W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekomendacje ekspertów w sprawie Odry

29.03.2024

W siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska 26 i 28 marca odbyły się dwie narady poświęcone Odrze.

Spotkanie

W ramach cotygodniowej odprawy Zespołu Zarządzania Kryzysowego MKiŚ, w której uczestniczyła ministra Urszula Zielińska, omówiono bieżącą sytuację na Odrze i planowane w najbliższym czasie działania. Zespół wydał bieżące rekomendacje dla służb. Przede wszystkim dotyczą one monitoringu sytuacji w terenie oraz utrzymania stałej wymiany informacji pomiędzy jednostkami regionalnymi i centralnymi. W starorzeczu Odry w Januszkowicach i na Zbiorniku Czernica finalizowany jest montaż specjalnych siatek, które uniemożliwiają rybom wpływanie w miejsca występowania „złotej algi”. Służby pozostają w gotowości. Według danych monitoringu GIOŚ z 27 marca, I stopień alertu (najniższy w trzystopniowej skali) jest wydany dla punktów Kanał Gliwicki Marina przy liczebności 11,6 mln komórek „złotej algi” w litrze wody oraz dla punktu Kanał Gliwicki Pyskowice ul. Piaskowa przy liczebności 11 mln komórek Prymnesium parvum w litrze wody.

W czwartek 28 marca odbyło się spotkanie międzyresortowego zespołu ds. Odry z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz Polskiego Związku Wędkarskiego. W spotkaniu uczestniczyła Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz ministra Urszula Zielińska. Organizacje pozarządowe reprezentowali między innymi przedstawiciele WWF Polska, Greenpeace, FRANK BOLD, Greenmind, Fundacji Rozwój Tak – Odkrywki Nie, Fundacji Zdrowa Rzeka, Stowarzyszenia 515, EKO-UNII oraz Fundacji Ekorozwoju. W naradzie uczestniczyli również przedstawiciele Zarządu Głównego i zarządów okręgów PZW oraz Rady Naukowej PZW. Zgodnie z zapewnieniem kierownictwa resortu klimatu i środowiska, spotkanie międzyresortowe z 28 marca otwiera stałą współpracę administracji państwowej ze stroną społeczną i naukowcami w sprawie działań, które mają poprawić stan ekologiczny Odry. Resort klimatu i środowiska wskazuje konieczność odpowiedniego zabezpieczenia Odry w 2024 r. przed toksycznym zakwitem „złotej algi”, wdrożenia działań systemowych i usprawnienie sposobu zarządzania. Strona rządowa pracuje obecnie m.in. nad utworzeniem dynamicznego modelu hydrologicznego, który da możliwość prognozowania stężeń chlorków (narzędzia do wspierania podejmowania decyzji przy zarządzaniu zrzutami wód kopalnianych do Odry). Równolegle trwają prace nad katalogiem rekomendacji i działań kryzysowych w zakresie przeciwdziałania toksycznym zakwitom „złotej algi”. Budowana jest sieć automatycznych stacji pomiarowych. Przedstawiciele organizacji pozarządowych przede wszystkim zwrócili uwagę na konieczność wprowadzenia zmian prawnych, które m.in. umożliwią lepszą kontrolę nad zrzutami przemysłowymi do rzek. Ważnym elementem dyskusji było włączenie w procesy legislacyjne. Sporo uwagi poświęcono również kwestiom renaturyzacji Odry i odbudowy odrzańskich ekosystemów.

Powołano również grupę roboczą z przedstawicielami strony społecznej w celu współtworzenia rozwiązań systemowych. Pierwsze spotkanie grupy roboczej jest planowane w kwietniu.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}