W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MIEĆ CZYSTE RĘCE – BANAŁ, CZY PRZEPIS NA ZDROWIE ?

15.10.2023

Niby każdy wie, że trzeba myć ręce. Robimy to codziennie i to wielokrotnie. Jednak przeważnie jest to czynność bardzo automatyczna i nieprzemyślana. W związku z tym często nasza technika mycia rąk jest nie ma nic wspólnego z tą prawidłową. Dowiedzmy się zatem jak wygląda prawidłowa higiena rąk.

Światowy_dzień_mycia_rąk_2023

O ważności higieny rąk wiedzieliśmy praktycznie od zawsze. Jednak większość z nas zaczęła zwracać na nią szczególną uwagę w czasie pandemii. To zupełnie zmieniło nasze podejście do mycia rąk. Nagle zaczęliśmy to robić częściej i dokładniej. Mycie rąk to przecież prosta, tania, szybka i całkiem skuteczna metoda zapobiegania wszelakim infekcjom. Ta „cud metoda” działa jak wszystkie znane specyfiki na „odporność”, trochę jak szczepionka – zapobiega chorobom, usuwa z ciała chorobotwórcze zarazki i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się dalej w świat. Każdy z nas korzysta z toalety, z badań wynika, że 95 proc. ludzi nie myje rąk po wyjściu z toalety. Technika na szybcika, kilka sekund, a często bez użycia mydła nie wystarczy aby pozbyć się z powierzchni rąk chorobotwórczych drobnoustrojów.

Zatrważające jest to, że 10 proc. z nas w ogóle nie myje rąk po wyjściu z toalety, a połowa deklarujących, „że zawsze myję ręce”, tak na serio ich nie myje tylko polewa samą wodą. A przecież na jednym centymetrze kwadratowym skóry rąk może znajdować się od 40 tys. do nawet 10 milionów mikroorganizmów. Tak duże różnice wynikają z naszego trybu życia i częstości kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Na rodzaj i liczebność mikroorganizmów występujących na dłoniach wpływa nasz codzienny kontakt z członkami rodziny, znajomymi, współpracownikami, dotykanie różnych przedmiotów w miejscach publicznych tj. klamek, poręczy, włączników, kontaktu ze zwierzętami, żywnością i kosmetykami. Ilość i różnorodność przedmiotów i ludzi, z którymi nasze dłonie mają kontakt wskazują, że są one doskonałym wektorem również w przenoszeniu patogenów, powodujących zakażenia, choroby i zatrucia pokarmowe.

Częste i prawidłowe mycie dłoni w ciągu dnia stanowi istotny element ograniczenia zakażeń szczególnie w tak kluczowych momentach, jak wyjście  z toalety, wejście do domu/pracy, przed przygotowaniem posiłków w domu i zakładach gastronomicznych oraz przed przystąpieniem do zabiegów medycznych i kosmetologicznych. Jak wskazują badania naukowe, ponad 50 proc. zatruć pokarmowych i około 30 proc. chorób dróg oddechowych można uniknąć dzięki myciu rąk. Ważne jest, aby pamiętać o kilku kluczowych zasadach, które muszą być spełnione, żeby mycie było skuteczne.

Jak więc prawidłowo umyć nasze dłonie?  Cała procedura mycia rąk powinna zająć nam co najmniej 30 sekund. Najpierw trzeba dokładnie zamoczyć ręce wodą. Następnie pobieramy mydło sporą ilość mydła i rozprowadzamy pocierając o siebie rozprostowane dłonie. Dokładnie myjemy wszystkie powierzchnie, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie międzypalcowe, kciuki i grzbiety palców. Spłukujemy wodą i wycieramy dłonie do sucha. Wiemy już jak i dlaczego myć ręce. Należy jeszcze wskazać, jakich błędów unikać podczas ich mycia. Pamiętajmy, aby nie wycierać rąk w nieświeży ręcznik, który powinniśmy wymieniać w łazience jak najczęściej. Unikajmy suszenia rąk specjalną dmuchawą w miejscach publicznych. Znacznie lepiej użyć jednorazowego ręcznika papierowego lub po prostu pozwolić dłoniom wyschnąć samodzielnie.  Wychodząc z toalety w miejscach publicznych, gdzie mieści się siedlisko największych zarazków, starajmy się nie dotykać klamek lub innych przedmiotów czystymi rękami.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których nasze ręce są brudne lub jesteśmy w obawie przed stycznością z bakteriami i wszelkiego rodzaju wirusami. Bywa też tak, że istnieje odgórne polecenie dotyczące wzmożonej higieny rąk. Nie zawsze mamy dostęp do bieżącej wody i mydła aby odpowiednio wyszorować dłonie. Wtedy należy skorzystać z preparatów do dezynfekcji na bazie minimum 60 proc. alkoholu. Nie sposób nie wspomnieć jak duże znaczenie ma prawidłowe mycie rąk wśród personelu medycznego. Nieprawidłowe oczyszczenie rąk(np. spowodowane zbyt krótkim myciem lub zbyt małym nałożeniem środka myjącego na dłonie) powoduje nieprawidłowe odkażenie rąk. Jeśli personel medyczny nie oczyści prawidłowo dłoni po wykonaniu zabiegów u jednego pacjenta, to najprawdopodobniej przeniesie chorobotwórcze drobnoustroje na kolejnego pacjenta, którym będzie się zajmował. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że niejednokrotnie nieprawidłowo wykonane procedury związane z myciem rąk były przyczyną ognisk zakażeń związanych z opieką zdrowotną.

Odpowiednia i systematyczna higiena rąk zapewnia nie tylko komfort i poczucie świeżości, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa.  Te kilka minut mycia pozwala zachować w portfelu pieniądze, które w przypadku choroby, przeznaczylibyśmy na leki.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}