W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmacnianie potencjału Wojska Polskiego w ramach współpracy polsko-koreańskiej

06.06.2023

"Współpraca między Polską a Koreą Południową jest bardzo zaawansowana. Pierwsze czołgi już są w Polsce, pierwsze armatohaubice K9 także są już na wyposażeniu 16 Dywizji Zmechanizowanej. Na wyposażenie Wojska Polskiego trafią także samoloty FA-50, które zastąpią postsowieckie samoloty. Nasze działania są skoncentrowane na tym, żeby zastąpić postsowiecki sprzęt sprzętem nowoczesnym. Sprzęt koreański należy do najnowocześniejszych. Ministerstwo Obrony Narodowej wynegocjowało dobre ceny. Teraz chodzi o to, żeby Bank Gospodarstwa Krajowego wypełnił plany finansowe treścią. I mamy rezultat w postaci nowoczesnego sprzętu, który trafia i trafi na wyposażenie Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier - minister obrony narodowej podczas wizyty w Korei Południowej.

W dniach 5 – 7 czerwca 2023 r. Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej przebywał z wizytą w Korei Południowej. Fot. kpr. Wojciech król/CO MON

W poniedziałek 5 czerwca rozpoczęła się trzydniowa wizyta Mariusza Błaszczaka, wicepremiera-ministra obrony narodowej w Korei Południowej. 

„Opozycja, kiedy rządziła rozbrajała Wojsko Polskie i likwidowała jednostki wojskowe. Ponad 600 jednostek wojskowych zlikwidowano za czasów rządów koalicji PO-PSL. A rządy Prawa i Sprawiedliwości od 2015 roku wyróżniają się tym, że wzmacniamy Wojsko Polskie, powołujemy nowe jednostki wojskowe, wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt. Wystarczy porozmawiać z naszymi żołnierzami jak oceniają np. nasze czołgi K2. Kilka tygodni temu rozmawiałem z załogami polskich czołgów K2 podczas strzelania na poligonie w Bemowie Piskim. Nasi żołnierze są zachwyceni tymi czołgami. One zostały zaprojektowane w XXI wieku, wyróżniają cechami, których nie mają inne czołgi. To są lżejsze czołgi od Abramsów, a więc doskonale przystosowane do warunków geograficznych panujących w północno-wschodniej części naszego kraju”

– podkreślił szef MON.

Podczas pierwszego dnia wizyty szef MON spotkał się ze swoim koreańskim odpowiednikiem - ministrem LEE Jong-sup oraz odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem Agencji ds. Zamówień w Sektorze Obronnym (DAPA), Eom Donh-Hwan. Przedmiotem rozmów było wzmacnianie potencjału Wojska Polskiego w ramach współpracy polsko-koreańskiej.

Podczas spotkania z zastępcą szefa bezpieczeństwa narodowego LIM Jong-deuk omówiono dalszą współpracę wojskową pomiędzy Polską i Koreą Południową.

„Dzisiaj rozmawiałem z prezesem firmy Hyundai Rotem na temat naszej współpracy. Rozmawiałem także z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Korei Południowej, a także z ministrem, który stoi na czele ministerstwa ds. zakupów i eksportu uzbrojenia koreańskiego. Perspektywy wzmacniania Wojska Polskiego są bardzo dobre. W ramach komitetu, który powstanie za dwa dni podpiszemy porozumienie z moim koreańskim odpowiednikiem. W ramach tego komitetu zostaną powołane zespoły, które będą zajmowały się poszczególnymi rodzajami uzbrojenia, ale także współpracą naukowo-badawczą, a więc patrzymy w przyszłość. Chcemy wspólnie rozwijać nowe technologie. (...) Moim zadaniem, jako ministra obrony narodowej jest wzmacnianie Wojska Polskiego, a dzięki współpracy z Koreą Południową mamy już namacalne efekty - czołgi K2, armatohaubice K9. Także w sierpniu tego roku pierwsze zestawy artylerii rakietowej K239 Chunmoo o zasięgu do 300 kilometrów, trafią do Wojska Polskiego”

– zazanczył po spotkaniach ze stroną południowokoreańską wicepremier M. Błaszczak.

Podczas kolejnego dnia wizyty w Korei Południowej wicepremier, minister obrony narodowej rozmawiał z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego.

„To są bardzo dobre rozmowy. Rozmawiamy o szczegółach naszej współpracy. Ta współpraca została rozpoczęta w ubiegłym roku podczas mojej majowej wizyty. Następnie doszło do podpisania porozumień ramowych, a następnie umów wykonawczych. Teraz rozmawiamy na temat szczegółów. Myślę, że naszym wspólnym osiągnięciem jest to, że pierwsze egzemplarze czołgów i armatohaubic są już w Polsce. Dotarły w grudniu ubiegłego roku i sukcesywnie ilość tego sprzętu wzrasta. Natomiast podczas wizyty, która rozpoczęła się wczoraj dojdzie do przekazania Polsce pierwszych egzemplarzy samolotów”

– podkreślił szef MON. 

„Niedługo do Polski trafią także wyrzutnie rakietowe o zasięgu do 300 kilometrów. Rozmawiamy także na temat kolejnych elementów naszej współpracy. Jesteśmy dumni z tego, że Korea Południowa postanowiła zainwestować w Polsce, że polski przemysł zbrojeniowy będzie współprodukował, a za jakiś czas produkował sprzęt koreański. To jest bardzo jasny sygnał dotyczący przede wszystkim zdolności obronnych Polski, a więc zwiększających bezpieczeństwo naszej Ojczyzny”

– dodał szef MON.

Jak zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów, modernizacja polskiej armii jest koniecznością. 

„Ten proces rozpoczął się w 2015 roku. Odchodzimy od sprzętu postsowieckiego. Naszym celem jest wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt, zachodniej produkcji, przede wszystkim amerykański, ale także koreański. Przykładem są samoloty FA-50, które zostały zaprojektowane przez Lockheed Martin, a więc tą samą firmę, która produkuje F-16 i F-35”

- powiedział. 

Tego dnia wicepremier złożył kwiaty w miejscu pamięci na Cmentarzu Narodowym w Seulu, gdzie pochowani są koreańscy weterani.

>>> GALERIA - Wizyta szefa MON w Korei Południowej

***

16 września 2022 w Mińsku Mazowieckim, szef MON zatwierdził 2 umowy wykonawcze dotyczące pozyskania od strony koreańskiej lekkich samolotów bojowych FA-50 w konfiguracji analogicznej do zamawianej przez Siły Powietrzne Republiki Korei wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz usługą wsparcia technicznego. 12 samolotów z tego kontraktu trafi do Wojska Polskiego już w tym roku.

Przyjęty etapowy sposób pozyskiwania sprzętu wojskowego pozwoli na optymalne zarządzanie projektem, a w szczególności umożliwia szybkie osiągnięcie, już w pierwszym etapie, wymaganych przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjnych i szkoleniowych poprzez zasilenie Sił Powietrznych nowoczesnym sprzętem wojskowym, kompatybilnym z samolotami F-16 C/D Block 52+ oraz zakontraktowanymi samolotami V generacji F-35A.

***

Z przemysłem koreańskim realizowane są  ponadto kontrakty na czołgi K2 Black Panther; wieloprowadnicowe wyrzutnie K239 CHUNMOO oraz haubice samobieżne K9 Thunder. Pierwsze czołgi K2 i haubice K9 już dotarły do Polski. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}