W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratury Regionalne prowadzą coraz więcej spraw o poważne przestępstwa finansowe, wyłudzenia VAT i przeciwko obrotowi gospodarczemu

12.06.2017

Po zmianach w prokuraturze, które nastąpiły od 4 marca 2016 roku, w miejsce dotychczasowych Prokuratur Apelacyjnych powołane zostały Prokuratury Regionalne.

Zgodnie z ustawą z 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze do podstawowych zadań Prokuratur Regionalnych należy między innymi prowadzenie postępowań przygotowawczych dotyczących najpoważniejszej przestępczości finansowo-gospodarczej i skarbowej oraz przeciwko obrotowi gospodarczemu względem mienia o wielkiej wartości.

Jak pokazują dane statystyczne zgromadzone przez Departament do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej zadania te są coraz lepiej realizowane przez poszczególne Prokuratury Regionalne. W ostatnim czasie znacznie zdynamizowane zostały czynności procesowe oraz aktywność prokuratorów w ściganiu tego typu przestępczości.

Na polecenie I Zastępcy Prokuratora Generalnego – Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego z 31 marca 2017 roku w ostatnim czasie zintensyfikowane zostały również działania zmierzające do zabezpieczenia mienia pochodzącego z przestępstwa, celem zapewnienia ochrony interesów pokrzywdzonych w tym Skarbu Państwa. Ma to bardzo istotne znaczenie dla stabilności obrotu gospodarczego.

Poważne przestępstwa finansowe

Ze zgromadzonych przez Departament do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej danych wynika, że na dzień 31 maja 2017 roku we wszystkich Prokuraturach Regionalnych łącznie było prowadzonych 22 postępowania dotyczące poważnych przestępstw finansowych popełnionych na szkodę wielu pokrzywdzonych przy wykorzystaniu instrumentów finansowych oraz działalności bankowej. Połowa z tych postępowań (11 śledztw) została wszczęta po 1 marca 2016 roku, a więc już po zmianach do jakich doszło w prokuraturze.

Najwięcej śledztw dotyczących tego typu przestępczości prowadzonych jest w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku. W jednostce tej toczy się 6 takich postępowań. Niewiele mniej, bo 5 śledztw, prowadzonych jest w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu.

Poważne przestępstwa VAT-owskie

W kategorii spraw o przestępstwa związane z procederem wyłudzania nienależnego zwrotu podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń w tym podatku wszystkie Prokuratury Regionalne prowadzą łącznie 190 spraw. Najwięcej takich postępowań prowadzonych jest w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie (36 śledztw), w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku (27 śledztw) oraz w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach (22 śledztwa).

W tej kategorii spraw 76 postępowań zostało wszczętych już po 1 marca 2016 roku. Dodatkowo po tej dacie Prokuratury Regionalne przejęły do dalszego prowadzenia 92 postępowania, które wcześniej były prowadzone przez prokuratury niższego szczebla.

Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu

Prokuratury Regionalne intensywnie zajmują się także ściganiem przestępstw popełnionych przeciwko szeroko pojętemu obrotowi gospodarczemu. Na dzień 31 maja 2017 roku we wszystkich Prokuraturach Regionalnych łącznie było prowadzonych 253 takich postępowań. W tej kategorii spraw 100 śledztw zostało wszczętych już po 1 marca 2016 roku. Dodatkowo po tej dacie Prokuratury Regionalne przejęły do dalszego prowadzenia 98 postępowań, które wcześniej były prowadzone przez prokuratury niższego szczebla.

Najwięcej takich postępowań prowadzonych jest w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie (54 śledztw), w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku (28 śledztw), w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach (25 śledztwa) oraz w Prokuraturach Regionalnych w Poznaniu i w Szczecinie (po 24 śledztwa).

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Materiały

Prokuratury Regionalne - dane statystyczne
f1e61810a523c7f56b64ee5ce9a0740a.pdf 0.36MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 09:22 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:22 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}