W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Praca na zdrowie - Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia

Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi realizuje projekt, którego celem jest wspieranie firm i organizacji w zarządzaniu zdrowiem starzejących się pracowników. Zapraszamy do zapoznania się z założeniami projektu oraz oferowanym wsparciem, z którego będą mogli Państwo skorzystać w najbliższych latach.

Praca_na_zdrowie

Jednym z największych osiągnięć współczesnej medycyny jest wydłużenie życia. W Polsce w 2020 roku długość życia mężczyzn i kobiet wynosiła odpowiednio 73 lata i 81 lat. Istotnym w kontekście aktywności zawodowej, rodzinnej i społecznej jest długość życia w zdrowiu tj. bez ograniczonej sprawności. Należy podkreślić, że wydłużenie życia w połączeniu ze spadającą liczbą urodzeń, przyczynia się do drastycznego wzrostu udziału osób starszych w populacji.

Miejsce pracy stwarza unikalny potencjał dla realizacji działań edukacyjno-promocyjnych, które, aby były skuteczne muszą być dostosowane do potrzeb starzejących się pracowników.

W związku z powyższym, w ramach realizowanego przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi (IMP) projektu Praca na Zdrowie w ramach zadania realizowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021 – 2025, finansowanego przez Ministra Zdrowia powstało Centrum Konsultacyjne, które proponuje kompleksowy zakres usług specjalistów ds. zdrowia pracownika, w tym:

  1. działalność adresowaną do pracodawców i profesjonalistów zajmujących się zarządzaniem zdrowiem pracowników w odpowiedzi na konkretne zapotrzebowania firm (obejmujące pogłębioną analizę identyfikującą zagrożenia i ocenę ryzyka związanego z miejscem pracy u pracowników w wieku 50+);
  2. działalność wspierającą utrzymanie aktywności zawodowej tj. poradnictwo w celu wczesnego wykrycia zwiększonego ryzyka utraty zdolności do pracy i zaproponowania interwencji (jako działania prowadzone przez służbę medycyny pracy we współpracy z pracodawcą - w przypadku związanych z wiekiem problemów zdrowotnych stanowiących przeciwwskazanie do kontynuowania pracy na dotychczasowym stanowisku/w wyuczonym zawodzie - obejmujące poradnictwo i zaproponowanie interwencji – możliwych/akceptowanych dla pracodawcy modyfikacji w narażeniu zawodowym/stanowisku pracy).

Zakres usług obejmuje działania o charakterze:

  • świadomościowym - identyfikacja problemu utraty zdolności do pracy;
  • edukacyjnym - proces uczenia i zdobywania dodatkowych umiejętności;
  • psychologiczno-zdrowotnym - wzmacnianie samooceny, kształtowaniu właściwych zachowań w ramach profilaktyki zdrowotnej;
  • medycznym - identyfikacja ograniczeń i przeciwwskazań do pracy oraz wskazanie możliwości kontynuowania pracy
  • informacyjnym - zwiększenie wiedzy na temat dostępnej pomocy, uprawnień i obowiązków pracowniczych, regulacji prawnych, zawodów i prac najczęściej obarczonych ryzykiem utraty zdolności do pracy oraz jak unikać konieczności zaprzestania aktywności zawodowej z powodu wieku i stanu zdrowia.

Więcej informacji na temat projektu, realizowanych działań, a także materiały do pobrania, można znaleźć na stronie: http://www.pracanazdrowie.pl

Źródło informacji: Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi.

{"register":{"columns":[]}}