CZYSTOŚĆ PIASKOWNIC
17.06.2024
Pamiętajmy, że maluch powinien bawić się w piaskownicy jak najczęściej - pomoże mu to w kształtowaniu odporności na różnorodne wirusy i pasożyty.
Mając na celu zdrowie dzieci - w trakcie zabawy w piaskownicy oraz po jej zakończeniu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zachowanie zasad higieny:
- zabawa w piasku nie może być połączona ze spożywaniem posiłku,
- piasek nie może dostawać się do oczu i ust dziecka,
- zawsze po zakończonej zabawie w piaskownicy należy zadbać o dokładne umycie rąk i twarzy dziecka wodą z mydłem,
- należy systematycznie odrobaczać zwierzęta domowe,
- zapewnić prawidłowe ogrodzenie placów zabaw i zabezpieczenie piaskownic, aby zmniejszyć możliwość zanieczyszczenia ich odchodami zwierzęcymi,
- w sąsiedztwie piaskownicy należy umieścić informacją o zakazie wprowadzania na plac zabaw zwierząt.
Jakie zagrożenia stwarza zanieczyszczona piaskownica i piasek
Warto wskazać, że pasożyty mogą wywołać groźne choroby – toksoplazmozę, którą można się zarazić przez kontakt z odchodami kota i toksokarozę, którą wywołuje glista psia lub kocia oraz larwy innych nicieni: Ascaris Strongydoides, Ancylostoma. znajdujące się w odchodach. Toksokarozę leczy się wyłącznie w szpitalu, przy czym choroba ta niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Bakteriami, mogącymi występować w zanieczyszczonym piasku są m.in. bakterie z gatunku Escherichia coli – mogące wywołać nawet posocznicę (czyli sepsę) oraz bakterie Salmonella – powodujące poważne zatrucia pokarmowe.
Systematyczna wymiana piasku w piaskownicach użytkowanych m.in. przez przedszkola publiczne, przy jednoczesnym stosowaniu fizycznych barier chroniących przed dostępem zwierząt oraz innymi zagrożeniami mogącymi pogorszyć stan sanitarny piasku stanowi najskuteczniejszą metodę utrzymywania jego czystości oraz minimalizuje zagrożenia jakie mogą być związane z jego zanieczyszczeniem.
Nie da się w pełni wyeliminować zagrożeń związanych z piaskownicą, można jednak znacznie zmniejszyć ich ryzyko!
Kto jest zobowiązany do wymieniania piasku w piaskownicy
Stosownie do art. 3 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. 2024 poz. 725), piaskownice należą do grupy obiektów małej architektury służących rekreacji codziennej.
W świetle przepisów Prawa budowlanego odpowiedzialność za utrzymywanie obiektów budowlanych, w tym obiektów małej architektury, w należytym stanie technicznym i estetycznym w sposób niedopuszczający do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej ponosi ich właściciel lub zarządca, który ma obowiązek poddawać powyższe obiekty kontroli okresowej przynajmniej raz na pięć lat.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2024 poz. 924), właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności:
- prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami i ściekami,
- zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki,
- usuwać padłe zwierzęta z nieruchomości,
- usuwać odchody zwierząt z nieruchomości.
Źródło:
Fotografia: "designed by Freepik"
Materiały
Regulacje dot. piaskownic placów-zabaw06_2024_Regulacje_dot_piaskownic_placów-zabaw.pdf 0.10MB CZYSTOŚĆ PIASKOWNIC - Założenia kampani
09_2021_czystosc_piaskownic.pdf 0.17MB CZYSTOŚĆ PIASKOWNIC - Ulotka dla rodziców
ulotka_dla_rodziców_.pdf 0.27MB CZYSTOŚĆ PIASKOWNIC - OWSICA
09_2021_czystosc_piaskownic_OWSICA.pdf 0.60MB CZYSTOŚĆ PIASKOWNIC - TOKSOKAROZA
09_2021_czystosc_piaskownic_TOKSOKAROZA.pdf 0.19MB CZYSTOŚĆ PIASKOWNIC - TOKSOPLAZMOZA
09_2021_czystosc_piaskownic_TOKSOPLAZMOZA.pdf 0.13MB