W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szpital w Legionowie będzie służył mieszkańcom miasta i powiatu

19.05.2019

- To ważny dzień dla miasta. Świętujemy stulecie nadania nazwy miastu i wzmacniamy potencjał Sił Zbrojnych RP. Szpital, który powstanie będzie jednym z najlepszych szpitali w Polsce. Stąd moja decyzja o tym, żeby powołać filię Wojskowego Instytutu Medycznego właśnie w Legionowie. To będzie szpital, który będzie służył wszystkim mieszkańcom miasta i powiatu – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej witając wszystkich gości zgromadzonych na wojskowym pikniku w Legionowie.

ikona1_leg

W niedzielę, 19 maja w mieście odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 100. rocznicy nadania miastu nazwy Legionowo. Uroczystościom towarzyszył piknik wojskowy, podczas którego szef MON  wręczył medale zasłużonym Legionowianom. „Złote medale za zasługi dla obronności kraju” otrzymali gen. bryg. Stanisław Mandykowski, ks. Prałat Lucjan Szcześniak, Henryk Matuszewski i Wojciech Jeute. -  Dziś ważny dzień w historii Legionowa. Stulecie nadania nazwy miastu w obecności Wojska Polskiego, w obecności również tych osób, które włożyły bardzo duży wkład w poczucie naszej tożsamości narodowej i lokalnej związanej z historią niezwykłego miasta jakim jest Legionowo – mówił minister.
 
Podczas pikniku szef MON wręczył także pamiątkowe ryngrafy dla wyróżniających się sportowców wojskowych. Wśród nagrodzonych m. in.  szer. Sofia Ennauoui, wicemistrzyni Europy w 2018 roku na dystansie 1500 m oraz szer. Anna Kiełbasińska, lekkoatletka, halowa Mistrzyni Europy w sztafecie 4 x 400 m.
 
- Żołnierze sportowcy – prawda, że wspaniali? Ile dobrego robią dla Polski na arenie międzynarodowej. Dziękujemy im właśnie za to, że dbają o to, żeby pokazywać zdolności Wojska Polskiego. Mamy świetnych żołnierzy, również żołnierzy sportowców! – chwalił szef MON sportowe osiągnięcia nagrodzonych.
 
Podczas pikniku, który trwał do późnego popołudnia można było zobaczyć sprzęt wojskowy, w tym m.in. czołg Leopard, armatohaubice KRAB i moździerz samobieżny RAK. Przygotowano także stoiska promocyjne służby wojskowej oraz punkt informacyjny, gdzie można było dowiedzieć się wszystkiego o planowanej w Legionowie inwestycji – szpitalu, który będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego. Nowy szpital będzie przystosowany do jednoczesnej hospitalizacji około 90 pacjentów. W ramach inwestycji planowane jest utworzenie m. in. trzech sal operacyjnych oraz sześciu oddziałów szpitalnych.

Szef MON  przypomniał, że  Wojskowy Instytut Medyczny jest jednym z najlepszych szpitali, gdzie kadrę lekarską stanowią w znacznej części żołnierze.  Poinformował także, że zakończona została już faza przygotowań projektu. 

 

- Mamy już dokumentację. Wizualizacja tego, jak będzie wyglądał szpital w Legionowie jest już dostępna. (…) Realizujemy to konsekwentnie, jesteśmy gotowi, mamy projekt. Teraz składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Następnie ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy i w ciągu 2 lat szpital w Legionowie powstanie – powiedział podczas uroczystości szef Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
 
***
Przed rozpoczęciem pikniku szef MON uczestniczył we mszy świętej sprawowanej w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Po zakończeniu nabożeństwa minister razem z dowódcami jednostek stacjonujących w garnizonie Legionowo złożył wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 
***
Na początku 1919 r. gen. bryg. Bolesław Roja nadał koszarom Jabłonna nazwę Legionowo. W ten sposób upamiętnił czyn zbrojny Legionów Polskich z lat 1914–1917 i osadę polową Legionowo, wybudowaną w czasie walk legionistów na Polesiu Wołyńskim w 1916 r. Nazwa nadana przez gen. Roję stała się ważnym elementem budowania tożsamości lokalnej. Od 1930 r. nazwę tę przyjęła gmina Legionowo, a od 1952 r. miasto Legionowo.

>>> GALERIA - Uroczystości z okazji 100. rocznicy nadania miastu nazwy Legionowo
 
***
Lista wyróżnionych sportowców
 
1. st. szer. Jakub KRZEWINA – trenuje lekkoatletykę w Wojskowym Zespole Sportowym we Wrocławiu. Zdobył złoty medal w sztafecie 4 x 400m w Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham ustanawiając rekord świata na tym dystansie.
 
