdzie dla siebie miejsce.(…) Dla ambitnych i pracowitych ludzi Wojsko Polskie może stanowić bardzo dobry punkt startu w dorosłe życie.

- zaznaczył minister Błaszczak

W trakcie spotkania szef MON mówił także o procesie modernizacji Wojska Polskiego. 

Pierwsza kompania Abramsów jest już w Polsce, a załogi tych czołgów są już przeszkolone. (...) Tych Abramsów będzie w sumie więcej - w sumie 366. Kolejne egzemplarze w najnowszej wersji, takiej którą obok Stanów Zjednoczonych będziemy mieli tylko my. To też jest dowód siły naszego sojuszu polsko-amerykańskiego. Wszystkie czołgi trafią do wschodniej części naszego kraju żeby zamknąć Bramę Brzeską. (...) Na początku maja tego roku byłem po raz kolejny w Pentagonie, rozmawiałem z moim odpowiednikiem amerykańskim Lloydem Austinem. Doszliśmy, za co jestem wdzięczny sekretarzowi, do porozumienia odnośnie udostępnienia Polsce śmigłowców uderzeniowych Apache. (…) W Polsce są już  dwie kompanie czołgów K2. Trafiły  do 20 Brygady Zmechanizowanej wchodzącej w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej, a więc tej dywizji, która odpowiada za bezpieczeństwo północno-wschodniej Polski - mówił minister.

- mówił minister.

Szef MON zwrócił także uwagę, że w procesie modernizacji ważny jest udział polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Mówiąc o bezpieczeństwie, równie ważna jak modernizacja Wojska Polskiego, jest także współpraca wojskowa i budowanie interoperacyjności.

Ćwiczenia budują interoperacyjność, czyli współpracę między siłami sojuszniczymi. Tu szczególnie blisko współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi. To uzbrojenie, też jego tożsamość z uzbrojeniem, którym dysponują wojska amerykańskie ma olbrzymie znaczenie. Wiemy, że Stany Zjednoczone dysponują w Europie miejscami, w których składują broń. W Polsce też takie miejsce jest przygotowane.(...) Zależy nam na tym żeby ta interoperacyjność była jak najściślejsza, żeby  procedury dotyczące działania wojska były jak najbardziej zbieżne.

- skomentował minister Mariusz Błaszczak.

>>> GALERIA - Panel „Bezpieczeństwo narodowe – główne kierunki rozwoju sił zbrojnych”

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}