W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania w sprawie grupy przestępczej zajmującej się procederem tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji leków”

11.07.2018

W dniu dzisiejszym (11 lipca 2018 roku) Prokuratura Regionalna w Gdańsku wraz z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Pomorskim Urzędem Celno - Skarbowym w Gdyni oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podjęła czynności realizacyjne w sprawie dotyczącej z tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji leków” w postaci przeszukań szeregu miejsc na terenie Trójmiasta i okolic oraz Torunia.

Przeszukanie kilkudziesięciu miejsc

Realizacja związana jest z prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku postępowaniem sygn. akt RP I Ds. 7.2018 w sprawie sprowadzenia w okresie od stycznia 2017 roku do lipca 2018 roku w Gdyni i innych miejscowościach na terenie kraju niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nie odpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nie objętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi tj. o przestępstwo z art. 165 § 1 pkt 2 k.k.

Dokonane w sprawie ustalenia pozwoliły na określenie  kilkudziesięciu podmiotów oraz lokali wykorzystywanych przez członków typowanej grupy, w których w dniu dzisiejszym przeprowadzono przeszukania. W wyniku realizacji zabezpieczono materiał dowodowy w postaci leków w znacznej ilości o wstępnej wartości szacunkowej 10 milionów złotych, dokumentację finansowo – księgową wytypowanych podmiotów oraz sprzęt elektroniczny – dane informatyczne,  które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłych m.in. z zakresu rachunkowości oraz informatyki śledczej.

Zaznaczyć również należy, iż GIIF dokonał blokady środków finansowych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym procederem, objętym postępowaniem.

Odwrócony łańcuch dystrybucji produktów leczniczych

W toku czynności służbowych podjętych przez funkcjonariuszy Policji ustalono, że na terenie Gdańska funkcjonuje grupa przestępcza zajmująca się przestępstwami określanymi jako proceder odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych. Proceder polega na wyprowadzeniu z rynku leków istotnych dla życia pacjentów, określanych jako deficytowe, celem sprzedaży na rzecz innych nieuprawnionych podmiotów Tym samym na polskim rynku powstaje deficyt przedmiotowych produktów stosowanych m.in. w leczeniu onkologicznym, kardiologicznym, poprzeszczepowym, co bezpośrednio wpływa na zagrożenie życia i zdrowia pacjentów.

Proceder, którego dotyczy postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku, polega na realizacji zapotrzebowań na deficytowe produkty lecznicze przez apteki będące w zainteresowaniu prowadzących śledztwo, pod pozorem ich dalszej dystrybucji na rzecz pacjentów, zaś w rzeczywistości ich dalszej dystrybucji z pominięciem oficjalnego obrotu.

Jak wynika z poczynionych w śledztwie ustaleń, zachodzi również podejrzenie  prowadzenie nierzetelnej księgowości, zmierzającej do ukrycia  faktycznie dokonywanych  transakcji lekami.

Aktualnie nadal trwają czynności realizacyjne funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku,  Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gdyni oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 13:00 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:27 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}