W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia 2024 „Moje zdrowie, moje prawo”

04.04.2024

Światowy Dzień Zdrowia 2024
„Moje zdrowie, moje prawo”

Co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia są organizowane pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”. Przesłanie to jest wyjątkowo wymowne, gdyż poprzez liczne konflikty zbrojne, pandemie i kataklizmy podstawowe prawa zdrowotne niezliczonych osób na świecie stają się coraz bardziej zagrożone. Według danych zebranych przez WHO, aż 3,5 mld ludzi nie ma dostępu do potrzebnych im usług zdrowotnych, a co czwarta osoba na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Tegoroczny temat przewodni został więc wybrany, aby przypominać o prawie każdego człowieka do dostępu do usług zdrowotnych, edukacji w zakresie zdrowia, a także dostępu do wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Światowy Dzień Zdrowia to także dobry moment, aby zadbać o swoje zdrowie. Zdrowie, to według definicji ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia  w 1946 roku, całkowity fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan człowieka, a nie tylko brak choroby lub niedomagania. Nasze zdrowie zależy od wielu czynników, na wiele z nich mamy wpływ i możemy je kontrolować. Aktywność fizyczna, sposób odżywiania, nawodnienie organizmu, umiejętność radzenia sobie ze stresem, sen, stosowanie używek, zachowania seksualne - to elementy zdrowego stylu życia, które wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie.

Przypominamy 12 sposobów na zdrowie według Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, które są gotową instrukcją podpowiadającą, w jaki sposób zachować zdrowie oraz poprawić jego stan.:

  1. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
  2. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  3. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
  4. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców, ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych, unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
  5. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
  6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne: (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej, nie korzystaj z solarium.
  7. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
  8. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
  9. Kobiety powinny pamiętać o tym, że: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią, hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
  10. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).
  11. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet), raka piersi (u kobiet), raka szyjki macicy (u kobiet).
{"register":{"columns":[]}}