2. st. szer. Łukasz KRAWCZUK - trenuje lekkoatletykę w Wojskowym Zespole Sportowym we Wrocławiu. Zdobył złoty medal w sztafecie 4 x 400 m w Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham ustanawiając rekord świata na tym dystansie.
 
3. szer. Olha KALENDAROVA - OCHAL – maratończyk, trenuje w Wojskowym Zespole Sportowym w Poznaniu. Zdobyła podwójny złoty medal indywidualnie i drużynowo na Wojskowych Mistrzostwach Świata w maratonie.
 
4. szer. Tomasz BARTNIK – trenuje strzelectwo sportowe w Wojskowym Zespole Sportowym w Bydgoszczy. Zdobył złoty medal indywidualnie na Mistrzostwach Świata oraz podwójny brązowy medal drużynowo na Wojskowych Mistrzostwach Świata w strzelectwie sportowym.
 
5. szer. Sofia ENNAUOUI – trenuje lekkoatletykę w Wojskowym Zespole Sportowym we Wrocławiu - biegi średnie i długie. Jest finalistką Igrzysk Olimpijskich z Rio de Janeiro i wicemistrzynią Europy w 2018 roku na dystansie 1500 m.
 
6. szer. Anna KIEŁBASINSKA – trenuje lekkoatletykę w Wojskowym Zespole Sportowym w Poznaniu - biegi sprinterskie. Halowa Mistrzyni Europy w sztafecie 4 x 400 m.
 
7. st. szer. Paweł WOJCIECHOWSKI – trenuje lekkoatletykę w Wojskowym Zespole Sportowym w Bydgoszczy. Halowy mistrz Europy w skoku o tyczce w 2019 roku w Glasgow.
 
8. kpt. Marcin KOŁOSZUK – służy w 11. Dywizji Kawalerii Pancernej - 4. Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym. MVP Mistrzostw Wojska Polskiego w Ośrodku Sprawności Fizycznej. Jest złotym medalistą w OSF indywidualnie, złotym medalistą w OFS w biegu drużynowym, złotym medalistą w pięcioboju wojskowym indywidualnie, a także srebrnym medalistą w biegu patrolowym w biegu drużynowym.
 
9. st. szer. Adam STRUK – służy w 12. Dywizji Zmechanizowanej - 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża. MVP Mistrzostw Wojska Polskiego w biegu patrolowym. Jest złotym medalistą indywidualnie i srebrnym medalistą drużynowo.
 
10. szer. Patryk BŁASZCZYK – służy w 12. Dywizji Zmechanizowanej - 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża. MVP Mistrzostw Wojska Polskiego w biegach przełajowych. Zdobył złoty medal w biegach przełajowych na dystansie 3000 m mężczyzn do 35 lat, złoty medal w sztafecie męskiej 4 x 1 km, złoty medal drużynowo w biegach przełajowych oraz złoty medal drużynowo w półmaratonie.
 
11. st. chor. szt. Tomasz PRZERWANEK – służy w 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. MVP  Mistrzostw Wojska Polskiego w Strzelaniu z Pistoletu Wojskowego. Zdobył złoty medal Mistrzostw Wojska Polskiego w indywidualnym strzelaniu z Pistoletu Wojskowego.
 
12. st. szer. Michał CYMBAŁA – służy w 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia, podległemu Dowództwu Garnizonu Warszawa. MVP Mistrzostw Wojska Polskiego w Strzelaniu z karabinka AK/Beryl. Zdobył złoty medal Mistrzostw Wojska Polskiego indywidualnie w strzelaniu z karabinka AK.
 
13. plut. Kamil MAKOŚ – służy w 11. Dywizji Kawalerii Pancernej – 23. Śląskim Pułku Artylerii w Bolesławcu. MVP Mistrzostw Wojska Polskiego w biegach przełajowych. Zdobył złoty medal indywidualnie w półmaratonie, złoty medal w biegach przełajowych, złoty medal Mistrzostw Wojska Polskiego w biegach przełajowych – w sztafecie 4 x 2 km indywidualnie, a także srebrny medal w biegu patrolowym biegu drużynowym.
 
14. szer. Tomasz KOTYLA – służy w 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. MVP Mistrzostw Wojska Polskiego w Piłce Siatkowej. Zdobył złoty medal Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce siatkowej – wybrany MVP mistrzostw.
 
15. sierż. Szymon KULKA – maratończyk, trenuje w Wojskowym Zespole Sportowym w Poznaniu. Jest podwójnym złotym medalistą indywidualnie i drużynowo mistrzostw w biegach przełajowych Sojuszniczych Dowództwa Sił Powietrznych NATO w Europie HQ AIRCOM RAMSTEIN.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}