W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyrok i surowe kary w sprawie przeciwko 7 oskarżonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie o popełnienie przestępstw związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT, oszustwami podatkowymi oraz podawaniem nieprawdy w deklaracjach

W dniu 28 stycznia 2021r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie skierowanego pod koniec czerwca 2020r. przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie aktu oskarżenia przeciwko 7 osobom, którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT w kwocie należności stanowiącej zbrodnię fakturową oraz podaniem nieprawdy w deklaracjach dla podatku od towarów i usług dotyczących sprzedaży granulatu tworzyw sztucznych (granulatów polimerowych), a także prania brudnych pieniędzy

W dniu 28 stycznia 2021r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie skierowanego pod koniec czerwca 2020r. przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie aktu oskarżenia przeciwko 7 osobom, którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT w kwocie należności stanowiącej zbrodnię fakturową oraz podaniem nieprawdy w deklaracjach dla podatku od towarów i usług dotyczących sprzedaży granulatu tworzyw sztucznych (granulatów polimerowych), a także prania brudnych pieniędzy.

Sąd wymierzył dwóm oskarżonym, którzy mieli wiodąca rolę w przestępczym procederze, kary po 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wymiarze 100 tysięcy złotych, jednemu z oskarżonych karę 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, pozostałym czterem kary od roku do roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Żadna z kar nie podlega warunkowemu zawieszeniu jej wykonania.

Orzeczenie powyższych kar jest potwierdzeniem skutecznego zwalczania przez prokuratorów tzw. „mafii vatowskich”.

Siedmiu skazanych mężczyzn związanych było z procederem wystawiania nierzetelnych faktur na rzecz ustalonych podmiotów gospodarczych z tytułu sprzedaży granulatu tworzyw sztucznych przez określoną spółkę oraz posługiwania się nimi ujmując je w rejestrach zakupów VAT składanych Naczelnikom Urzędów Skarbowych w Warszawie oraz w Siemiatyczach.

Jeden z głównych oskarżonych w ramach osobistej działalności gospodarczej oraz pełniąc funkcję członka z zarządu jednej z spółek prowadził dokumentację finansowo - księgową, z której wynikało, ze nabywa granulat tworzyw sztucznych od spółek, które miały być pierwszymi krajowymi nabywcami towaru z rynku litewskiego oraz słowackiego. W rzeczywistości te ostanie spółki faktycznie nie funkcjonowały w obrocie, nie składały deklaracji podatkowych, a przede wszystkim - faktycznie nie prowadziły sprzedaży granulatu. Wystawiały natomiast faktury sprzedażowe, co umożliwiło organizatorom procederu dalszą dystrybucję towaru oraz wystawianie deklaracji podatkowych w którym wskazywano podatek należny, niezasadnie pomniejszony o podatek VAT. Działaniem tym spowodowano uszczuplenie podatku VAT w łącznej kwocie ponad 3 mln 800 tys. zł.

Konsekwencją powyższych działań było także zarzucenie oskarżonym przestępstwa określanego jako zbrodnia fakturowa, albowiem w wyniku ich działań doszło do wystawienia faktur poświadczających nieprawdę co do okoliczności sprzedaży granulatu tworzyw sztucznych, których łączna kwota należności wynosiła blisko 25 mln zł. Sfałszowane faktury miały znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej poprzez ich ujęcie w rejestrach zakupów VAT oraz deklaracjach podatkowych złożonych do Naczelników wskazanych wyżej Urzędów Skarbowych.

Sprawcy działali wspólnie i w porozumieniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz uczynili sobie z popełniania przestępstw skarbowych stałe źródło dochodu. Ustalenia śledztwa wykazały, że proceder zarzucany oskarżonym miał miejsce w okresie od początku sierpnia 2016 roku do końca marca 2018 roku między innymi w Warszawie, Gdańsku i Siemiatyczach.

Dla udaremnienia stwierdzenia przestępnego pochodzenia i miejsca umieszczenia środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem przestępstw karnych i przestępstw skarbowych, oskarżeni przyjmowali oraz przekazywali środki pieniężne z prowadzonej działalności gospodarczej na rachunki bankowe założone dla ustalonych przedsiębiorstw i spółek dokonując uzgodnionych operacji bankowych.

Marcin Saduś
Rzecznik Prasowy
Prokuratura Regionalna w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}