W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działalność

  1. Główne kierunki działalności Stanowiska ds. Promocji Zdrowia 

 

Główne kierunki działalności oświatowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Aleksandrowie Kujawskim wynikają z zapisów Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, Komisji Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia, obecnej sytuacji epidemiologicznej oraz bieżących potrzeb społeczeństwa.

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Aleksandrowie Kujawskim podejmuje intensywne działania na rzecz zapobiegania chorobom i promuje zdrowy styl życia, poprzez akcje i festyny prozdrowotne, konferencje, szkolenia, wdrażanie programów prozdrowotnych do szkół wszystkich szczebli, nadzór nad placówkami nauczania i wychowania, wypoczynkiem letnim i zimowym dzieci i młodzieży oraz placówkami służby zdrowia.

  1. Zdania Promocji Zdrowia 

Realizacja Zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia wynikająca z Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej:

  • inicjuje i wytycza kierunki przedsięwzięć zmierzających do zaznajamiania społeczeństwa z czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, popularyzowania zasad higieny i racjonalnego żywienia, metod zapobiegania chorobom,
  • pobudza aktywność społeczną do działań na rzecz własnego zdrowia,
  • udziela porad i informacji w zakresie zapobiegania i eliminowania negatywnego wpływu czynników i zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych na zdrowie ludzi,
  • ocenia działalność oświatowo-zdrowotną prowadzoną przez szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze oraz środki lokalnego przekazywania, zakłady opieki zdrowotnej, inne zakłady, instytucje i organizacje oraz udziela im pomocy w prowadzeniu tej działalności.
  1. Pracownik Inspekcji Sanitarnej w Aleksandrowie Kujawskim

Koordynuje i nadzoruje działania oświatowo – zdrowotne i promujące zdrowie. Ponadto współpracuje z jednostkami samorządowymi, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi oraz sektorami prywatnymi na rzecz edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.

Jest odpowiedzialny za zaopatrywanie placówek szkolnych i wychowawczych oraz placówek służby zdrowia w materiały oświatowo-zdrowotne, prowadzenie analiz i sprawozdań.

Współpracuje z sekcjami PSSE, innymi stacjami, placówkami oświatowo-wychowawczymi, samorządami, ośrodkami zdrowia.

 

  1. Akcje i festyny prozdrowotne

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Aleksandrowie Kujawskim współorganizuje coroczne akcje, gdzie w przygotowanym punkcie informacyjnym prowadzona jest dystrybucja materiałów oświatowo-zdrowotnych oraz można uzyskać porady dotyczące zdrowego stylu życia, szkodliwości palenia tytoniu, profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, zakażeń meningokokowych, grypy, gruźlicy, wszawicy, kleszczowego zapalenia mózgu, HIV/AIDS, innych chorób zakaźnych i cywilizacyjnych, szczepień, profilaktyki otyłości, wpływu dopalaczy na organizm i wielu innych tematów. Przeprowadzane są również pomiary poziomu tlenku węgla Smokerlyzer'em.

 

Promujemy:

 

Ponadto Sekcja OZiPZ  bierze udział w różnych dodatkowych akcjach, festynach czy piknikach, np.:

  • Dni profilaktyki w szkołach
  • Happening „Bezpieczny wypoczynek”
  • Festyn „Małolatów wyczyny bez narkotyków, alkoholu i nikotyny”
  • Konferencje promujące zdrowy styl życia
  • Konferencje promujące profilaktykę szczepień ochronnych
  • Szkolenia w szkołach pn. „STOP dopalaczom i narkotykom”
  • Cykliczne spotkania z lekarzem pediatrą, pielęgniarkami i higienistkami szkolnymi w Poradni Medycyny Szkolnej

 

  1. Realizowane programy i akcje profilaktyczne

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Aleksandrowie Kujawskim realizuje między innymi następujące programy edukacyjne:

  • Bieg po zdrowie - krajowy program edukacyjny o tematyce antynikotynowej kierowany do uczniów klas IV szkół podstawowych. Pierwsza edycja programu odbyła się w roku szkolnym 2016/2017.  
  • Czyste powietrze wokół nas- program antynikotynowy o zasięgu krajowym, kierowany do dzieci w wieku 5 - 6 lat oraz do ich rodziców i nauczycieli, realizowany od 2009 roku.
  • Trzymaj Formę!- program edukacyjny o zasięgu krajowym, dotyczący zdrowego żywienia i aktywności fizycznej realizowany od 2006 roku w szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych.
  • Krajowy program zwalczania ADIS i Zapobiegania Zakażeniom HIV- ogólnopolski program, realizowany różnymi formami od 1993 roku, kierowany do ogółu społeczeństwa.
  • Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu - program o zasięgu krajowym, realizowany od 2008 roku, kierowany do ogółu społeczeństwa.
  • Wszystko  co musisz wiedzieć o wszawicy - program edukacyjny o zasięgu lokalnym. Celem programu jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wszawicy (pedikulozy) poprzez edukację dzieci i rodziców.
  • ARS, czyli jak dbać o miłość? - krajowy program edukacyjny realizowany w ramach projektu: "Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy od roku szkolnego 2013/2014. Adresatami programu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
  • Zapobieganie zakażeniom HCV – w ramach projektu KIK/35
  • Nie pal przy mnie proszę - krajowy program antynikotynowy , kierowany do uczniów szkół podstawowych i ich rodziców, realizowany od roku szkolnego 2010/2011.
  • Znajdź właściwe rozwiązanie - krajowy program antynikotynowy, kierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, realizowany od roku szkolnego 2010/2011.
  • Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami – program o zasięgu wojewódzkim.
  • Profilaktyka chorób pasożytniczych – wszawica, owsica, świerzb – przedsięwzięcie o zasięgu wojewódzkim.

 

  1. Współorganizowanie konkursów profilaktycznych promujących wiedzę na temat zdrowia:
  • Plakat profilaktyczny – konkurs na plakat dotyczący profilaktyki zażywania środków psychoaktywnych w tym: alkoholu, narkotyków i nikotyny. Realizowany od 2007 roku.
  • Szkoła wolna od używek – ogólnopolski konkurs, zainicjowany przez Główny Inspektorat Sanitarny, realizowany od 2017 roku.
  • Konkurs wiedzy o zdrowiu – realizowany od roku 2006 w ramach ogólnopolskiego programu pn. „Trzymaj formę”
  • Na tropie! - ogólnopolski konkurs realizowany od 2018 roku przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, finansowany ze środków pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Skierowany dla uczniów szkół publicznych ponadpodstawowych, w wieku od 16-17 lat.

 

Wszelkie informacje dotyczące ww. programów, konkursów oraz profilaktyki zdrowia, można uzyskać w PSSE w Aleksandrowie Kujawskim przy ul. Słowackiego 8a, w godz. od 08:30-14:30 w pokoju nr 11 lub telefonicznie pod nr 54 282 42 06.

{"register":{"columns":[]}}