W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko prezes zarządu Fundacji Moja Dominikana

Prokuratura Regionalna w Warszawie 3 grudnia 2020 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Katarzynie I. – prezes zarządu Fundacji Moja Dominikana, a także czterem innym osobom związanym z tą organizacją. Śledztwo prowadzone było w Wydziale II do Spraw Przestępczości Finansowo - Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie wraz z Delegaturą Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie. Fundacja Moja Dominikana została powołana w 2013r., a jej jednym fundatorem była Katarzyna I. Celem statutowym była szeroko pojęta działalność opiekuńczo – wychowawcza, edukacyjna

Prokuratura Regionalna w Warszawie 3 grudnia 2020 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Katarzynie I. – prezes zarządu Fundacji Moja Dominikana, a także czterem innym osobom związanym z tą organizacją. Śledztwo prowadzone było w Wydziale II do Spraw Przestępczości Finansowo - Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie wraz z Delegaturą Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie.
Fundacja Moja Dominikana została powołana w 2013r., a jej jednym fundatorem była Katarzyna I. Celem statutowym była szeroko pojęta działalność opiekuńczo – wychowawcza, edukacyjna i prozdrowotna dzieci w Polsce oraz w Republice Dominikany. Fundacja obok działalności statutowej prowadziła działalność gospodarczą, która niemal w całości była wykorzystywana do pozyskiwania środków pochodzących z przestępstw skarbowych. Czyny te były popełniane w okresie od 2015 do 2018 roku głównie na terenie Warszawy.
Katarzynie I., która z przestępczego procederu uczyniła sobie stałe źródło dochodu, usłyszała łącznie osiem zarzutów. Jeden z zarzutów dotyczy wystawienia 64 faktur VAT na kwotę ponad 7,6 miliona złotych. W fakturach tych poświadczano nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnych. Za ten czyn, stanowiący tzw. zbrodnię vatowską, oskarżonej grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Katarzynie I. zarzucono również uchylanie się od opodatkowania. Oskarżona nie ujawniła dochodu w kwocie ponad 2,5 miliona złotych oraz uszczupliła podatek CIT za rok 2017 o kwotę nie mniejszą niż 380 tysięcy złotych. Doprowadziła także do uszczuplenia podatków w wielkiej wartości w kwocie blisko 3 milionów złotych, w wyniku podawania nieprawdy w składanych deklaracjach podatkowych.
Zarzuty aktu oskarżenia obejmują również tzw. „pranie brudnych pieniędzy”. W jednym z przypadków doszło do przyjęcia z rachunków innych podmiotów kwoty ponad 4,7 miliona złotych na rachunek fundacji. Środki te pochodziły z korzyści związanych z popełnianiem przestępstw skarbowych. Innym razem Katarzyna I. podejmowała próby ukrycia środków pieniężnych w kwocie ponad 107 tysięcy złotych pochodzących z kradzieży środków płatniczych z kart kredytowych. To zdarzenie było przedmiotem zainteresowania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, a w konsekwencji – zainicjowało przez prokuratora działaniami w niniejszej sprawie.
Prokuratura Regionalna w Warszawie zarzuca także Katarzynie I. popełnienie przestępstwa tzw. płatnej protekcji. Oskarżona powoływała się na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i podjęła się pośrednictwa w uzyskaniu zgody na wydanie wizy umożliwiającej wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 5 obywatelom jednego z krajów Bliskiego Wschodu w zamian za obietnicę wpłaty kwoty nie mniejszej niż 10.000 zł na rzecz prowadzonej przez nią fundacji. Podrobiła również dokument w postaci potwierdzenia przelewu kwoty 7.500 złotych na rzecz placówki medycznej za dokonanie zabiegu u podopiecznego fundacji. Akt oskarżenia obejmuje także wykroczenie skarbowe polegające na narażeniu na uszczuplenie należności celnej oraz podatku VAT wynikające z niedopełnienia przez oskarżoną obowiązku celnego związanego z przywiezieniem z Dominikany bursztynu o łącznej wadze blisko 3 kilogramów (2.825,25 gram) i wartości 22,5 tysiąca złotych. Pozostałym czterem osobom Prokuratura zarzuca popełnienie przestępstw zbieżnych z tymi zarzuconymi Katarzynie I., z uwzględnieniem ich roli oraz funkcji w poszczególnych podmiotach gospodarczych, uczestniczących w procederze uszczuplania należności publicznoprawnych, czy też powoływania się na wpływy w instytucji państwowej.
W śledztwie przesłuchano 26 świadków, zabezpieczono nośniki danych informatycznych oskarżonych oraz dokumentację księgową fundacji i podmiotów zawierających z nią zakwestionowane transakcje, jak również dokumentację bankową.
Wraz z aktem oskarżenia przekazano do Sądu zabezpieczenie majątkowe na mieniu oskarżonych o wartości ok.1,76 miliona złotych. Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Marcin Saduś
Rzecznik Prasowy,
Prokuratura Regionalna w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}