W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Szkoła Orląt” Lotniczą Akademią Wojskową

24.08.2018

– „Szkoła Orląt” ma najwyższą markę, jeżeli chodzi kształcenie pilotów. (…) Podpisałem decyzję, na mocy której od 1 października tego roku, szkoła stanie się Lotniczą Akademią Wojskową – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej podczas obchodów 100-lecia lotnictwa wojskowego w Dęblinie.

240818_MMB_LAW_WKrol_01

Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego oraz Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt.

– Spotykamy się w roku szczególnym i w miejscu szczególnym, 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Miejsce szczególne dlatego, że Dęblin - "Szkoła Orląt", to szkoła, o której marzą wszyscy Ci, którzy chcieliby zostać pilotami. (...) Dziś Polscy piloci wyróżniają się swoimi umiejętnościami, a biało-czerwona szachownica stanowi znak najwyższej jakości – podkreślił minister.

Szef MON wręczył odznaczenia resortowe wyróżnionym lotnikom oraz złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt. Szef MON zwracając się do żołnierzy Sił Powietrznych podziękował za ich codzienną służbę:

– Chciałbym podziękować wyróżnionym, ale chciałbym też podziękować wszystkim tym, którzy na co dzień strzegą polskiego nieba. Dziękuję Wam za to, że Polska jest bezpieczna i życzę Wam tyle samo wylotów ile powrotów – powiedział.

 

Apel zakończyło odegranie napisanego w latach międzywojennych „Marsza Lotników" oraz defilada pododdziałów.

Wizyta ministra w "Szkole Orląt" była również okazją do spotkania się z żołnierzami, podchorążymi dęblińskiej uczelni oraz z młodzieżą z klas mundurowych. 

Minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania w Rektoracie "Szkoły Orląt" rozmawiał z dowódcami jednostek Sił Powietrznych z Polski oraz państw sojusznicznych zaproszonych na tegoroczne obchody święta.

To jest miejsce szczególne. To jest Szkoła Orląt. To miejsce, w którym realizowana była pasja ludzi, którzy stworzyli polskie lotnictwo. Dzisiaj zasadniczym zadaniem dla pilotów, którzy tu w Dęblinie się kształcą jest obrona polskiego nieba ale także obrona w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Stąd ćwiczenia, stąd udział w misjach i spotkaniach z pilotami państw NATO. Dziękuję za tę współpracę - mówił podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak.

 

Wizyta w Dęblinie była także okazją do zwiedzenia Muzeum Sił Powietrznych oraz obejrzenia wyposażenia samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS, który tego dnia był na lotnisku. Na pokładzie byli także polscy żołnierze, którzy stanowią część załogi AWACS.

Szef MON wziął również udział w polowej mszy świętej odprawionej w hangarze na terenie 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

25 sierpnia minister Mariusz Błaszczak zainauguruje organizowane na stulecie polskiego lotnictwa wojskowego pokazy lotnicze AIR SHOW w Radomiu.

***

Historia polskiego lotnictwa wojskowego sięga czasów I wojny światowej, kiedy w listopadzie 1918 roku miał miejsce pierwszy lot bojowy polskiego samolotu. Wtedy również powstało pierwsze Dowództwo Wojsk Lotniczych. Chlubne karty w historii biało-czerwonej szachownicy, symbolu polskich sił powietrznych zapisali między innymi piloci legendarnego Dywizjonu 303, zaliczanego do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. Kontynuatorem tych tradycji jest współczesne lotnictwo niepodległej Polski, dysponujące nowoczesnym uzbrojeniem i kompatybilne z siłami powietrznymi państw NATO.

Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego  - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych w 1932 roku. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

Słynna „Szkoła Orląt” jest uczelnią wojskową, która kształci na studiach I i II stopnia studentów wojskowych oraz cywilnych. Uczelnia plasuje się w czołówce europejskich uczelni lotniczych i stanowi jeden z filarów polskiego szkolnictwa wojskowego. Historia uczelni sięga 1925 roku, gdy w Grudziądzu utworzono Oficerską Szkołę Lotnictwa, która na dwuletnim kursie miała kształcić kandydatów na pilotów i obserwatorów. 1 października Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie stanie się Lotniczą Akademią Wojskową.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}