W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie 2006-1.Ds.1.2024

01.03.2024

Prokuratura Regionalna w Łodzi pod sygn. 2006-1.Ds.1.2024 prowadzi śledztwo przeciwko Kamilowi Sz., podejrzanemu o popełnienie czynów zabronionych kwalifikowanych z art. 258 § 1 k.k., art. 286 § 1 k.k., art. 299 § 1 k.k. i inne k.k..

Uprzejmie informuję, że w toku tego śledztwa przesłuchano jako świadków szereg osób, przede wszystkim pokrzywdzonych popełnieniem przestępstw oszustw internetowych. Zarządzeniem z dnia 29 lutego 2024 roku odstąpiono od anonimizacji dokumentów zawierających dane o adresach miejsc zamieszkania i pracy świadków.

Katalog przesłanek uzasadniających wydanie zarządzenia o odstąpieniu od anonimizacji w aktach śledztwa dokumentów obejmujących dane o miejscu zamieszkania świadków zawiera art. 148a § 4 k.p.k., który w pkt. 1 wskazuje, że można wydać taką decyzję, jeśli dane dotyczące miejsca zamieszkania lub miejsca pracy świadka są podejrzanemu znane. Ponadto zgodnie z art. 148a § 5 k.p.k. można ujawnić w niezbędnym zakresie dane o miejscu zamieszkania świadka, jeżeli mają one znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Autor niniejszego zarządzenia podziela pogląd jednego z komentatorów, iż „należy [...] przyjąć, że istnienie związku pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem zdarzenia faktycznego, które jest przedmiotem badania w konkretnym postępowaniu, może być okolicznością pozwalającą na ujawnienie wskazanych danych.” (Dariusz Świecki (red.), Kodeks Postępowania Karnego. Komentarz. Tom I, WK 2015). Ponadto odstąpić od stosowania przepisów o anonimizacji danych świadków można wówczas, gdy zachodzi oczywisty brak potrzeby ochrony danych dotyczących przesłuchanych osób.

Rozwiewając ewentualne obawy świadków wskazać należy, iż owo ujawnienie nie polega na rozpowszechnieniu danych adresowych miejsca zamieszkania, a jedynie na tym, iż dane te nie są zanonimizowane w dokumentacji znajdującej się w aktach sprawy. Co do zasady akta postępowania są jednak objęte tajemnicą i mogą być udostępniane stronom sprawy, a wyjątkowo innym osobom, na zasadach określonych w k.p.k..

W śledztwie o sygn. 2006-1.Ds.1.2024 zachodzi okoliczność opisana w art. 148a § 4 pkt 1 i 3 odnośnie przesłuchanych osób, albowiem miejsca ich zamieszkania są znane podejrzanemu, wynikają choćby z historii rachunków bankowych prowadzonych na dane Kamila Sz. Jednocześnie charakter sprawy, która dotyczy przestępstw popełnionych za pośrednictwem Internetu, bez użycia przemocy, wskazuje, iż nie zachodzi potrzeba ochrony danych świadków.

 

PROKURATOR
PROKURATURY OKRĘGOWEJ W ŁODZI
DELEGOWANY DO
PROKURATURY REGIONALNEJ W ŁODZI

Dominik Matusiak

 

{"register":{"columns":[]}}