W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szlakiem pracowni laboratoryjnych

W związku z tegorocznymi obchodami Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin pracownicy Oddziału Centralnego Laboratorium GIORiN w Warszawie zorganizowali pokaz pracy w laboratorium dla małych i dużych gości. Starsze i młodsze dzieci odwiedziły osiem pracowni laboratoryjnych, w każdej z nich za wykonanie zadań otrzymywały naklejkę.

Dzieciaki z dumą prezentują uzbierane odznaki

W pracowni wagowej pokazaliśmy jak prawidłowo używać wagi, w pracowni mykologii dzieci zapoznały się z informacjami nt. chorób grzybowych roślin. Zaprezentowany został film, pokazujący rozwój grzyba na pomarańczy. Dzieci wykonały zadanie w postaci umieszczania fragmentów porażonych liści na szalce z pożywką, którą zabrały do domu, by móc obserwować rozwój grzyba.

W pracowni entomologii, nematologii i herbologii najmłodsi obejrzeli pod mikroskopami owady, liście, skrzydła motyli. Poznały podstawowe pojęcia dotyczące anatomii owadów oraz oglądały tablice entomologiczne. W pracowni bakteriologii dzieci zostały zaznajomione z informacjami na temat bakterii chorobotwórczych roślin i z obsługą pipety automatycznej. Oglądano świecące bakterie na preparatach pod mikroskopem oraz na zdjęciach. Dzieci dozowały kolorowe roztwory na szkiełka mikroskopowe, następnie były one suszone na cieplarce i oglądano je pod mikroskopem. Mali goście obejrzeli także działanie śluzy w pracowni molekularnej.

W pracowni czystości nasion najmłodsi, mieli okazję do zapoznania się z różnymi gatunkami nasion roślin rolniczych i warzywnych. Maluchy wybrały różne gatunki nasion i stworzyły z nich bębenek do zabawy oraz wykonały kolorowanki wyklejone nasionami, które zabrały do domów. W pracowni wysiewu nasion dzieci wysiały nasiona na szalki, na zwilżoną bibułę i zabrały ze sobą do obserwacji kiełkowania. W pracowni oceny zdolności kiełkowania nasion dzieci oglądały kiełkujące nasiona fasoli zwyczajnej. Został pokazany im także fitotron i omówiono kontrolowane warunki wzrostu roślin poprzez sterowanie światłem i temperaturą.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}