W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Japonia

Japonia

Dostępne regulacje dotyczce importu do Japonii

Zgodnie z obowiązującymi w Japonii przepisami (Ustawa z dnia 30 czerwca 1950 roku o ochronie roślin), większość roślin i produktów roślinnych importowanych do Japonii podlega inspekcji importowej, przeprowadzanej przez oddziały Stacji Ochrony Roślin japońskiego Ministerstwa Rolnictwa (MAFF). Wyjątek stanowią produkty wysoko przetworzone typu: tarcica, meble z drewna, herbata, produkty puszkowane lub butelkowane, transportowane w zapieczętowanych kontenerach. Kontroli podlegają wszystkie rodzaje sadzonek, kwiatów ozdobnych i ciętych, roślin cebulowych, ziaren i nasion, warzyw i owoców, roślin strączkowych, roślin leczniczych, bali drewna oraz przypraw ziołowych i korzennych.

W przypadku roślin i produktów roślinnych wymienionych w załączniku nr 1 japońskie służby fitosanitarne wymagają przeprowadzenia przedeksportowej kontroli zdrowotności w miejscu produkcji, pod kątem występowania organizmów kwarantannowych.

Zakazowi importu z Polski podlegają rośliny i produkty roślinne wymienione w załączniku nr 2.

Zgodnie z przedmiotową ustawą o ochronie roślin, organizmami kwarantannowymi w przypadku importu roślin i produktów roślinnych do Japonii są wszystkie organizmy, które nie zostały wymienione na liście organizmów niekwarantannowych (załącznik nr 3).

Wszystkie rośliny i produkty roślinne eksportowane do Japonii powinny być zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne. Wzór świadectwa musi być zgodny z normami określonymi przez Międzynarodową Konwencję Ochrony Roślin (IPPC). Z obowiązku zaopatrzenia w świadectwo fitosanitarne zwolnione są przesyłki zawierające susz z ostryżu długiego (Curcuma longa) oraz eukomii wiązowatej (Eucommia ulmoides), a także suszone migdały, orzechy nerkowca, makadamii, orzechy kokosowe, pistacjowe, perskie oraz ziarna pieprzu.

Oprócz świadectwa fitosanitarnego (gdy jest ono wymagane), wwożonym do Japonii roślinom i produktom roślinnym powinny towarzyszyć następujące dokumenty:

  • list przewozowy,
  • faktura,
  • wykaz materiałów użytych do opakowania przesyłki,
  • inne dokumenty potrzebne według procedur importowych.

Importer zobowiązany jest przesłać do odpowiedniego oddziału Stacji Ochrony Roślin wniosek o kontrolę importową, najpóźniej na 7 dni przed planowaną dostawą towaru.

W przypadku, gdy podczas inspekcji importowej zostanie wykryty organizm kwarantannowy, dany produkt poddany jest utylizacji lub, po poddaniu zabiegowi dezynfekcji i zabezpieczeniu, może być dopuszczony do wwozu na teren Japonii.

Materiały

Ulotka "Rośliny i regiony podlegające zakazom importu do Japonii" - wersja angielska
ulotka​_-​_japonia.pdf 2.33MB
Znowelizowana ustawa o ochronie roślin - wersja angielska
1​_plant​_protection​_act​_japan.pdf 0.10MB
Środki fitosanitarne w celu zmniejszenia ryzyka wprowadzenia Candidatus Liberibacter solanacearum - import marchwii (nasiona i sadzonki) oraz selera (sadzonki) - wersja angielska
2​_jpn​_383a1.pdf 0.04MB
Środki fitosanitarne w celu zmniejszenia ryzyka wprowadzenia Xylella fastidiosa w imporcie roślin żywicielskich - wersja angielska
3​_jpn​_405a2.pdf 0.05MB
Lista roślin objętych zakazem importu (z wyłączeniem roślin spełniających wymagania) - wersja angielska
5​_23​_1229​_02​_e​_-​_japonia.pdf 0.81MB
Wymagania fitosanitarne przy imporcie do Japonii - wersja angielska
{"register":{"columns":[{"header":"Sortowanie alfabetyczne","registerId":20943343,"dictionaryValues":[{"id":"J","value":"J"}],"nestedValues":[],"showInContent":false,"positionSelector":".article-area__article h2","insertMethod":"after"}]}}