W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZZK MKiŚ – rekomendacje dla służb w związku z III stopniem zagrożenia zakwitem „złotej algi”

18.04.2024

W związku ze wzrostem liczebności „złotej algi” w Kanale Gliwickim, Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ 16 kwietnia wydał rekomendacje dla służb. W ramach bieżących działań, wskazane jest m.in. codzienne monitorowanie przez PGW Wody Polskie, WIOŚ, Państwową Straż Rybacką sytuacji na Kanale Gliwickim, w szczególności w miejscach gdzie stwierdzono występowanie „złotej algi”.

ZZK MKiŚ 16 kwietnia 2024

Wizje terenowe w szczególności powinny dotyczyć Mariny- Gliwice, Pyskowic oraz Pławniowic. Zalecane są również w pozostałych sekcjach Kanału Gliwickiego, z uwagi na możliwość spływu wód z wysoką liczebnością Prymnesium parvum do dolnych partii kanału. Ponadto ZZK MKiŚ rekomenduje też monitorowanie przez służby wojewodów stanu siatek zainstalowanych na wlotach do starorzecza w Januszkowicach w województwie opolskim i Zbiornika Czernica w województwie dolnośląskim. Zalecane jest kontynuowanie bieżących wizji terenowych Zbiornika Czernica oraz starorzecza w Januszkowicach, z uwagi na dynamikę wzrostu populacji „złotej algi” .

Eksperci resortu klimatu i środowiska z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podkreślają, że obecne warunki w Kanale Gliwickim bardzo przypominają sytuację z wiosny ubiegłego roku, od kilku dni w miejscach zwiększonej liczebności Prymnesium parvum obserwowane są pojedyncze śnięte ryby. Poza bieżącym monitoringiem terenowym, specjaliści ZZK MKiŚ zalecają też służbom odpowiednie sterowanie przepływami wody w poszczególnych sekcjach Kanału Gliwickiego i bieżącą współpracę oraz wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami na poziomie regionalnym i centralnym.

Według danych monitoringu GIOŚ (dla próbek pobranych 15 kwietnia br.) w Kanale Gliwickim – Marina odnotowano blisko 403 mln komórek „złotej algi” w litrze wody, w Pyskowicach ul. Piaskowa 330 mln „złotej algi” – dla tych lokalizacji wprowadzony jest III najwyższy stopień alertowy ostrzegający przed zakwitem tego glonu. Alert I stopnia jest wprowadzony dla punktu Pławniowice na Kanale Gliwickim przy liczebności 21,7 mln komórek „złotej algi” w litrze wody. Wzrost liczebności Prymnesium parvum jest obserwowany w starorzeczach Odry. W Zbiorniku Czernica na Dolnym Śląsku został wprowadzony stopień ostrzegawczy przy liczebności 3,8 mln komórek „złotej algi” w litrze wody.

Analizy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ nie wykazują obecności komórek „złotej algi” poza dorzeczem Odry. W ramach prowadzonego monitoringu nie stwierdzono obecności komórek Prymnesium parvum w Wiśle i innych polskich rzekach. Monitoring jest kontynuowany. Równolegle Ministerstwo Klimatu i Środowiska, we współpracy z innymi resortami, prowadzi prace nad stworzeniem systemowych rozwiązań, które umożliwiają odpowiednie zarządzanie zrzutami przemysłowymi, kopalnianymi czy komunalnymi dla poprawy stanu ekologicznego Odry.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}