W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjątkowe meandry muzyki akordeonowej

06.05.2024

na zdjęciu, na podłodze auli PSM w Jaśle, na pierwszym planie widnieje wizerunek dużego akordeonu, wykonany z tekturowych biało-czarnych elementów oraz szarego materiału. Na drugim planie widoczni są uczniowie, którzy siedzą lub stoją w trzech rzędach. Dwoje uczniów trzyma na swoich kolanach akordeon. Kolorystyka zdjęcia jest biało-szaro-czarno-brązowo-zielona.

Kontynuując nasz cykl poświęcony poszczególnym instrumentom, organizowany przez sekcję teoretyczną naszej szkoły, dotarliśmy do małego jubileuszu. Już po raz piąty mogliśmy zgłębiać tajniki magicznego „urządzenia”, z którego potrafimy wydobywać dźwięki. Tym razem był to akordeon. 
I nie był to przypadek, iż zaplanowaliśmy to na dzień 6 maja – w tym właśnie dniu obchodzony jest Światowy Dzień Akordeonu. 
Naszym szkolnym zwyczajem rozpoczęliśmy od skonstruowania największego akordeonu świata - z dozą humoru i kreatywności, podobnie jak w przeszłości, gdy rysowaliśmy kredą na dziedzińcu szkoły największy saksofon świata, ubogacony złotymi barwami jesiennych liści, robiliśmy skrzypce ze śniegu, projektowaliśmy klawiaturę fortepianową, która ledwo zmieściła się w auli szkoły oraz odtwarzaliśmy kształt wiolonczeli ze sznurka i kartonu. 
Ale wróćmy do bohatera spotkania – akordeonu. W pierwszej części mogliśmy wysłuchać opowieści Jakuba Zastawnego o jego historii i budowie. Mogliśmy zobaczyć te elementy instrumentu, które na co dzień są ukryte przed ciekawskimi spojrzeniami. 
Po tej dawce wiedzy, w formie mini konkursu, sprawdziliśmy co zapamiętaliśmy. Jak zwykle chętnych do odpowiedzi było tak wielu, że potrzebna była kolejna wizyta w magazynie szkoły, w której gromadzimy nagrody książkowe dla uczniów, ufundowane przez Radę Rodziców. 
W drugiej części naszych szkolnych obchodów wysłuchaliśmy koncertu w ramach projektu pod nazwą "(Nie)znane oblicza akordeonu”, w wykonaniu Macieja Ochwata - studenta Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Maciej przeprowadził nas przez wyjątkowe meandry muzyki akordeonowej. W auli PSM zabrzmiały: „Preludium” Andrzeja Krzanowskiego, „Suita francuska G-dur” BWV 816  J.S.Bacha, „Zburzona Katedra” Vaclava Trojana, „Sonata nr 3”, którą skomponował Kalevi Aho oraz „Musica ricercata” autorstwa György Ligeti’ego.
Warto dodać, iż podczas całego dnia, w szatni szkoły, przy subtelnej muzyce akordeonowej, można było dać upust talentom plastycznym. 
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszych szkolnych obchodów Dnia Akordeonu. Szczególne podziękowania kierujemy dla naszego gościa – Macieja Ochwata, który nie zapomina o naszej placówce artystycznej i pokazuje, że talentem i pracą można zajść bardzo daleko. A to przecież nie koniec drogi edukacyjnej absolwenta jasielskich szkół muzycznych.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}