W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami sprzętu budowlanego i rolniczego

20.05.2024

Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami sprzętu budowlanego i rolniczego

Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami sprzętu budowlanego i rolniczego

Na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 9 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami z włamaniem do maszyn budowlanych i rolniczych. Dotychczas zarzuty w śledztwie usłyszało już 13 osób.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, kradzieży z włamaniem kwalifikowanego z art. 279 § 1 kk jak również paserstwa pojazdów kwalifikowanego z art. 291 § 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

4 podejrzanych trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec 4 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację i stanowisko prokuratora i zastosował wobec 4 podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Pojazdy trafiały zagranicę

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy najpierw typowali ciągniki rolnicze i specjalistyczny sprzęt budowlany, a następnie dokonywali ich kradzieży przy pomocy niskopodwoziowych przyczep z plandeką. Pojazdy były przewożone do miejsc gdzie przerabiano ich numery identyfikacyjne, nanosząc na elementy nadwozia i tabliczki, numery pojazdów poruszających się legalnie w innych krajach UE. Rejestracja metodą na tzw. „klona”, miała na celu ukrycie nielegalnego pochodzenia pojazdu. Następnie skradzione pojazdy i maszyny miały trafiać zagranicę.

Zatrzymano skradzione pojazdy i łódź motorową

W trakcie pierwszych czynności w sprawie zatrzymano 4 osoby. Skradzione przez nich pojazdy zostały umieszczone na specjalnie przygotowanej lawecie i miały być przewiezione do paserów. W trakcie przeszukania posesji ujawniono kolejny sprzęt pochodzący z przestępstwa, z usuniętymi znakami identyfikacyjnymi. W toku dalszych czynności poza specjalistycznym sprzętem zabezpieczono również samochody osobowe i łódź motorową pochodzące z przestępstwa. Przeprowadzone badania mechanoskopijne wykazały, że numery identyfikacyjne przebadanych pojazdów zostały przerobione lub trwale usunięte.

Łączna wartość zabezpieczonych przedmiotów szacowana jest na ponad 300 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}