W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert uczniów z Filharmonią Rybnicką 09.06.2023

22.05.2023

Jak co roku serdecznie zapraszamy na koncert w wykonaniu wyróżniających się uczniów naszej szkoły oraz Filharmonii Rybnickiej im. Braci Szafranków pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Kolorowe zdjęcie Filharmonii Rybnickiej z koncertu w Teatrze Ziemi Rybnickiej - członkowie orkiestry ubrani w galowe stroje (panowie we fraki i białe koszule, panie czarne suknie) i grający na instrumentach a w lewym rogu żółty napis 9.06.2023 godz. 18.00 Teatr Ziemi Rybnickiej

Podczas tegorocznego koncertu, wystąpi piątka uczniów szkoły muzycznej II stopnia z następującym programem:

  • Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16 
    I. Allegro molto moderato

JULIA WOLNY – fortepian
Tegoroczna maturzystka i jednocześnie absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. Z wyróżnieniem zakończyła swoją edukację, nie tylko uzyskując ocenę bardzo dobrą z instrumentu głównego, ale również ocenę celującą z dyplomu z historii muzyki.
Podczas wieloletniego kształcenia swoich umiejętności pianistycznych u mgr Katarzyny Balon, brała udział w licznych warsztatach pianistycznych, między innymi z: prof. Andrzejem Tatarskim (AM Poznań), prof. Wojciech Świtałą (AM Katowice), dr hab. Beatą Bilińską, prof. AM Katowice. Brała również udział  w XVI Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów – Rybnik 2022. 
Przez 6 lat miała przyjemność być członkiem chóru Dominanta, działającym w PSM, wraz z którym zdobyła liczne nagrody w konkursach o randze zarówno ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. 
Oprócz muzyki, Julia od wielu lat pasjonuje się również tańcem w stylu jazz, modern, show dance. Ma na swoim koncie tytuły Mistrza Polski, Europy oraz tytuł Wicemistrza Świata w stylu show dance. W zespole „Miraż” w Wodzisławiu Śl., w którym tańczy, spełnia się również, jako choreograf, i w tym roku trzykrotnie już zdobyła złoty medal, uzyskując tym samym nominację na Mistrzostwa Świata w Niemczech.
Julię pasjonuje wszystko, co wiąże się ze sztuką i przekazywaniem emocji, dlatego swoją przyszłość wiąże nie tylko z tańcem, ale i z muzyką. Pragnie kontynuować swoją przygodę z fortepianem w akademii muzycznej. 

  • Georg Friedrich Händel – Koncert obojowy g-moll HWV 287
    I. Grave - II. Allegro - III. Sarabande - IV. Allegro

EMILIA CIUPEK – obój
Przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 4 lat w Szkole Muzycznej YAMAHA (instrument klawiszowy). W wieku 10 lat postanowiła spróbować swoich sił w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. To tutaj zaczęła się jej przygoda z obojem, która trwa do dziś. Swoje pierwsze kroki w grze na oboju stawiała pod bacznym okiem Pana Jana Ludwika, który uczył ją do IV klasy szkoły muzycznej II stopnia. Edukację w szkole muzycznej ukończyła w klasie Pana Marka Ludwika. 
Miała okazję brać udział w licznych konkursach i kursach instrumentalnych. Do jej największych sukcesów muzycznych należą m.in. I miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Obojowym im. Emiliana Pardusa w Miechowie, I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Obojowym im. Bohdana Łukasiewicza w Białymstoku, I miejsce na 12th World Open Music Competition w Serbii, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus w Krakowie, II miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych im. Bolesława Strawy i Franciszka Krzemińskiego, III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie ,,Miniatura - Online” w Gdańsku oraz dwa II i III miejsce na konkursie Pro Bohemia w Ostravie. Za te osiągnięcia miała zaszczyt trzykrotnie otrzymać tytuł Rybnickiego Prymusa. 
Na przestrzeni tych lat współpracowała ze znakomitymi profesorami: prof. Piotrem Pycem (AM Katowice), prof. Tomaszem Miczką (AM Katowice), prof. Waldemarem Korpakiem (AM Wrocław) oraz z prof. Dušanem Foltynem (Uniwersytet Ostrawa). 
Przypadł jej również zaszczyt bycia solistką koncertu ,,Vivaldi 345”, podczas którego miała przyjemność grać pod batutą Sławomira Chrzanowskiego oraz miała zaszczyt wzięcia udziału w koncercie najlepszych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, który odbył się na Akademii Muzycznej w Katowicach. Od kilku lat jest również pierwszą oboistką orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku. 
Poza muzyką jej ogromną pasją jest matematyka. Obie te pasje bardzo ściśle łączą się ze sobą i stanowią istotę jej codziennych działań.

