W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja Głównego Inspektoratu Sanitarnego nt. działań podjętych w związku z masowym śnięciem ryb na Odrze

18.08.2022

W związku z zaistniałym zdarzeniem organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują działania w zakresie: - monitoringu ujęć wody przeznaczonej do spożycia (pobór próbek i badania wody we własnych laboratoriach zlokalizowanych na poziomie województw z wydolnością od 100 do 500 prób na dobę, z możliwością natychmiastowego wsparcia potencjałem laboratoryjnym innych stacji wojewódzkich), - nadzoru nad bezpieczeństwem żywności (podczas prowadzonych kontroli miejsc sprzedaży jak: targi, rynki, weryfikacja dokumentacji pod kątem źródła pochodzenia ryb oraz ich wyglądu i jakości. Żywność, która nie jest identyfikowalna, z niewiadomego źródła pochodzenia, nie może być wprowadzana do obrotu), - ew. wpływu na zdrowie ludzi (zwracanie szczególnej uwagi na przypadki zaburzeń w stanie zdrowia ludzi w związku ze stycznością z wodą lub rybami), - nadzoru nad kąpieliskami i miejscami okazjonalnie używanymi do kąpieli.

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego

(stan za 17.08.2022)

Ogólna ocena dotychczasowej sytuacji pod kątem działań podejmowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną:

  1. Przeprowadzono 370 kontroli i wizytacji punktów sprzedaży i obrotu rybami (łącznie 1000). W żadnym z 6. województw (w tym, wielkopolskie) objętych sytuacją oraz w łódzkim, nie stwierdzono w obrocie, w sprzedaży, ryb o niewiadomym źródle ich pochodzenia, czy też pochodzących z zanieczyszczonych rzek.
  2. Nie odnotowano przypadków wystąpienia zdarzeń zdrowotnych w populacji, które mogą być potencjalnie związane z obecnie obserwowanym zjawiskiem.
  3. Bezpośrednio na linii brzegowej rz. Odry nie ma zlokalizowanych kąpielisk, ani miejsc okazjonalnie używanych do kąpieli (nadzorowanych przez PIS). Wytypowane zostały natomiast kąpieliska, na które potencjalnie mogą oddziaływać wody rz. Odry: 
  • w woj. zachodniopomorskim, wprowadzono zakaz kąpieli w kąpieliskach, zasilanych przez wody Odry, z uwagi na brak przydatności wody do kąpieli (Dziewoklicz w Szczecinie (kanał Odyńca, w bezpośrednim sąsiedztwie rz. Odra); Dąbie (j. Dąbie Małe); Lubczynie (j. Dąbie); w Stepnicy i Trzebieży (Zalew Szczeciński)).
  • w woj. dolnośląskim przebadana została woda z Kąpieliska OW Wały, usytuowanego na zbiorniku wodnym zamkniętym, w odległości od Odry ok. 120 m w linii prostej ‒ woda spełnia wymagania mikrobiologiczne. 15.08. pobrano próbki do badań chemicznych. Wyniki oznaczeń: pH, przewodnictwa, azotynów, azotanów, cyjanków, fluorki, benzen, THMy nie wykazują przekroczeń. Trwają badania metali.
  1. W ramach dotychczasowego monitoringu ujęć wody przeznaczonej do spożycia, w dotychczas otrzymanych wynikach badań nie stwierdzono przekroczeń parametrów chemicznych.

Szczegóły poniżej.

Zakres badanych parametrów (łącznie max 34):

Akryloamid, Antymon, Arsen, Azotany, Azotyny, Benzen, Benzo(a)piren, Bor, Bromiany, Chlorek winylu, Chrom, Cyjanki, 1,2-dichloroetan, Epichlorohydryna, Fluorki, Kadm, Miedź, Nikiel, Ołów, Pestycydy, Σ pestycydów, Rtęć, Selen, Σ trichloroetenu i tetrachloroetenu, Σ Wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, Σ THM. Ponadto: sód, chlorki,  mangan, siarczany, ogólny węgiel organiczny lub utlenialność z KMnO4, przewodność elektryczną,  stężenie jonów wodoru.

Liczba ujęć wody, w których pobrano próbki:

 

1. Woj. lubuskie

17.08.2022 r. – pobrano próbki wody łącznie w 20 ujęciach: w 14 ujęciach głębinowych (Rybocice, Ługi Górzyckie, Słubice, Kostrzyn nad Odrą, Krosno Odrzańskie, Nowa Sól, Dębianka, Radocin, Gostchorze, Górki Małe, Wielobłota, Milsko, Dąbrowa, Nietkowice), w 1 ujęciu powierzchniowym (Sadowo) i 4 ujęciach indywidualnych (Połęcko, Kostrzyn nad Odrą, Chyrzyno, Świeck) oraz w 1 studni indywidualnej (przydomowej) nie będącej pod nadzorem PIS (Bojadła-Kliniczki – woda surowa).

