W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rybnicka Jesień Chóralna 2022

07.11.2022

Międzynarodowy Festiwal Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego to niezwykle ważne i wartościowe wydarzenie muzyki chóralnej. Dlatego bardzo chętnie chórzyści naszej szkoły angażują się w ten projekt, choć nie zawsze występują w części konkursowej festiwalu.

Kolaż składający się z 7 kolorowych zdjęcie z próby generalnej w sali koncertowej PSM w Rybniku oraz Koncertu laureatów w Bazylice Św. Antoniego. Cztery zdjęcia przedstawiają stojący zespół w galowych czarnych strojach składający się z pięciu rybnickich chórów występujących podczas koncertu laureatów oraz trzy zdjęcia chórzystów w kolorowych ubraniach z próby w sali koncertowej PSM w Rybniku (chórzyści znajdują się na scenie i trzymają w dłoniach nuty).

W tegorocznej – XVI edycji Chór Dominanta PSM II stopnia wraz z czterema innymi rybnickimi chórami: Rybnickim Chórem Kameralnym Autograph, Chórem Bel Canto I LO im. Powstańców Śl., Chórem Cantate Dominum z Parafii p.w. św. Jana Nepomucena w Chwałęcicach oraz Chórem Mieszany im. A. Mickiewicza z Niedobczyc rozpoczęli koncert laureatów festiwalu – dokonując prawykonania kompozycji Jacka Glenca „Ziemia węgla”, do wiersza Janiny Podlodowskiej* pod tym samym tytułem. Ten wyjątkowy zespół, połączonych rybnickich chórów liczących ponad 100 chórzystów poprowadziła nasza Pani dyrygent prof. dr hab. Joanna Glenc.

Wydarzenie to miało miejsce 5 listopada b.r. w rybnickiej Bazylice p.w. Św. Antoniego Padewskiego a poprzedzone było indywidualnymi próbami poszczególnych chórów i ich dyrygentów oraz jedną próbą wspólną (generalną), która odbyła się w sali koncertowej naszej szkoły.


Janina Podlodowska — urodzona w Krakowie w 1909 roku — Śląskowi oddała całą swoją młodość, życie dorosłe i wielką kulturę humanistyczną, którą przekazywała zarówno młodzieży, jak i dorosłym mieszkańcom Ziemi Rybnickiej. Swoje wiersze i opowiadania drukowała w takich pismach, jak: „Polska Zachodnia”, „Kuźnica”, „Na straży”. Przyjaźniła się z Zofią Kossak-Szczucką, Włodzimierzem Żelechowskim oraz z Gustawem Morcinkiem. Po latach wojny podjęła pracę nauczycielską w rybnickich szkołach: w Liceum Pedagogicznym oraz II Liceum Ogólnokształcącym, z którym była związana do 1979 roku. Równolegle z pracą nauczycielską rozwijała swą działalność twórczą: od 1957 roku publikowała swe wiersze, opowiadania, reportaże i recenzje w rybnickich „Nowinach”, a także w „Epoce Literackiej”, „Głosie Nauczycielskim”, „Życiu Literackim”, „Poglądach”. Wydała 5 tomików poezji. Twórczość J. Podlodowskiej była często wyróżniana, a autorka za jej całokształt otrzymała Nagrodę im. Gustawa Morcinka (1987), III nagrodę Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej za sztukę Ziemia Trzygława (1983) oraz honorową nagrodę „Złota Lampka Górnicza” — honorowe wyróżnienie „za wychowanie wielu pokoleń w miłości do słowa ojczystego, zorganizowanie środowiska literackiego i teatralnego na Ziemi Rybnickiej i wkomponowanie Śląska we własny pejzaż poetycki”. Janina Podlodowska należy do tej grupy poetów, którzy nie urodzili się na Śląsku, ale wrośli w tę ziemię i w jej kulturę. Na jej dorobek składała się nie tylko twórczość, ale również działalność na rzecz upowszechniania kultury literackiej; m.in. była w gronie osób, które zainicjowały organizację Rybnickich Dni Literatury, a następnie współorganizowała je przez wiele lat. (na podstawie publikacji Edyty Korepty "Janina Podlodowska — poetka Ziemi Rybnickiej")

21 października 2019 r. w Rybniku została odsłonięta płaskorzeźba z wizerunkiem Janiny Podlodowskiej i cytatem z jej najbardziej w Rybniku znanego wiersza Ziemia węgla (1984 r.)
tj. "Do tej ziemi trzeba się urodzić jak się rodzi rzeźbiarz dla dłuta w opornym tworzywie"

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}