  • Antonín Dvořák – Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 
    I. Allegro ma non troppo

MARTA KRÓL – skrzypce 
Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku sześciu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śląskim, będąc w klasie skrzypiec mgr Daniela Orlika oraz przez kilka miesięcy w klasie mgr Anny Trefon. Naukę kontynuowała w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie skrzypiec mgr Renaty Mielimąki. Obie szkoły ukończyła z wyróżnieniem. 
W trakcie nauki brała udział w licznych konkursach i warsztatach instrumentalnych. Do swoich największych osiągnięć zalicza: I nagrodę, w kategorii duetów, w 13th World Open Music Competition w Serbii oraz w tej samej kategorii III nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie ,,Muzyczny Koryfeusz" w Poznaniu. 
Uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Muzycznych imienia Zenona Brzewskiego w Łańcucie, pracując pod kierunkiem doktor Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu - Anny Gutowskiej. Miała również przyjemność współpracować z profesor Elżbietą Glab z Akademii Muzycznej w Villecroze. Od kilku lat gra w orkiestrze symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, wraz z którą miała zaszczyt wystąpić pod batutą maestro Bogdana Goli, Massimiliano Caldiego, Pawła Kapuły oraz Adama Mokrusa oraz z wybitnymi solistami, tj.: Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka, Adam Mokrus, Katarzyna Oleś-Blacha. Koncertowała również za granicami kraju: pod batutą maestro Adrea Di Mele wraz z Orchestra Sinfonica Giovanile Europea we Włoszech oraz ze szkolną orkiestrą kameralną w Eurasburgu, w Niemczech.

  • Joseph Haydn – Koncert wiolonczelowy D-dur, Hob. VII b 
    I. Allegro moderato

NIKOLA KRUK – wiolonczela
Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 11 lat w klasie mgr Jacka Gwizdona w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. 
W 2016 roku uzyskała wyróżnienie z najwyższą punktacją w województwie na przesłuchaniach CEA I stopnia, tym samym dostając się do III edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów. W tym samym roku uzyskała wyróżnienie na II Małym Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku, rok później na tym samym konkursie w kolejnej edycji - II nagrodę. W 2018 roku zdobyła I miejsce na konkursie Młodzi artyści na Zamku w Suchej Beskidzkiej w III grupie wiekowej. Uzy-skała również tytuł Rybnickiego Prymusa. W tym roku również uczestniczyła w X Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym "Młody Polski Wiolonczelista". W 2019 roku uczestniczyła w Koncercie Najlepszych Uczniów PSM w Rybniku i ZSM w Sosnowcu organizowanym przez Akademię im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W roku 2021 i 2022 otrzymała 4 nagrodę na konkursie The Jan Vychytil International Cello Competition w Pradze i wyróżnienie I stopnia w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej. W 2022 r. uzyskała wyróżnienie w kategorii Zespoły Kameralne na XVI Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. Wyróżnienie również uzyskała na I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych dla skrzypiec, altówki i wiolonczeli Szkół Muzycznych I i II stopnia „Pizzicato”. 
W 2023 roku uczestniczyła w warsztatach orkiestrowych Orchestra4Young pod batutą kompozytora i wybitnego dyrygenta Adama Sztaby. Uczestniczyła w kursach muzycznych pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów: prof. Tomasz Strahl, prof. Danuta Dobrowolska-Marucha, dr hab. Adam Mokrus, wykł. Mateusz Szmyt, mgr Dorota Bojarczuk, mgr Anna Kuczok, maestro Andrea Di Mele. 
Jest koncertmistrzem grupy wiolonczel orkiestry symfonicznej rybnickiej szkoły muzycznej. Udziela się również w chórze Bel Canto Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.

  • Aram Chaczaturian – Koncert skrzypcowy d-moll 
    I. Allegro con fermezza

ALEKSANDRA ZIENTEK – skrzypce
Edukacje muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat w Szkole Muzycznej I stopnia im. Pawła Świętego w Rydułtowach, w klasie skrzypiec mgr Anny Urbańczyk. Naukę kontynuowała w Państwowej Szkole muzycznej I i II stopnia im Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, w klasie skrzypiec mgr Katarzyny Gaj. Przez ostatnie pół roku pracowała pod kierunkiem z dr hab. Adamem Mokrusem. Obie te szkoły ukończyła z wyróżnieniem. 
Brała udział w licznych konkursach oraz kursach muzycznych. Do swoich największych osiągnieć zalicza: I nagrodę w 13th World Open Music Competition w Serbii, w kategorii duet, wyróżnienie w XVI Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, wyróżnienie w V Ogólnopolskim Konkursie dla skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów w ramach festiwalu PRESTO, a także III nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie “Muzyczny Koryfeusz” w Poznaniu. Uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie pracując pod kierunkiem Anny Gutowskiej. Miała przyjemność współpracować z prof. Beatą Warykiewicz-Siwy z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz z Elżbietą Glab z Akademii Muzycznej w Villecroze. 
Od kilku lat gra w orkiestrze symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku, wraz z którą miała zaszczyt pracować z dyrygentami tj.: Massimiliano Caldi, Pawła Kapuły, Adama Mokrusa, Bogdana Goli, Andrea Di Mele. Wraz z orkiestrą koncertowała również za granicami kraju, m.in. w we Włoszech, pełniąc funkcje koncertmistrza Orchestry Sinfonica Giovanile Europea, pod batutą Andrea Di Mele, a także w Eurasburgu w Niemczech.

{"register":{"columns":[]}}