Nie stwierdzono przekroczeń w zakresie zbadanych parametrów za wyjątkiem przekroczeń manganu, parametru charakterystycznego dla ujęć wody.

18.08.2022 r. – zaplanowane zostało pobranie do badań w 14 ujęciach głębinowych (Rybocice, Ługi Górzyckie, Słubice, Kostrzyn nad Odrą, Krosno Odrzańskie, Nowa Sól, Dębianka, Radocin, Gostchorze, Górki Małe, Wielobłota, Milsko, Dąbrowa, Nietkowice), w 1 ujęciu powierzchniowym (Sadowo) i 4 indywidualnych ujęciach (Połęcko, Kostrzyn nad Odrą, Chyrzyno, Świecko) oraz w 1 studni indywidualnej (przydomowej) nie będącej pod nadzorem PIS (Bojadła-Kliniczki – woda surowa).

 

2. Woj. opolskie

17.08.2022 – pobrano  próbki z łącznie 7 ujęć wody surowej (10 punktów): z 6 wodociągów ujmujących wodę głębinową (studnia w Brzezinie, ujęcie Dunikowskiego w Kędzierzynie-Koźlu, studnia w Starym Koźlu, studnia zbiorcza w Krapkowicach, studnia w Opolu-Czarnowąsach, 3. studnie wchodzące w skład ujęcia w Zimnicach Wielkich) oraz 1 próbkę wody surowej z ujęcia indywidualnego w Skoroszycach (pobór jednorazowy w zw. zanieczyszczeniem rozpuszczalnikiem akrylu pobliskiego cieku wodnego, woda nie wykazuje zanieczyszczeń).

Nie stwierdzono przekroczeń w zakresie zbadanych parametrów za wyjątkiem przekroczeń manganu, parametru charakterystycznego dla ujęć wody. Woda uzdatniona odpowiada wymaganiom sanitarnym.

  • W związku z otrzymaną informacją w godzinach wieczornych w dniu 16.08. o obecności rtęci w potoku przepływającym przez Skoroszyce, w dniu 17.08. pracownicy PSSE w Nysie przeprowadzili na miejscu wizję lokalną. Od pracowników Urzędu Gminy w Skoroszycach uzyskali informację, że straż pożarna z cieku wodnego zebrała ok. 25 l substancji – rozpuszczalnika do akrylu. Miejscowość jest zwodociągowana. W pobliżu rzeczki znajduje się jedno gospodarstwo wykorzystujące wodę ze studni przydomowej. Pozostałe budynki są podłączone do sieci wodociągowej. W związku z czym pobrano próbki wody do badania z 1 studni przydomowej (pobór jednorazowy). Wstępne wyniki badań nie wykazują zanieczyszczenia chemicznego wody (m.in. nie stwierdzono obecności rtęci).

18.08.2022 r. zaplanowane zostało pobranie wody surowej z łącznie 7 ujęć (10 punktów): z 6 wodociągów (studnia w Brzezinie, ujęcie Dunikowskiego w Kędzierzynie-Koźlu, studnia w Starym Koźlu, studnia 3,4 w Opolu-Czarnowąsach, studnia zbiorcza w Krapkowicach, studnia 1,2 i 3 w Zimnicach Wielkich) oraz z 1 ujęcia indywidualnego (zakład ZampapTest).

3. Woj. śląskie

17.08.2022 r. – pobrano próbki wody łącznie w  4 ujęciach, w tym: 2 ujęciach głębinowych (wodociągi Rudziniec i Racibórz) i w 2 ujęciach indywidualnych (Pyskowice) oraz dodatkowo z 4 niecek basenowych, nie będących ujęciami (pływalnia sezonowa „Kąpielisko Leśne” w Gliwicach).

Nie stwierdzono przekroczeń parametrów.

18.08.2022 r. – planowany jest pobór próbek wody łącznie w 5 ujęciach: w 2 ujęciach głębinowych (wodociąg Rudziniec i Racibórz) i w 3 ujęciach indywidualnych (Pyskowice) oraz z 4 niecek basenowych (pływalnia sezonowa „Kąpielisko Leśne” w Gliwicach).

