W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia 2024 „Moje zdrowie, moje prawo”

03.04.2024

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia.

Logo i hasło Światowego Dnia Zdrowia 2024 "My health, my right" (Moje zdrowie, moje prawo)

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Zdrowia będą organizowane pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”.

Tegoroczny temat uświadamia, że każdy człowiek ma prawo dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, dobrych warunków mieszkaniowych, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Światowy Dzień Zdrowia daje nam unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone. Głównymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności są choroby i katastrofy, a konflikty na świecie powodują śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne. Spalanie paliw kopalnych wywołuje jednocześnie kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem.

Rada WHO do spraw Ekonomii Zdrowia dla Wszystkich ustaliła, że co najmniej 140 krajów uznaje w swoich konstytucjach zdrowie za prawo człowieka. Jednak w praktyce kraje nie uchwalają i nie wdrażają przepisów zapewniających swoim obywatelom prawa dostępu do usług zdrowotnych. Potwierdza to fakt, że w 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi.

Prawo do zdrowia jest ściśle powiązane i zależne od realizacji innych praw człowieka, w tym prawa do życia, wyżywienia, mieszkania, pracy, edukacji, prywatności, dostępu do informacji, wolności do zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się . Obejmuje zarówno niedyskryminujący dostęp do wysokiej jakości, terminowych i odpowiednich usług i systemów zdrowotnych.

Coroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia przyczyniają się do:

  • popularyzowania wiedzy o losach ludzi, których życie niejednokrotnie związane jest z trudnościami w wielu jego aspektach (wojny, głód, wyzysk jako tania siła robocza od najmłodszych lat itp.), niejednokrotnie zagrażających życiu,
  • kształtowania systemu wartości u młodych ludzi, a zwłaszcza do tworzenia empatii.
  • stania się motywującym bodźcem do uczestniczenia w społecznej działalności  na rzecz osób słabszych, mniej zaradnych, chorych czy niepełnosprawnych oraz negującym przemoc i nierówne traktowanie,
  • rozbudzenia wrażliwości społecznej na losy ludzi w otaczającym środowisku.

 Źródło informacji: Światowa Organizacja Zdrowia

{"register":{"columns":[]}}