W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZZK MKiŚ – wzmocniony monitoring polskich rzek

05.04.2024

Ministra Urszula Zielińska 3 kwietnia poprowadziła kolejną naradę Zespołu Zarządzania Kryzysowego MKiŚ. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele resortu klimatu i środowiska, Wód Polskich oraz wojewodowie i podległe im służby z 5 nadodrzańskich województw.

Ministra Urszula Zielińska 3 kwietnia poprowadziła kolejną naradę Zespołu Zarządzania Kryzysowego MKiŚ.

Eksperci omówili bieżącą sytuację na Odrze i planowane w najbliższym czasie działania. Zespół wydał też rekomendacje dla służb. Przede wszystkim dotyczą one monitoringu sytuacji w terenie oraz utrzymania stałej wymiany informacji pomiędzy jednostkami regionalnymi i centralnymi. ZZK MKiŚ rekomenduje również kontynuację dotychczasowych działań służb i użytkowników wód, w tym zapobieganie stagnacji wody w Kanale Gliwickim oraz dalszą, ścisłą współpracę zespołów kryzysowych i wymianę bieżących informacji o sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych.

Zgodnie z wcześniej wydanymi rekomendacjami zespołu, w starorzeczu Odry w Januszkowicach i na Zbiorniku Czernica zainstalowane zostały specjalne siatki, które uniemożliwiają rybom wpływanie na tarło w miejsca, gdzie utrzymuje się „złota alga”. Zmniejsza to ryzyko śnięcia ryb w przypadku wystąpienia toksycznego zakwitu tego glonu.

„Złota alga” utrzymuje się również w Kanale Gliwickim. Według danych monitoringu GIOŚ z 2 kwietnia, I stopień alertu (najniższy w trzystopniowej skali) jest wydany dla punktów Kanał Gliwicki Marina przy liczebności blisko 43 mln komórek „złotej algi” w litrze wody oraz dla punktu Kanał Gliwicki Pyskowice ul. Piaskowa przy liczebności 22 mln komórek Prymnesium parvum w litrze wody. W okresie wegetacyjnym wzrasta ryzyko toksycznych zakwitów „złotej algi”, dlatego służby pozostają w gotowości. W ramach rozbudowy sieci automatycznych pomiarów parametrów fizyko-chemicznych wody, Instytut Rybactwa Śródlądowego uruchomił część zaplanowanych stacji pomiarowych, wyniki są dostępne na portalu GIOŚ: https://pomiary.gios.gov.pl/ oraz na portalu Odra w zakładce Badania Odry/Monitoring automatyczny – pilotaż: https://www.gov.pl/web/odra/badania-odry

Odra w ramach monitoringu interwencyjnego jest badana obecnie w 11 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w czasie narady ZZK MKiŚ poinformowali również o wynikach dodatkowych badań biologicznych pod kątem występowania „złotej algi” w ujściach rzek Rudy i Bierawki do Odry oraz w samej Odrze, powyżej ujść tych rzek. Dodatkowe badania nie potwierdziły występowania komórek „złotej algi”. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ prowadzi również badania Wisły – najnowsze analizy nie potwierdzają występowania „złotej algi” w największej polskiej rzece. Służby monitorują sytuację na bieżąco. Kolejna narada ZZK MKiŚ zaplanowana jest na 9 kwietnia.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}