 

4. Woj. zachodniopomorskie

17.08.2022 r. pobrano próbki wody w 23 ujęciach, w tym: w 16 ujęciach głębinowych (Święta, Dębce, Ustowo, Kamieniec, Bielinek, Ognica, Gryfino ul. Pomorska, Widuchowa, Krajnik Górny, Piasek, Osinów Dolny, Skolwin, Wydrzany (zamiast ujęcia Odra), Wolin, Dargobądź, Skoszewo), 1 ujęciu powierzchniowym (Miedwie) oraz 4 ujęciach indywidualnych (Ujęcie Szpital Zdroje Szczecin, Browar Szczecin, Gryfino Laguna, Stocznia Gryfia) oraz 2 studniach indywidualnych (prywatnych) (Ognica Chojeńska 1 i Ognica Chojeńska).

Nie stwierdzono przekroczeń w zakresie zbadanych parametrów, za wyjątkiem przekroczeń manganu, parametru charakterystycznego dla ujęć wody.

18.08.2022 r. – zaplanowany został pobór próbek wody z łącznie 20 ujęć, w tym 19 ujęć głębinowych (ujęcia wodociągowe: Święta, Dębce, Ustowo, Kamieniec, Bielinek, Ognica, Gryfino ul. Pomorska, Widuchowa, Krajnik Górny, Piasek, Osinów Dolny, Skolwin oraz ujęcia głębinowe lokalne: Ujęcie Szpital Zdroje, Browar Szczecin, Gryfino Laguna, Stocznia Gryfia, Ognica Chojeńska 1, Ognica Chojeńska 2, Ognica Chojeńska 3) oraz 1 ujęcia powierzchniowego (jezioro Miedwie).

 

5. Woj. dolnośląskie

17.08.2022 r. –  pobrano do badań wodę surową z łącznie z 6 ujęć głębinowych (11 punktów) (Oława (2 próbki), Siedlce (4 próbki), Wrocław (3 próbki), Brzeg Głogowski, Serby, Droglowice) oraz 1 próbkę wody uzdatnionej (m. Siedlce).

18.08.2022 r. – planowany jest pobór wody surowej do badań z łącznie 5 ujęć (5 punktów), w tym: z 3 ujęć głębinowych (Malczyce, Rzeczyca, Nadolice Wielkie) oraz 2 studni indywidualnych (Malczyce, Wrocław).

 

6. Woj. wielkopolskie

17.08.2022 r. – pobrano próbki wody uzdatnionej pochodzącej łącznie z 21 ujęć: z 17 ujęć głębinowych (Środa Wielkopolska ul. Szarytki, Koło, Dąbie, Chełmno, Augustynów, Krzewo, Wtórek, Trąba, Kęszyce, Odolanów, Raczyce, Świeca, Topola Wielka, Smardów, Przygodzice oraz ujęcie wodociągu Oborniki, Rogoźna), 4 ujęć indywidualnych (Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Sokołów S.A., Wodociąg Zakładowy Szpitala Rehabilitacyjno-Kardiologicznego Kowanówko, ujęcie Wody Jerzy sp. z o.o. sp.k. Wierzbno).

Nie stwierdzono przekroczeń w zakresie zbadanych parametrów.

  • Wodociąg Odolanów przekroczenia sumy trichloroetenu i tetrachloroetenu w próbkach wody surowej z wodociągu w Odolanowie pobranej w dniu 16.08.2022 r. Wyniki badań próbek wody pobranych w dniu 16.08.2022 r. wskazują, iż źródłem zanieczyszczenia prawdopodobnie może być stacja uzdatniania wody, a nie ujęcie. W wodociągu publicznym Odolanów obowiązuje komunikat informujący o warunkowej przydatności wody do spożycia[1] ze względu na przekroczenia parametru: sumy trichloroetenu i tetrachloroetenu.

18.08.2022 r. – zaplanowany został pobór wody uzdatnionej pochodzącej z 21 ujęć, w tym 17 ujęć głębinowych pobieranych 17.08.2022 r. oraz z 4 ujęć indywidualnych (Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Sokołów S.A., Wodociąg Zakładowy Szpitala Rehabilitacyjno-Kardiologicznego Kowanówko, ujęcie Wody Jerzy sp. z o.o. sp.k. Wierzbno).

7. Woj. łódzkie

17.08.2022 r. – pobrano próbki wody w 4 ujęciach głębinowych (Poddębice, Bałdrzychów, Stary Gostków, Bronno).

Nie stwierdzono przekroczeń w zakresie zbadanych parametrów.

18.08.2022 r. – zaplanowany został pobór wody do badań z 4 ujęć głębinowych (Poddębice, Bałdrzychów, Stary Gostków, Bronno).

 

[1] Zg. z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 7.12.2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, warunkową przydatność wody, można stwierdzić w przypadku uznania, że stwierdzona niezgodność nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, a przyjęte działania naprawcze w celu przywrócenia należytej jakości dostarczanej wody są wystarczające do osiągnięcia tego celu w terminie 30 dni od dnia otrzymania sprawozdania z badań jakości wody.

 

{"register":{"columns":[]}}