W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O radonie w biuletynie Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna

21.10.2022

Jak wybrać odpowiednią metodę pomiaru stężenia radonu? Jakie są metody zapobiegania przenikaniu radonu do budynków i obniżania jego stężenia? Na te pytania odpowiadają autorzy artykułów w numerach 1/2022 oraz 2/2022 biuletynu. Ponadto w czasopiśmie pojawił się przegląd najnowszych przepisów dotyczących ochrony przed narażaniem na radon w Polsce. Biuletyny dostępne są online (linki poniżej). Zapraszamy do lektury.

Okładka Biuletynu Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna

W tekście Zuzanny Podgórskiej („Metody pomiaru radonu w powietrzu, glebie i wodzie”, biuletyn BJiOR 1/2022, s. 9) wyszczególniono różne metody pomiaru radonu spośród całej gamy dostępnych rozwiązań. I tak mamy przegląd mierników do pomiaru radonu w powietrzu, w powietrzu glebowym czy w wodzie. Ogranicza nas tylko budżet, czas pomiaru i dostępność zaplecza laboratoryjnego. Monitorowanie narażenia na radon w miejscach pracy w części powiatów w Polsce jest obowiązkiem pracodawcy. W następnym artykule („Aktualne przepisy dotyczące ochrony przed narażeniem na radon w Polsce”, biuletyn BJiOR 2/2022, s. 12) autorka zaznajamia nas z najnowszymi przepisami i regulacjami dotyczącymi radonu, wynikającymi z implementacji Dyrektywy Rady 2013/59/Euratom.

Zapobieganie przenikaniu i obniżanie stężenia radonu

Z kolei Łukasz Koszuk w tekście „Metody zapobiegania przenikaniu radonu do budynków i obniżania jego stężenia (biuletyn BJiOR 1/2022, s. 15) wyjaśnia jak radon dostaję się do budynków oraz jakie działania powinniśmy podjąć. Podkreśla, że szereg przedstawionych technik prowadzących do ograniczania stężenia radonu w budynkach dzieli się na trzy kategorie. Pierwsza kategoria to bariery przeciw radonowi (np. uszczelnianie), druga – obróbka fundamentów budynków (np. wentylacja piwnicy, wyrównanie ciśnienia), trzecia – różne techniki wentylacji. Powinno się je stosować stopniowo, począwszy od pierwszej kategorii.

Biuletyn Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna

Biuletyn „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna” jest czasopismem naukowym wydawanym od 1989 r. Jest wiodącym periodykiem krajowym w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Publikowane są w nim oryginalne artykuły dotyczące zagadnień dozoru obiektów i działalności mogących stwarzać zagrożenia promieniowaniem jonizującym dla ludzkiego zdrowia, sposobów ochrony przed takimi zagrożeniami oraz międzynarodowej współpracy dozorowej i korzystania z  międzynarodowych doświadczeń.

{"register":{"columns":[]}}