W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cztery osoby z zarzutami w śledztwie dotyczącym wyłudzenia dotacji z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

19.03.2024

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w lutym 2024 roku funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku zatrzymali cztery osoby, trzy kobiety oraz mężczyznę, w śledztwie dotyczącym wyłudzenia dofinansowania na cele związane z ochroną miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Łączna kwota wyłudzonego od Skarbu Państwa dofinansowania przekracza 5 milionów złotych. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty.

paragraf

Ustalenia

Ustalono, że w okresie pandemii szereg spółek występowało z wnioskami o dofinansowanie na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wnioski były składane wyłączeniu za pośrednictwem Internet.  Do wniosków dołączane  były  wykazy  pracowników, na podstawie których wyliczana była kwota przysługującego  dofinansowania. Podmioty te, po pozytywnym zweryfikowaniu otrzymały dofinansowanie, po czym  w terminie  przewidzianym  ustawą nie wywiązały się  z obowiązku rozliczenia  otrzymanych świadczeń, nie złożyły wymaganych dokumentów oraz nie zwróciły środków. Próby kontaktu z beneficjentami okazały się bezskuteczne. Przeprowadzone kontrole wykazały, że  podmioty te posługiwały się  tymi samymi  numerami rachunków bankowych. W złożonych wnioskach  powtarzały się  adresy poczty elektronicznej  oraz dane  do kontaktu.

Ustalono, że spółki, które składały wnioski o dofinansowanie  były kupowane  od hurtowników spółek. Co do zasady nie zatrudniały pracowników, a osoby wskazane  we wnioskach  były fikcyjne.

Takich spółek ustalono kilkanaście. Złożyły one w różnych Urzędach Pracy na terenie Polski czterdzieści dziewięć  poświadczających nieprawdę wniosków. W dwudziestu pięciu przypadkach  uzyskały  dofinansowanie na łączną kwotę  przekraczającą  5 milionów złotych. W pozostałych przypadkach usiłowano  uzyskać dofinansowanie  na  kwotę przekraczającą  3,6 milionów złotych. 

Zatrzymane osoby brały udział  w nielegalnym procederze.

 

Zarzuty  

Dwie osoby usłyszały zarzuty popełnienia przestępstw wyłudzenia mienia znacznej wartości, usiłowania wyłudzenia  mienia znacznej wartości  oraz  „prania pieniędzy”. Zarzucone  przestępstwa  zakwalifikowano  z art.   286 § 1 k.k. w zb z art. 297 § 1 k.k. w zb z art. 233 § 1 i 6 k.k. w  zw z art.  11 § 2 k.k. w zw z art. 12 k.k.,  z art.13 § 1 k.k. w zw z art. 286 § 1 k.k. w zb z art. 297 § 1 k.k. w zb z art. 233 § 1 i 6 k.k. w  zw z art.  11 § 2 k.k. w zw z art. 12 k.k oraz z art. 299 § 1 i 5 k.k.  

Kolejnej  osobie prokurator zarzucił  popełnienie  przestępstw pomocnictwa do  wyłudzenia  mienia, zakwalifikowanych z art. 18  § 3 k.k.  w zw. z art. 286 § 1 k.k. 

Czwartej osobie prokurator zarzucił popełnienie przestępstwa  „prania  pieniędzy”,   zakwalifikowanego z art. 299 § 1 i  5 k.k.

Do czynów objętych zarzutami dochodziło w latach 2020-2021.

Środki zapobiegawcze 

Wobec jednego z podejrzanych,  na wniosek  prokuratora  Sąd zastosował  środek zapobiegawczy  w postaci  tymczasowego aresztowania.  Wobec  pozostałych podejrzanych  prokurator  zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym  dozór Policji, zakaz  kontaktowania się oraz  zakaz opuszczania kraju.

Grozi im kara

Zarzucone podejrzanym przestępstwo wyłudzenia  oraz usiłowania wyłudzenia  mienia znacznej  wartości zagrożone  jest karą  od roku  do 10 lat pozbawienia wolności. Taką samą karą  zagrożone jest przestępstwo „prania pieniędzy”.  Pomocnictwo do popełnienia przestępstwa wyłudzenia  mienia  zagrożone jest karą   do 8 lat pozbawienia wolności .

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

 

Grażyna Wawryniuk

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

 

{"register":{"columns":[]}}